BRATISLAVA. Prvá podpredsedníčka Slovenskej národnej strany (SNS) Anna Belousovová vyzýva prezidentskú kandidátku opozície Ivetu Radičovú na diskusiu v elektronických médiách na tému jej postojov k vzniku samostatnej Slovenskej republiky. "Verejne vyzývam pani Radičovú na diskusiu, kde by som s ňou hovorila na túto tému a kde by som predložila argumenty, ktoré verejnosti osviežia pamäť. Pani Radičovú viem usvedčiť z toho, že klamala," uviedla pre TASR Belousovová.
"Na včerajšej (25. marca) tlačovej besede SNS som pripomenula, že v roku 1991 bola Iveta Radičová na strane tých, ktorí zorganizovali akciu pod názvom Za spoločný štát. Pani Radičová bola aktívnou účastníčkou zhromaždení a vedome klamala, keď tvrdila, že bola len za referendum o rozdelení Československej federatívnej republiky (ČSFR) a nebola proti vzniku štátu," vyhlásila Belousovová. Podľa prvej podpredsedníčky SNS patrila Radičová k aktivistom, ktorí označovali vznik Slovenskej republiky za hrozbu.
"Vedomí si nenapraviteľných mravných a ekonomických škôd, ktoré by priniesol rozpad ČSFR...," cituje Belousovová z výzvy z roku 1991. Alebo "konečne máme možnosť trpezlivo hľadať novú formu spolužitia. Využime ju," doplňuje ďalší citát z výzvy, ktorá podľa nej nebola za referendum o budúcnosti Slovenska, ale za zachovanie spoločného štátu s Čechmi.
Iniciátori tejto akcie boli podľa Belousovovej tvrdými zástancami a obhajcami ČSFR a tvrdými odporcami vzniku Slovenska ako samostatného štátu. "V ďalšom dokumente, ktorý máme k dispozícii, sa iniciátori výzvy obracajú k občanom: 'Občania Slovenska... možno netušíte, že v najbližších dňoch chce časť poslancov SNR vyhlásiť takú zvrchovanosť, ktorá by znamenala samostatný slovenský štát... Ak chcete povedať svoje 'nie' tejto hrozbe, príďte na míting Za spoločný štát'," cituje prvá podpredsedníčka SNS.
Dodáva, že pre pani Radičovú a pre ďalších aktivistov iniciatívy Za spoločný štát, pod ktorú sa podpísali manželia Feldekovci, Milan Lasica, Martin Bútora, Elena Vacvalová, Milan Markovič a mnohí ďalší, bol slovenský štát hrozbou. "Pani Radičová bola aktívne proti vzniku Slovenskej republiky. Jej reč a všetkých, ktorí iniciatívu podpísali, je čo? Amorálnosť? Pokrytectvo a klamstvo? To je reč pani Radičovej?" pýta sa Belousovová. "Znovu tvrdím, že nemá morálne právo byť prezidentkou Slovenskej republiky - štátu, ktorý ona a niekoľko ďalších ľudí nazývalo hrozbou," uzavrela.
Na kritiku Anny Belousovovej Radičová 25. marca reagovala, že do volieb v roku 1992 išlo aj HZDS vrátane Vladimíra Mečiara a Ivana Gašparoviča so zámerom zachovať spoločný štát Čechov a Slovákov, teda ešte v roku 1992 bol za spoločný štát aj súčasný slovenský prezident. Dodala, že s výnimkou SNS všetky strany, vrátane SDĽ, ktorá je súčasťou Smeru-SD, hľadali v roku 1991 a 1992 spôsoby zachovania spoločného štátu.
"Je v poriadku, že majú občania na rôzne problémy rôzne názory. Práve z rôznorodosti vzniká dobrý námet na diskusiu," povedala na margo rôznych názorov na budúcnosť Slovenska na začiatku 90. rokov. "Rozdielne názory majú občania aj na November '89, niektorí majú nostalgiu za obdobím komunizmu, alebo si november ani nevšimli," povedala s dodatkom, že to týmto ľuďom nebráni aktívne sa angažovať v demokratickom režime, ktorý nechceli.
Petícia za spoločný štát podľa Radičovej požadovala, aby o budúcnosti Československa rozhodli občania v referende, teda jej vyjadrenia v tejto veci sú konzistentné.