KOŠICE 26. marca (SITA) –
Tohto roku prejavilo záujem o analýzu vzoriek 529 ľudí. Zhruba tretina tohtoročných prinesených vzoriek nevyhovuje pre prekročené limity dusičnanov. Napríklad v niektorých vzorkách z okresu Trebišov bol až 11-násobne prekročený povolený limit pre dusičnany, ktoré sa podpisujú pod vznik rôznych závažných ochorení, vrátane nádorových.
Alarmujúce je, že ani po negatívnych výsledkoch väčšina ľudí sa nepripojí na verejný vodovod, ale naďalej užíva nezdravú vodu z vlastnej studne. Neraz pochybná kvalita vody z domových studní je v príkrom rozpore s vysokou kvalitou a zdravotnou bezchybnosťou pitnej vody z Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a.s. Košice.
Kvalita pitnej vody vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a.s. Košice bola témou 4. ročníka rovnomennej konferencie, ktorú usporiadala VVS pri príležitosti Svetového dňa vody. Konferencia bola spojená s odovzdávaním Osvedčenia o akreditácii odberov vzoriek pitných a odpadových vôd a akreditácii laboratória pitných vôd a odpadových vôd. Prvým pracoviskom, ktoré zaviedlo systém kvality formou akreditácie odberov vzoriek je špecializované laboratórium vôd (bývalé KVHL) v Košiciach. Ďalším pracoviskom je laboratórium odpadových vôd v Košiciach.
V podmienkach VVS, a.s., v súčasnosti pracuje osem laboratórií pitnej vody a päť laboratórií odpadových vôd s celkovým počtom 81 pracovníkov vrátane tzv. vzorkárov, ktorí vykonávajú odbery vzoriek priamo v teréne a zabezpečujú ich transport do laboratória. Kvalita pitnej vody sa sleduje už v procese jej výroby a tiež vo vodojemoch, v distribučnej sieti a u zákazníka. Kvalita odpadových vôd sa sleduje už v procese čistenia na jednotlivých technologických stupňoch a v mieste vyústenia do rieky.