BRATISLAVA. Väčšina žúmp na skladovanie hospodárskych hnojív, ako aj na akumuláciu silážnych štiav, ktoré skontrolovali inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia, nevyhovovala požiadavkám zákonných predpisov.
Ako pre TASR objasnil hovorca inšpekcie Michal Štefánek, zo 174 žúmp na hospodárske hnojivá vyhovovalo iba 19 a z 22 kontrolovaných žúmp na silážne šťavy podmienky splnili iba tri. Kontrolované objekty najčastejšie nemali vybudovaný zodpovedajúci kontrolný systém na zisťovanie úniku skladovaných nebezpečných látok. Problémom tiež bola chýbajúca kontrola a signalizácia maximálnej hladiny a nevykonanie skúšky tesnosti žúmp.
Zo žúmp môže dôjsť k úniku tekutých hospodárskych hnojív teda močovky, hnojovky a hnojovice a silážnych štiav. "Tieto látky negatívne vplývajú na kvalitu vôd, pretože nepriaznivo zvyšujú hlavne obsah amoniaku, dusičnanov vo vode, menia organoleptické vlastnosti vody (zápach, chuť, farbu) a negatívne ovplyvňujú aj mikrobiologické zloženie vody," vysvetlil Štefánek. Objasnil, že v konečnom dôsledku nie je voda vhodná na pitie a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Celkový počet takýchto žúmp na Slovensku nie je známy, odhaduje sa, že sú ich tisícky.
Riešeniu tejto problematiky by mohlo napomôcť aj prijatie právnej normy o starých environmentálnych záťažiach. "Zákon by mal v značnej miere prispieť k legislatívnym možnostiam príslušných orgánov štátnej správy k odstraňovaniu takýchto stavieb," objasnil Štefánek. Ako ďalej vysvetlil, v týchto prípadoch ide o staré nevyužívané žumpy v nevyhovujúcom technickom stave pôvodne slúžiace na skladovanie nebezpečných látok. Priblížil, že ich obsah sa nevyviezol v dôsledku právnych nedostatkov, vyplývajúcich z rozpredávania majetku bývalých poľnohospodárskych družstiev. Časť týchto objektov tak postupne chátra, pričom ich existencia so sebou nesie hrozbu možného znečistenia podzemných vôd.
"Predchádzať únikom obsahu žúmp sa dá len striktným dodržiavaním ustanovení zákona o vodách pri výstavbe a prevádzkovaní objektov slúžiacich na zaobchádzanie s nebezpečnými látkami," upozornil Štefánek. Žumpa nesmie mať odtok, musí byť vybavená signalizáciou proti preplneniu a pravidelne by sa mal kontrolovať jej technický stav a tesnosť. Dôležité je aj fungovanie indikačného systému únikov a pravidelný vývoz obsahu. Nápomocní pri zabráneniu únikov môžu byť aj občania. Pokiaľ si vo svojom okolí všimnú zlý technický stav žumpy i úmyselné vypúšťanie jej obsahu, mali by to oznámiť na príslušný orgán štátnej vodnej správy formou podnetu.