KOŠICE. Všetky formy extrémizmu, narúšajúce bezproblémové spolunažívanie slovenského a maďarského národa a menšín na Slovensku i v Maďarsku odsúdili dnes v Košiciach v spoločnom vyhlásení starostovia mestských častí (MČ) Košice-Západ a Budapest-Józsefváros.
"Uvedomujúc si vzájomnú prepojenosť a spoločnú európsku minulosť a budúcnosť, MČ Košice-Západ a Budapest-Józsefváros aj v budúcnosti budú posilňovať spoluprácu oboch národov a taktiež vyzývajú všetky slovensko-maďarské družobné mestá, aby podobným vyhlásením potvrdili odhodlanie pre tieto hodnoty," uvádza sa okrem iného v dokumente.
Vyhlásenie v maďarskom i slovenskom jazyku za slovenskú stranu podpísal starosta Pavol Mutafov a za maďarského partnera Bélu Csécseiho jeho zástupca Gábor Takács. Predstavitelia samospráv vyhlásili, že v živote družobných mestských častí "niet ani stopy po nepriateľstve a negatívnom postoji, naopak, ich obyvatelia sa podporujú navzájom".
"Slovenský ani maďarský národ nepotrebujú nejaké anachronizmy, že niekto bude vyberať čižmy zo starých skríň, čistiť ich a pochodovať, či už na slovenskej alebo maďarskej strane. Potrebujeme rozvojové programy pre spoločnú Európu. Nepotrebujeme rekriminovať veci, ktoré sú už historicky dávno za nami a hlásiť sa k extrémistickým a hlasne sa propagujúcim skupinám, ale rozvoj ekonomiky a kultúrneho života," uviedol k zmyslu vyhlásenia Mutafov.
"Za približne osemročnú spoluprácu sme sa presvedčili, že spoločne dosiahneme oveľa viac nielen na úrovni samospráv, ale aj ako štáty v rámci EÚ," zdôraznil Takács. Pripomenul, že aj keď ich mestská časť Budapešti má vzťahy aj s partnermi v Bulharsku, Rumunsku, Taliansku a Rakúsku, ale spolupráca s mestskou časťou Košice-Západ je najintenzívnejšia. On osobne ako liberálny demokrat je podľa vlastných slov proti extrémistickým aktivitám, ako ich prezentuje Hnutie 64 žúp či Maďarská garda.
Vyhlásenie privítalo aj mesto Košice. Ako zdôraznil jeho zástupca - mestský poslanec a predseda Komisie národnostných menšín Jozef Filipko, spolupráca mnohonárodnostných Košíc a Budapešti sa začala v roku 1997 podpísaním kultúrnej dohody, ktorá už prerástla do širokej škály aktivít. Partnerov v Maďarsku majú aj iné košické mestské časti, ako je Staré Mesto, Juh či Nad Jazerom a v meste necítiť v slovensko-maďarských vzťahoch žiadne napätie, dodal.