POPRAD. Desiatky ľudí si dnes na židovskom cintoríne a na železničnej stanici v Poprade pripomenuli začiatok deportácií slovenských židov počas druhej svetovej vojny.
Presne pred 67 rokmi z popradskej železničnej stanice vypravili prvý transport s 1 000 židovskými dievčatami a ženami do koncentračného tábora Auschwitz (Osvienčim). Ako pripomenul rabín Yossi Steiner, 25. marec 1942 bol len začiatkom, za prvým transportom nasledovali ďalšie.
Do októbra 1942 bolo zo Slovenska vyvezených vyše 58 000 Židov. Podľa riaditeľa Múzea židovskej kultúry Pavla Mešťana sa však tragédia slovenských Židov začala už oveľa skôr, a to hlavne prijatím židovského kódexu v roku 1941 vtedajším slovenským snemom, transporty boli už len vyvrcholením. „Boli to vlaky, kde cestujúci mali len jednosmerné lístky,“ povedal P. Mešťan.
Dnešná pietna spomienka na pamiatku obetí prvého transportu zo Slovenska do koncentračného tábora Auschwitz sa začala na popradskom židovskom cintoríne. Pre mnohých Popradčanov je toto miesto takmer úplne neznáme. Túto situáciu sa rozhodli zmeniť členovia študentského parlamentu v Poprade, ktorí iniciovali obnovu cintorína. V prvej etape študenti upratali celý cintorín a obnovili vstupnú obradnú miestnosť, ktorá bola v minulosti popísaná hákovými krížmi, povedal počas dnešnej spomienky šéf študentského parlamentu v Poprade Jaroslav Macurák.
Spomienková slávnosť pokračovala na železničnej stanici v Poprade, odkiaľ pred 67 rokmi o 20:20 odišiel prvý transport do koncentračného tábora. Vence k pamätnej tabuli položili okrem predstaviteľov židovskej náboženskej obce aj podpredseda vlády Dušan Čaplovič a zástupcovia veľvyslanectva Ruskej federácie a štátu Izrael. Na pietnej spomienke bolo aj niekoľko pamätníkov, ktorí prežili hrôzy koncentračných táborov. Jednou z nich je aj 92-ročná Ibi Török, ktorú deportovali do Auschwitzu až v závere roku 1944 a bola tam až do posledného dňa vojny. Podľa nej sa na to nedá zabudnúť. „Zabudnúť? My s tým žijeme,“ povedala I. Török.
Pietnu spomienku ukončí vo štvrtok medzinárodná konferencia na Mestskom úrade v Poprade venovaná otázkam a problémom výučby o holokauste. Konferencia je určená pre učiteľov základných a stredných škôl celého Slovenska.