BRATISLAVA. Viac ako milión korún ušetril Ivan Gašparovič na kúpe pozemku s rozlohou takmer 600 štvorcových metrov, na ktorom stojí jeho vila v Limbachu.
Denník Nový Čas vo štvrtok informoval, že prezident a jeho manželka ho získali ešte v roku 1999 od spoločnosti Železničné staviteľstvo.
Cena, 300 korún za štvorcový meter. Denník napísal, že podľa starostky obce Anny Hrustičovej sa v tejto lokalite predávali pozemky aj za dvetisíc korún za štvorcový meter.
12. 3. 2001: Ivan Gašparovič stavia miliónový dom - KLIKNITE
15. 8. 2001: Gašparovič: Luxusný dom, miliónová chata - KLIKNITE
Sama sebe
V čase kúpy bola jedným zo spolumajiteľov Železničného staviteľstva aj prezidentova manželka Silvia Gašparovičová. To znamená, že pozemok v Limbachu predala hlboko pod cenu – sama sebe.
Prezident však tvrdí, že pozemok kúpili „za trhové ceny, ktoré platili v danej lokalite v čase kúpy týchto nehnuteľností“.
Bývalý štátny podnik Železničné staviteľstvo bolo sprivatizované začiatkom 90. rokov. Spoločnosť v účtovnej hodnote 588 miliónov korún získal bývalý murár a zápasník Dušan Ďurďovič za 455 miliónov korún. Peniaze na kúpu podniku si požičal z banky.
Švagor a privatizácia
V čase privatizácie bol Ďurďovič dodávateľom murárskych prác pre Železničné staviteľstvo na železničnej poliklinike. Keď si vraj v novinách prečítal, že firma sa ide predávať, spolu s riaditeľom polikliniky Vladimírom Mazancom sa dohodli, že do toho pôjdu tiež. „Mazanec mi vtedy povedal: Vieš čo, bude to super, skúsme to. Tak sme lietali 14 dní a spravili privatizačný projekt,“ povedal Ďurďovič SME v júli 2007. Mazanec je švagrom prezidenta Gašparoviča.
Prezident napriek tomu tvrdí, že Mazanec nemá s privatizáciou nič spoločné. „S Dušanom Ďurďovičom sa stretol iba pracovne pri rekonštrukčných prácach na zdravotníckom zariadení, kde pracoval. Spájanie ich mien v súvislosti s privatizáciou podniku Železničné staviteľstvo je účelové a neoprávnene poškodzujúce mňa a môjho švagra.“
V novembri 1992 previedol Ďurďovič časť Železničného staviteľstva do spoločnosti Želstav A-Z. V tom čase sa stala jedným zo spolumajiteľov tejto firmy aj Silvia Gašparovičová.
Manželka ako krytie?
„Gašparovičovú sme zobrali len preto, aby ako manželka vysokého štátneho predstaviteľa zabezpečila, že neprídeme o zákazky,“ povedal Ďurďovič. Gašparovič bol vtedy predsedom parlamentu za HZDS.
Prezident však tvrdí, že jeho manželka zabezpečovala vo firme len organizačnú štruktúru a prípravu zmlúv. „S tunelovaním nemá nič spoločné, naopak – podieľala sa na príprave viacerých žalôb proti takýmto praktikám.“
Želstav, ktorý vykázal v rokoch 1993 – 1995 stratu vo výške 438 miliónov korún, sa neskôr dostal do konkurzu. K 1. februáru 1996 sa dlh pre nesplatené pôžičky a účty za dodávky tovarov a služieb vyšplhal na vyše miliardu.
Ďurďoviča obvinila polícia z trestných činov podvodu a nepriamej korupcie.

Beata
Balogová
