Ivan Gašparovič sa stal tento rok oveľa aktívnejším prezidentom, ako v predchádzajúcich rokoch. Aktívne mu v kampani pred voľbami pomáhajú aj štátom platení úradníci z Prezidentského paláca.
BRATISLAVA. „Ak si myslíte, že by som mal prestať vykonávať funkciu prezidenta v tomto čase a venovať sa len kampani, asi by to bolo zlé,“ povedal v pondelok Ivan Gašparovič.
Programy Gašparoviča prezidenta a Gašparoviča kandidáta sa v posledných týždňoch začali miešať. A tak nie je jasné, do akej miery na jeho prezentáciu ako uchádzača o znovuzvolenie prispievajú daňoví poplatníci. Ročný rozpočet Prezidentského paláca je 3,9 milióna eur, na kampaň môžu dať jeho priaznivci necelých 133–tisíc eur.
Prezidentský úrad automaticky prináša množstvo výhod, ktoré k funkcii patria. Hlava štátu má Prezidentský palác s celým aparátom, má možnosť rýchlo a veľa cestovať, funkcia otvára dvere do samospráv a na stretnutia s rôznymi záujmovými združeniami - od poľovníckych po podnikateľské, na stretnutia so štátnikmi a diplomatmi.
Hlava štátu na cestách
-
2009 – 54
-
2008 – 11
-
2007 – 8
-
2006 – 9
-
2005 – 9
Prehľad ciest je očistený od protokolárnych povinností prezidenta a programu prezidenta s inými hlavami štátov
Aktívne obdobie
Je legitímne, ak je prezidenta plno a stretáva sa s ľuďmi. Monitoring Aliancie Fair-play však ukázal, že prezident v predvolebnom období výrazne zvýšil počet pracovných ciest. Tie spadajú pod réžiu prezidentskej kancelárie. „V tomto roku bol počet ciest prezidenta po Slovensku päťnásobne vyšší ako počet ciest za porovnateľné obdobia predchádzajúcich rokov,“ povedala Zuzana Wienk z Aliancie.
Na stránku kandidáta a nie hlavy štátu sa v týchto dňoch výrazne ponáša aj štátom prevádzkovaná internetová stránka prezident.sk. Mnoho článkov je totožných s tým, čo je na stránkach gasparovic.sk a nasprezident.sk, ktoré platia a prevádzkujú ľudia okolo Gašparoviča.
Prezident má dvere otvorené. FOTO – ARCHÍV TASR
Volebný internet
Na oficiálnej stránke je aj Gašparovičovo vystúpenie po prvom kole volieb. „Dovoľte mi požiadať vás o podporu i v nasledujúcom druhom kole prezidentských volieb v sobotu 4. apríla 2009,“ prihovára sa.
V posledných dňoch na tomto mieste viac upozorňuje na predvolebné aktivity, ako na činnosť súvisiacu so štátnou funkciou.
Detailne napríklad opisuje stretnutie prezidenta s jeho sympatizantmi, organizované krajskou predsedníčkou Smeru v Trenčíne Magdou Košútovou. V programe sú predvolebné akcie, ako stretnutie s občanmi v bratislavskej Karlovej Vsi. „Prezident neprimerane využíva úrad na predvolebnú propagáciu,“ myslí si Zuzana Wienk.
Návšteva hlavy štátu je pre obce veľkou udalosťou. FOTO - ARCHÍV SITA
Aktivity kancelárie
Tlačový odbor prezidentskej kancelárie v pracovnom čase priamo organizoval akreditáciu novinárov v hoteli v Limbachu, kde Gašparovič v sobotu sledoval výsledky volieb. Brífing uvádzal prezidentov hovorca Marek Trubač. Tento štátny zamestnanec v dočasnej štátnej službe uvádzal aj tlačové konferencie, kde Gašparovič ohlásil kandidatúru, aj ďalšiu, kde prezidenta na úvod kampane prišli podporiť premiér Robert Fico a šéf SNS Ján Slota. Zatiaľ čo ostatní kandidáti vystupovali v súkromných a v prenajatých priestoroch, Gašparovič tak spravil v Prezidentskom paláci a v historickej budove Národnej rady.
V Klátovej Novej Vsi zahrala aj ľudová hudba. FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ
O silnej identifikácii Trubača s kandidátom Gašparovičom svedčí aj hovorcov výrok, ktorý vyšiel v utorkovom SME: „Urobíme všetko, aby sme najmä v regiónoch, kde bola silná voličská účasť v prospech pána prezidenta, presvedčili ďalších.“
„Pán Gašparovič je prezidentom 24 hodín denne, je hlavou štátu minimálne do 15. júna, dokedy má mandát, a ja som jeho hovorcom v sobotu i v nedeľu,“ vysvetľuje Trubač. Podľa vlastných slov za svoju prácu nemá ani korunu navyše za to, že pracuje navyše a na predvolebné akcie prezidenta nepoužíva auto prezidentskej kancelárie, ale auto volebného štábu.
Jozef Grapa z volebného tímu hovorí, že pokiaľ štátom platení zamestnanci prezidentskej kancelária pomáhajú v kampani, je to zadarmo a mimo pracovného času.
Poslankyňa má len čiastočnú pomoc
V prezidentskej kampani pomáha kandidátke čiastočne aj jej poslanecký asistent.
BRATISLAVA. Ak vám prekáža zapojenie zamestnancov prezidentskej kancelárie do kampane, pozrite sa na to, ako je to s aktivitami asistentov Ivety Radičovej, upozorňujú ľudia z okolia Ivana Gašparoviča.
Radičová má ako poslankyňa dvoch asistentov: Dušana Nociara a Igora Urbančíka, ktorého aj pred začiatkom kampane predstavila na tlačovej konferencii ako člena svojho volebného tímu.
Opozičná kandidátka tvrdí, že Urbančík je u nej zamestnaný na dvadsaťpercentný úväzok a popri práci v kampani jej vedie odbornú časť agendy poslankyne. Ide predovšetkým o stanoviská k návrhom zákonov, k legislatíve.
Nociar sa podľa Radičovej do kampane nezapája a za 80 percent asistentského platu má na starosti väčšinu jej poslaneckej agendy - najmä komunikáciu s občanmi, listovú agendu, e-maily, prácu súvisiacu so sociálnym výborom parlamentu.
Miroslav Kern
Gašparovič v Košiciach vyzýval: Choďte voliť
Študenti Technickej univerzite v Košiciach prijali prítomnosť prezidenta na akademickej pôde s rozpakmi.
KOŠICE. Približne tristo študentov a pedagógov Technickej univerzity v Košiciach prijalo v stredu pozvanie na prednášku prezidenta Ivana Gašparoviča k aktuálnym problémom.
Viacerí sa po vstupe do auly maximy otočili na opätku a odišli. „Považujeme za nanajvýš nevhodné, aby si robil kampaň na akademickej pôde," podráždene reagovali na Gašparovičove predvolebné materiály umiestnená na sedadlách či sklápacích stolíkoch v auditóriu.
Politika ako futbal
Gašparovič okrem iného hovoril o svojej politickej kariére, zásluhách na vzniku samostatného Slovenska i na úspechoch krajiny a jej stabilite.
V historickom exkurze zaspomínal aj na časy veľkej privatizácie: „Bolo to zlé. Prišli sme o miliardy."
Podľa neho bolo chybou, že sme po revolúcii začali mechanicky preberať ideológiu „voluntaristickej liberalistiky", ktorá popiera funkciu štátu. „Štát má svoju funkciu kontrolnú a má svoju funkciu, do určitej miery, by som povedal, určujúcu pri kontrole najmä verejných financií."
Gašparovič ako spolutvorca ústavy je rád, že ústava definuje Slovensko ako sociálny štát s trhovou ekonomikou: „Socializmus sa už nevráti, bezbrehá trhová politika nikdy už viacej nemôže prísť. Keď dobrý futbalista má pravú nohu silnú, ktorou dá v každom zápase dva-tri góly a keď si zraní ľavú, tak mu je tá pravá zbytočná. Ak má silnú ľavú nohu a zraní si pravú, tak aj tá ľavá mu je zbytočná. Čiže: Musí sa akceptovať ľavicová politika, sociálna politika, samozrejme, s pravicovou, trhovou."
Gašparovič vyzval študentov, aby sa zúčastnili na všetkých najbližších voľbách, vrátane prezidentských. „Ak sa naruší ten trojuholník, prezident - parlament - vláda, ktorý pri takýchto krízových stavoch je skutočne potrebný, tak tu bude Ukrajina, alebo Maďarsko. To sú tie veci."
Kampaň kontra zákon
Väčšina oslovených študentov je presvedčená, že Gašparovič v stredu porušil vysokoškolský zákon, ktorý zakazuje politickú činnosť na akademickej pôde.
„Je to jasná prezentácia jeho osoby, zviditeľnenie sa pred druhým kolom volieb. Pán Gašparovič je právnik, mal by teda poznať zákony," myslí si jeden z vysokoškolákov.
„Alebo ich pozná až veľmi dobre," sarkasticky dodáva druhý.
Podľa Jána Bíleka, hlavného poradcu bývalého prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý sa na mítingu zúčastnil, Gašparovič prišiel do školy na pozvanie rektora Antona Čižmára: „Pozvánku dostal dávno pred kampaňou," argumentoval.
Prezidentov hovorca Marek Trubač je presvedčený, že Gašparovič neporušil žiaden zákon. „Pán prezident nikoho nevyzýval, aby volili jeho."
Na otázku SME, či patrí predvolebná kampaň na akademickú pôdu odpovedal: „To, že je volebná kampaň, tomu sa nedá vyhnúť v žiadnej debate. Môžem len pripomenúť, že protikandidátka, pani Radičová, bude v piatok na Katolíckej univerzite v Ružomberku."
Mikuláš Jesenský
Radičová prednáša katolíkom
Proti prednáške Ivety Radičovej na Katolíckej univerzite protestovali traja kňazi – pedagógovia.
BRATISLAVA. Sociálna politika v 21. storočí. Tak znie téma dnešnej prednášky prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Pozvanie od Ústavu sociálnych vied a Katedry sociálnej práce dostala vlani, no ešte včera zvažovala, či má na prednášku ísť.
S biskupom Rudolfom Balážom si Iveta Radičová rozdielne názory vo februári celkom úspešne vydiskutovala. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Proti jej prítomnosti u dekana fakulty protestovali traja kňazi, pedagógovia fakulty. Na jej stranu sa napokon postavilo vedenie univerzity i košický arcibiskup a Veľký kancelár Katolíckej univerzity Alojz Tkáč. Radičová do Ružomberka príde.
„Pani Radičová je jedným z dvoch profesorov sociológie na Slovensku a má prednášku na tému, v ktorej je odborníčkou. Nejde o oficiálnu návštevu, prednáška sa nekoná na pozvanie rektora ani dekana,“ povedal hovorca univerzity Vladimír Buzna. S jeho názorom sa stotožnil aj Alojz Tkáč, na ktorého sa nespokojní kňazi chceli obrátiť, keď neuspeli u dekana.
Kňazi si myslia, že prednáška je jasnou kampaňou pred voľbami a nepáči sa im, že hoci sa Radičová hlási ku katolíckej viere, nežije v súlade s ňou. „Ak je podľa nej morálka vec dohody spoločnosti, ja s tým nemôžem súhlasiť,“ povedal Alojz Kostelanský. Trom pedagógom, z ktorých dvaja oficiálne podporili kandidatúru Františka Mikloška, by prednáška mimo volebnej kampane neprekážala.
„Dostala som pozvanie na univerzitu ako na mnohé iné nielen na Slovensku. Nevidím dôvod, prečo by mal práve okolo tejto prednášky vznikať šum,“ hovorí Radičová. Jej hovorca Pavol Gmitter tvrdí, že Radičová prednášala na mnohých univerzitách za posledné dva mesiace, ani raz nehovorila o politike.
Na univerzitách často vystupuje aj Ivan Gašparovič, v Bratislave sa tesne pred prvým kolom volieb stretol s bratislavskými technikmi. Napriek avizovanej téme Lisabonskej zmluvy hovoril o úspechoch vlády v boji s finančnou krízou.
Na univerzitné stretnutia spred piatich rokov spomína v knihe Prezident Ivan Gašparovič aj Drahomír Machala: „Rozhodujúce kroky k víťazstvu urobil Ivan Gašparovič na veľkej okružnej ceste za voličmi, občanmi Slovenska. /.../ Diskusné stretnutia s poslucháčmi na univerzitách v Nitre, Žiline, Banskej Bystrici, Prešove a v Trnave boli také spontánne, že ho z debaty nechceli ani pustiť.“
Martina Kováčová

Beata
Balogová
