NITRA. – Topoľová, Benkova a Fatranská.
Na obnovu ZŠ Benkova pôjde viac ako tri milióny eur, na ZŠ Fatranská 1,89 milióna eur a na ZŠ Topoľová 1,44 milióna eur. Mesto bude všetky rekonštrukcie spolufinancovať piatimi percentami nákladov. Budovy zateplia, opravia strechy, vymenia okná, rozvody, podlahy, svietidlá, vykurovacie telesá. Práce majú trvať od 15. júna 15. septembra, čiže sa dotknú aj vyučovania. Učiť sa bude v inom režime, dlhšie prázdniny však deti mať nebudú.
Spolu 3 187 000 eur získala samospráva na výstavbu kompostárne v mestskej časti Krškany, päťpercentné spolufinancovanie projektu predstavuje 167-tisíc eur. Na podporu činnosti Energetickej agentúry Európska únia prispeje čiastkou 250-tisíc eur. Okrem toho Nitra získala prostriedky aj na ďalšie menšie projekty, ako je napríklad komunitné centrum v lokalite Orechov dvor, kde žijú neprispôsobiví občania.
Snahou mesta v najbližšom období bude získať peniaze na rekonštrukciu bývalej detskej nemocnice, Azylového domu, Mestského domu a realizáciu inteligentného systému riadenia dopravy. Podľa primátora Jozefa Dvonča Nitra s najväčšou pravdepodobnosťou uspeje aj pri získaní dotácie na výstavbu 92 nájomných bytov. „Objem investícií, ktoré by sa podarilo získať v tomto období, je okolo 600 miliónov korún (19 916 351 eur),“ skonštatoval Dvonč.
Mesto sa učí od švédskych miest vyrábať energiu z odpadu
Mesto Nitra sa chce v priebehu 20 rokov stať environmentálnym mestom. Vzájomným prepojením separácie odpadu a zariadení na výrobu bioplynu chce radnica znížiť produkciu oxidu uhličitého a zároveň získať nové zdroje energie. V spolupráci so slovenským veľvyslanectvom vo Švédsku už vedenie mesta nadviazalo kontakty so švédskymi mestami Helsingborg, Götteborg a Boras. "V týchto mestách intenzívne narábajú s ekológiou a odpadovým hospodárstvom. Nás zaujímali predovšetkým koncovky na bioplyn," informoval nitriansky primátor Jozef Dvonč.
Podľa predstáv radnice by jednotlivé odpadové a energetické zariadenia v meste vytvorili systém, v rámci ktorého by si navzájom vymieňali suroviny. "Máme tu čistiareň odpadových vôd, kde sa z kalov už produkuje bioplyn, buduje sa kompostáreň, má sa vybudovať paroplyn. Hľadáme taký spôsob usporiadania, aby si mohli medzi sebou vymieňať bioodpad, teplo či bioplyn," vysvetlil Dvonč.
Podľa primátora je výroba energie z bioodpadu ekonomicky veľmi zaujímavá. Podľa skúseností zo Švédska sa objem vyrobeného bioplynu prakticky rovná objemu spracovaného komunálneho odpadu. "Chceme si nechať vypracovať odborné a ekonomické podklady. Po ich analýze pripravíme pre Nitru dlhodobý zámer rozpracovaný na obdobie 20 rokov. Chceme byť na Slovensku prvým mestom, kde sa komplexne skombinuje odpadové hospodárstvo s výrobou energie," uviedol Dvonč.
Mesto chce s ponukou na spoluprácu osloviť aj Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, ktorá už prevádzkuje bioplynovú stanicu v neďalekej obci Kolíňany.
tasr