Radičová: Navrhovala som vládu SDKÚ a Smeru

Po prvom kole stratila na Ivana Gašparoviča 162-­tisíc hlasov. Gašparovič rozhovor pre SME odmietol. IVETA RADIČOVÁ nie.

Iveta Radičová po posledných parlamentných voľbách predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi navrhla, aby so Smerom spravili veľkú koalíciu.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Po prvom kole stratila na Ivana Gašparoviča 162-­tisíc hlasov. Gašparovič rozhovor pre SME odmietol. IVETA RADIČOVÁ nie.

Vladimír Mečiar povedal, že ste rovnaké zlo ako Ivan Gašparovič. Mikuláš Dzurinda deň po voľbách Mečiarovi odkázal, že dúfa, že na vás zmení názor. Neprekáža vám takéto nadbiehanie Dzurindu Mečiarovi?

„Prekáža. Nebola to moja iniciatíva. Dozvedela som sa to z médií. Jasne som sa vyjadrila, že rokovať o podpore s HZDS nemám v pláne."

Čo ste na to Mikulášovi Dzurindovi povedali?

„Ešte sme sa na túto tému nerozprávali, neboli sme odvtedy spolu."

Zajtra HZDS rozhodne, či vás podporí. Stojíte o podporu Vladimíra Mečiara?

„Bolo by dosť nelogické, keby podporil zlo."

Súhlasili by ste s vládou SMK, KDH, SDKÚ a HZDS tak, ako to Mikuláš Dzurinda navrhoval pred voľbami 2006?

„Môj návrh znel pravo-ľavá koalícia Smeru a SDKÚ."

Prečo ste chceli veľkú koalíciu?

„Bola by stabilná."

radicovavyska.jpgPovedali ste to aj Mikulášovi Dzurindovi?

„Áno, diskutovali sme o tom."

Rokovalo sa o tom so Smerom?

„Na rokovaniach som nebola, v tom čase som nebola členkou SDKÚ. Pán Dzurinda sa ma spýtal na názor a toto som mu povedala. Dôvod bol kontinuita reforiem, ktoré sme rozbehli."

Nelegitimizoval vtedy Dzurinda Mečiara?

„Pána Mečiara legitimizoval predovšetkým pán premiér Fico, lebo je v koalícii v súčasnej vláde."

Keby zobral Mečiara do koalície Dzurinda, nelegitimizoval by ho?

„Určite áno."

Vraj máte k dispozícii prieskum verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že keby ste neboli tak spojená s Mikulášom Dzurindom, volilo by vás ešte viac ľudí. Je to tak?

„Áno, je taký prieskum, občania si to myslia. Treba však povedať, že SDKÚ spolu s koaličnými partnermi sa pričinila o to, že Slovensko je členská krajina EÚ a NATO, že je súčasťou Schengenu a prijalo euro, že dobehlo deficit, ktorý sme po roku 1993 mali, keď nám stúpla nezamestnanosť, klesla životná úroveň a boli ohrozené základné princípy demokracie."

Prečo si myslíte, že ľudia nemajú radi Mikuláša Dzurindu?

„Prvý dôvod sú reformy, ktoré sa uskutočňovali. Boli veľmi ťažké a mali vážne dopady. Kým prídu pozitívne výsledky, plynie čas. Niektoré reformy navyše bolo nutné dolaďovať. Bolo to kruté obdobie. Potom tu bolo množstvo káuz, ktoré zvyšovali nedôveru a nie všetky boli vysvetlené uspokojivo. Tretí dôvod je v tom, že keď o niekom budete permanentne opakovať, že spôsobil sociálnu genocídu, tak ako to ja počúvam teraz na svoju adresu, tak istá časť populácie sa s tým stotožní. Bez ohľadu na to, či to je pravda."

Ak neuspejete vo voľbách, vrátite sa do SDKÚ ako konkurencia Mikuláša Dzurindu?

„Nechcem si v tomto momente pripustiť neúspech."

František Mikloško vás odmietol podporiť. Postavil sa tým na stranu mečiarizmu a komunizmu?

„To azda nie, ale podporil tým pána prezidenta Gašparoviča. Myslím si však, že to je z jeho strany neželaný efekt. Pre mňa bude pán Mikloško vždy Ferko, veľmi si ho vážim za jeho principiálnosť, postoje, mám veľmi rada aj jeho humor, niečo sme spolu prežili. Nemám veľa ľudí, s ktorými si tykám. „Ty" považujem za veľký prejav dôvery a priateľstva. Veľmi ma zabolelo a sklamalo, ako sa rozhodol zachovať. Nie sme totožné bytosti, to je azda normálne, ale v principiálnych veciach, ako sú hodnoty novembra 1989, čo bola jeho dominantná téma, tam sa úplne zhodneme. Preto bolo pre mňa jeho rozhodnutie sklamaním."

Ste ešte kamaráti?

„Ja s ním určite áno."

Keby do druhého kola postúpili Ivan Gašparovič a František Mikloško, podporili by ste verejne Mikloška?

„A neurobila som to na stránkach vášho denníka?"

Argument KDS, prečo vás nepodporujú, spočíva aj vo vašom výroku v .týždni, že nerozumiete tomu, prečo si niekto vyberie povolanie gynekológa a odmietne vykonávať interrupcie. Prečo tomu nerozumiete?

„Idete sa vážne vracať k tým vytrhnutým vetám? Hovorila som o situácii, keď je ohrozený život, že vtedy môže byť ťažké neporušiť prísahu, ktorú lekár dal. Aj ja som mala ťažké dilemy, keď som rozhodovala o deťoch v rómskych osadách, o ich odobratí od matky, sú to vážne situácie. Vedela som, že táto profesia obnáša aj takéto ťažké rozhodnutia. Preto chcem podčiarknuť, že ak to ten lekár z výhrady svedomia odmieta urobiť, akceptujem to, ale sú situácie, keď musíte konať."

Vysvetlili ste to takto aj pánovi Mikloškovi?

„Veľakrát. Aj KDH, prečo by ma inak podporili?"

Prečo to nepochopil?

„To nie je otázka na mňa."

Pani Martináková chcela, aby ste s ňou rokovali o podpore. Odmietli ste. Myslíte, že jej hlasy získate aj tak?

„Ak je niekto protikandidát proti úradujúcemu prezidentovi, zrejme preto, že má výhrady voči výkonu funkcie a chce ho vymeniť, teda nie preto, že ho podporuje. Z protikandidátov som zostala ja. Nechala som na slobodnom rozhodnutí kandidátov, či je môj program natoľko podobný s ich programom, že sa môžu vysloviť v môj prospech. Neviem, aké by mali takéto rokovania zmysel. Teraz svoje programové tézy nezmením. Voličov navyše nikto nevlastní. Odporúčanie znamená vlastné rozhodnutie sa, k čomu sa na politickej scéne hlásim. Očakávam od pani Martinákovej takéto prihlásenie sa. A samozrejme potom sa s ňou kedykolvek stretnem."

radicovasirka.jpgPri Františkovi Mikloškovi vás nepodporenie zabolelo, tu sa zdá, že ani nie.

„Pri Ferkovi ma to zamrzelo ako pri osobe. Nemusel urobiť nič. Neočakávala som, že dá návod svojim voličom ma voliť, ale on urobil opak, on sa odo mňa dištancoval."

Podľa SNS slovenský národ nemôže dopustiť, aby prezidenta zvolili voliči maďarskej národnosti. Tí pritom v prvom kole zostali výrazne doma. Nemyslíte si, že je to aj kvôli Pálovi Csákymu a Miklósovi Durayovi?

„Nespájala by som to. Nižšia účasť je vo všetkých okresoch, ktoré sú chudobné. Je tam zvýšená nedôvera vo vrcholovú politiku a ťažká životná situácia."

Neprekáža vám, že vás podporuje aj Miklós Duray?

„Každý politik má právo niekoho podporovať. Na adresu pána Duraya som sa vyjadrila kriticky a nič na tomto stanovisku nemením."

V týchto voľbách sa hrá maďarskou kartou. Nebojíte sa jej?

„Nebojím sa jej ako Iveta Radičová, ale mám obavy, čo to znamená pre Slovensko, čo to vyvolá v občanoch, aké nové napätie to môže vytvoriť."

Komu tá karta pomáha?

„Mne určite nie. Máme skutočne problém s maďarskou otázkou? Trvám na tom, že nemáme. My máme vážny problém s rómskou otázkou a veľmi vážny, a to aj na východe, aj na juhu, aj na severe."

Ale za Rómami ste veľmi nechodili.

„Bola som v úzkom kontakte s rómskymi organizáciami."

Rómovia voliť neprišli.

„Neveria, že im prezident môže byť nápomocný. Rozumiem tomu."

Keby ste sa stali prezidentkou, dali by ste amnestiu Hedvige Malinovej?

„Nie je odsúdená a pevne verím, že ani nebude."

Je desať rokov od bombardovania Juhoslávie. Keby ste vtedy mohli rozhodnúť, či povolíte prelety lietadiel NATO, súhlasili by ste?

„Keď som bola naposledy v Sarajeve, videla som miesta, kde sa kedysi konali zimné olympijské hry. Všade, kde sa predtým športovalo, dnes vidíte tabule: Zákaz vstupu, zamínované. Najmenej 50 rokov bude trvať odmíňovanie územia. Jediné, čo je v Sarajeve nové, sú biele kríže a sú okolo celého mesta. Zastaviť vojnu v Juhoslávii bolo nevyhnutné, súhlasila by som s tým."

Rudolf Schuster dal vyznamenanie bývalému diplomatovi slovenského štátu, Ivan Gašparovič príslušníkovi pohraničnej stráže, ktorá strieľala do ľudí. Ak by ste boli prezidentkou, nestalo by sa to?

„Budem sa snažiť mať maximum informácií, aby sa mi niečo také nestalo."

Uplatníte si v paláci „lustračný zákon"?

„Patrila som k tým, ktorí si mysleli, že najvyšší predstavitelia komunistickej strany a ŠtB sa zachovajú slušne a stiahnu sa. Bolo to naivné. Som presvedčená, že nemajú zastávať významné funkcie."

Po prvom kole ste boli veľmi šťastná a vo vašom štábe vládla víťazná atmosféra. Na dobehnutie Gašparoviča vám však chýba relatívne veľa hlasov. Nebol to prílišný optimizmus?

„Na začiatku hovorili, že nemám šancu, že idem do prehratého súboja a získala som trojnásobok preferenčných hlasov, ktoré som dostala v parlamentných voľbách. Tá radosť bola na mieste. Dostala som obrovskú dôveru. Ten prelom, že žena ide do druhého kola a má šancu byť prezidentkou, je veľký."

Čiže už tento úspech vám stačí?

„Nie, nestačí. Ale po prvom kole som veľakrát počula: Pani Radičová, vy už ste morálny víťaz."

Doma zostali hlavne voliči koalície, kým voliči opozície prišli takmer všetci. Neobávate sa, že teraz voliči koalície prídu voliť?

„Prídu a mňa."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 12 065
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 5 165
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 197
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 131
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 474
 6. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 968
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 941
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 882
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 361
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 209

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Oligarchovia v médiách nie sú filantropi, ide im o vplyv

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

Neprehliadnite tiež

Domov

Most-Híd navrhuje zlúčenie rôznych škôl do vzdelávacích centier

Zabezpečil by sa tak jednotný manažment vzdelávania či efektívnejšie nakladanie s financiami.

Domov

Gajdoš vylúčil nákup stíhačok z Ruska, rokuje sa s viacerými výrobcami

Keby Gajdoš chcel slúžiť ruským záujmom, konal by tak, ako dnes, myslia si v SaS.

Domov

Ochrana a spracovanie osobných údajov sa budú riadiť podľa nového zákona

Práva dotknutých osôb prispôsobili dnešnej elektronickej dobe.