BRATISLAVA.
Hodnotenie, ktoré podpisuje riaditeľ školy, je prerokované v pedagogickej rade a nemôže byť použité ako zneužitie právomoci verejného činiteľa, tvrdí ministerstvo. "Učiteľ nevykonáva štátnu správu v školstve, neuskutočňuje rozhodnutia zasahujúce do základných práv a slobôd," vysvetľuje ďalej rezort, ktorý chce status verejného činiteľa garantovať učiteľom prostredníctvom návrhu zákona o pedagogických zamestnancoch a ochrániť ich pred agresivitou žiakov.
Ministerstvo zareagovalo na kritiku Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. "Ak by mal rodič žiaka pocit, že sú poškodené práva jeho dieťaťa, tak by mohol v tejto súvislosti dať podnet na trestné stíhanie učiteľa za zneužívanie právomoci verejného činiteľa," povedal 24. marca Ondrej Dostál z inštitútu. Domnieva sa tiež, že môže ľahko dôjsť k zneužívaniu a k zastrašovaniu pedagógov.
Návrh dať pedagogickým zamestnancom a zamestnancom v školách status verejného činiteľa prijal rezort školstva na podnet organizácií, ktoré ich zastupujú. "Tento návrh je určitým spoločenským ocenením ich práce, ktorú považujeme za takú dôležitú a spoločensky prospešnú, že sa spoločnosť rozhodla týchto zamestnancov chrániť," zdôvodnilo dnes pre TASR ministerstvo školstva.
Zákon má zároveň vyriešiť aj to, aby prijatie bežného obvyklého daru či napríklad kvetov pri príležitosti Medzinárodného dňa učiteľov alebo na konci školského roka nemohlo byť považované za trestný čin.
Plánovaný status verejného činiteľa pre učiteľov sa nepozdáva ani bývalému ministrovi školstva Martinovi Froncovi (KDH). Podľa neho negatívne správanie detí v školách nevyrieši. Naopak, prijateľný je pre exministra Lászlóa Szigetiho (SMK). "Vzhľadom na tú kriminalitu, ktorej sme svedkami, si myslím, že je to všeobecne potrebné," vyjadril sa pre TASR Szigeti.
Na stranu ministra školstva Mikolaja sa priklonili aj školskí odborári. Podľa šéfa odborov Jána Gašperana status zlepší situáciu pedagógom. Pre TASR povedal, že by sa im malo zvýšiť zároveň aj spoločenské postavenie.
Návrh zákona o pedagogických zamestnancoch už schválila aj vláda na februárovom rokovaní. Status by nemal mať podľa ministra školstva Jána Mikolaja žiadny vplyv ani na ich prípadnú podnikateľskú činnosť.
Nová legislatíva z dielne ministerstva školstva tiež zadelí pedagógov do štyroch kariérových stupňov, ktoré by vyjadrovali mieru ich profesionálnych kompetencií a riešili by zároveň aj ich finančné ohodnotenie. Platy učiteľov by tak neboli rovnaké.
Ak by zákon schválil aj parlament, účinnosť by nadobudol 1. septembra 2009, okrem dvoch častí, ktoré začnú platiť v januári 2010 a 2012.
Mikolaj rozdával učiteľom medaile
Najvýznamnejšie ocenenia za prácu v školstve dnes v Trenčianskych Tepliciach pri príležitosti Dňa učiteľov odovzdal minister školstva Ján Mikolaj. Z vyše päťdesiatky ocenených získalo 16 pedagógov Veľkú medailu sv. Gorazda, pomenovanú po známom učencovi. Ako uviedol minister Mikolaj, pri oceneniach sa uznáva hlavne celoživotná pedagogická činnosť, ale aj “taká poctivá učiteľská práca.” Ocenení učitelia nezískavajú s medailami finančnú odmenu. Podľa ministra ide hlavne o morálne ocenenie.
Ocenených vyberá komisia pri ministerstve školstva, avšak návrhy prichádzajú zdola, zo samotných škôl. Podľa Mikolaja je na Slovensku, vrátane vysokých a materských škôl, takmer stotisíc učiteľov. “Vybrať tých 50 až 60 ocenených nie je jednoduché.” Medzi nimi boli aj traja vysokí predstavitelia cirkvi, Ján Sokol, Jozef kardinál Tomko a Alojz Tkáč. Podľa Mikolaja medaile dostali pri príležitosti ich jubilea a za celoživotnú činnosť v rámci cirkevného školstva. Minister nevedel povedať, či je medzi ocenenými aj učiteľ zo školy s vyučovacím jazykom maďarským. “Nie je kritérium, v akom jazyku sa vyučuje, bolo by to nekorektné,” uviedol Mikolaj, ktorý podľa vlastných slov ocenených nevyberá, ale návrhy podpisuje.
sita