Radičová: Navrhovala som vládu SDKÚ a Smeru

Po prvom kole stratila na Ivana Gašparoviča 162-­tisíc hlasov. Gašparovič rozhovor pre SME odmietol. IVETA RADIČOVÁ nie.

Iveta Radičová po posledných parlamentných voľbách predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi navrhla, aby so Smerom spravili veľkú koalíciu.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Po prvom kole stratila na Ivana Gašparoviča 162-­tisíc hlasov. Gašparovič rozhovor pre SME odmietol. IVETA RADIČOVÁ nie.

Vladimír Mečiar povedal, že ste rovnaké zlo ako Ivan Gašparovič. Mikuláš Dzurinda deň po voľbách Mečiarovi odkázal, že dúfa, že na vás zmení názor. Neprekáža vám takéto nadbiehanie Dzurindu Mečiarovi?

„Prekáža. Nebola to moja iniciatíva. Dozvedela som sa to z médií. Jasne som sa vyjadrila, že rokovať o podpore s HZDS nemám v pláne."

Čo ste na to Mikulášovi Dzurindovi povedali?

„Ešte sme sa na túto tému nerozprávali, neboli sme odvtedy spolu."

Zajtra HZDS rozhodne, či vás podporí. Stojíte o podporu Vladimíra Mečiara?

„Bolo by dosť nelogické, keby podporil zlo."

Súhlasili by ste s vládou SMK, KDH, SDKÚ a HZDS tak, ako to Mikuláš Dzurinda navrhoval pred voľbami 2006?

„Môj návrh znel pravo-ľavá koalícia Smeru a SDKÚ."

Prečo ste chceli veľkú koalíciu?

„Bola by stabilná."

radicovavyska.jpgPovedali ste to aj Mikulášovi Dzurindovi?

„Áno, diskutovali sme o tom."

Rokovalo sa o tom so Smerom?

„Na rokovaniach som nebola, v tom čase som nebola členkou SDKÚ. Pán Dzurinda sa ma spýtal na názor a toto som mu povedala. Dôvod bol kontinuita reforiem, ktoré sme rozbehli."

Nelegitimizoval vtedy Dzurinda Mečiara?

„Pána Mečiara legitimizoval predovšetkým pán premiér Fico, lebo je v koalícii v súčasnej vláde."

Keby zobral Mečiara do koalície Dzurinda, nelegitimizoval by ho?

„Určite áno."

Vraj máte k dispozícii prieskum verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že keby ste neboli tak spojená s Mikulášom Dzurindom, volilo by vás ešte viac ľudí. Je to tak?

„Áno, je taký prieskum, občania si to myslia. Treba však povedať, že SDKÚ spolu s koaličnými partnermi sa pričinila o to, že Slovensko je členská krajina EÚ a NATO, že je súčasťou Schengenu a prijalo euro, že dobehlo deficit, ktorý sme po roku 1993 mali, keď nám stúpla nezamestnanosť, klesla životná úroveň a boli ohrozené základné princípy demokracie."

Prečo si myslíte, že ľudia nemajú radi Mikuláša Dzurindu?

„Prvý dôvod sú reformy, ktoré sa uskutočňovali. Boli veľmi ťažké a mali vážne dopady. Kým prídu pozitívne výsledky, plynie čas. Niektoré reformy navyše bolo nutné dolaďovať. Bolo to kruté obdobie. Potom tu bolo množstvo káuz, ktoré zvyšovali nedôveru a nie všetky boli vysvetlené uspokojivo. Tretí dôvod je v tom, že keď o niekom budete permanentne opakovať, že spôsobil sociálnu genocídu, tak ako to ja počúvam teraz na svoju adresu, tak istá časť populácie sa s tým stotožní. Bez ohľadu na to, či to je pravda."

Ak neuspejete vo voľbách, vrátite sa do SDKÚ ako konkurencia Mikuláša Dzurindu?

„Nechcem si v tomto momente pripustiť neúspech."

František Mikloško vás odmietol podporiť. Postavil sa tým na stranu mečiarizmu a komunizmu?

„To azda nie, ale podporil tým pána prezidenta Gašparoviča. Myslím si však, že to je z jeho strany neželaný efekt. Pre mňa bude pán Mikloško vždy Ferko, veľmi si ho vážim za jeho principiálnosť, postoje, mám veľmi rada aj jeho humor, niečo sme spolu prežili. Nemám veľa ľudí, s ktorými si tykám. „Ty" považujem za veľký prejav dôvery a priateľstva. Veľmi ma zabolelo a sklamalo, ako sa rozhodol zachovať. Nie sme totožné bytosti, to je azda normálne, ale v principiálnych veciach, ako sú hodnoty novembra 1989, čo bola jeho dominantná téma, tam sa úplne zhodneme. Preto bolo pre mňa jeho rozhodnutie sklamaním."

Ste ešte kamaráti?

„Ja s ním určite áno."

Keby do druhého kola postúpili Ivan Gašparovič a František Mikloško, podporili by ste verejne Mikloška?

„A neurobila som to na stránkach vášho denníka?"

Argument KDS, prečo vás nepodporujú, spočíva aj vo vašom výroku v .týždni, že nerozumiete tomu, prečo si niekto vyberie povolanie gynekológa a odmietne vykonávať interrupcie. Prečo tomu nerozumiete?

„Idete sa vážne vracať k tým vytrhnutým vetám? Hovorila som o situácii, keď je ohrozený život, že vtedy môže byť ťažké neporušiť prísahu, ktorú lekár dal. Aj ja som mala ťažké dilemy, keď som rozhodovala o deťoch v rómskych osadách, o ich odobratí od matky, sú to vážne situácie. Vedela som, že táto profesia obnáša aj takéto ťažké rozhodnutia. Preto chcem podčiarknuť, že ak to ten lekár z výhrady svedomia odmieta urobiť, akceptujem to, ale sú situácie, keď musíte konať."

Vysvetlili ste to takto aj pánovi Mikloškovi?

„Veľakrát. Aj KDH, prečo by ma inak podporili?"

Prečo to nepochopil?

„To nie je otázka na mňa."

Pani Martináková chcela, aby ste s ňou rokovali o podpore. Odmietli ste. Myslíte, že jej hlasy získate aj tak?

„Ak je niekto protikandidát proti úradujúcemu prezidentovi, zrejme preto, že má výhrady voči výkonu funkcie a chce ho vymeniť, teda nie preto, že ho podporuje. Z protikandidátov som zostala ja. Nechala som na slobodnom rozhodnutí kandidátov, či je môj program natoľko podobný s ich programom, že sa môžu vysloviť v môj prospech. Neviem, aké by mali takéto rokovania zmysel. Teraz svoje programové tézy nezmením. Voličov navyše nikto nevlastní. Odporúčanie znamená vlastné rozhodnutie sa, k čomu sa na politickej scéne hlásim. Očakávam od pani Martinákovej takéto prihlásenie sa. A samozrejme potom sa s ňou kedykolvek stretnem."

radicovasirka.jpgPri Františkovi Mikloškovi vás nepodporenie zabolelo, tu sa zdá, že ani nie.

„Pri Ferkovi ma to zamrzelo ako pri osobe. Nemusel urobiť nič. Neočakávala som, že dá návod svojim voličom ma voliť, ale on urobil opak, on sa odo mňa dištancoval."

Podľa SNS slovenský národ nemôže dopustiť, aby prezidenta zvolili voliči maďarskej národnosti. Tí pritom v prvom kole zostali výrazne doma. Nemyslíte si, že je to aj kvôli Pálovi Csákymu a Miklósovi Durayovi?

„Nespájala by som to. Nižšia účasť je vo všetkých okresoch, ktoré sú chudobné. Je tam zvýšená nedôvera vo vrcholovú politiku a ťažká životná situácia."

Neprekáža vám, že vás podporuje aj Miklós Duray?

„Každý politik má právo niekoho podporovať. Na adresu pána Duraya som sa vyjadrila kriticky a nič na tomto stanovisku nemením."

V týchto voľbách sa hrá maďarskou kartou. Nebojíte sa jej?

„Nebojím sa jej ako Iveta Radičová, ale mám obavy, čo to znamená pre Slovensko, čo to vyvolá v občanoch, aké nové napätie to môže vytvoriť."

Komu tá karta pomáha?

„Mne určite nie. Máme skutočne problém s maďarskou otázkou? Trvám na tom, že nemáme. My máme vážny problém s rómskou otázkou a veľmi vážny, a to aj na východe, aj na juhu, aj na severe."

Ale za Rómami ste veľmi nechodili.

„Bola som v úzkom kontakte s rómskymi organizáciami."

Rómovia voliť neprišli.

„Neveria, že im prezident môže byť nápomocný. Rozumiem tomu."

Keby ste sa stali prezidentkou, dali by ste amnestiu Hedvige Malinovej?

„Nie je odsúdená a pevne verím, že ani nebude."

Je desať rokov od bombardovania Juhoslávie. Keby ste vtedy mohli rozhodnúť, či povolíte prelety lietadiel NATO, súhlasili by ste?

„Keď som bola naposledy v Sarajeve, videla som miesta, kde sa kedysi konali zimné olympijské hry. Všade, kde sa predtým športovalo, dnes vidíte tabule: Zákaz vstupu, zamínované. Najmenej 50 rokov bude trvať odmíňovanie územia. Jediné, čo je v Sarajeve nové, sú biele kríže a sú okolo celého mesta. Zastaviť vojnu v Juhoslávii bolo nevyhnutné, súhlasila by som s tým."

Rudolf Schuster dal vyznamenanie bývalému diplomatovi slovenského štátu, Ivan Gašparovič príslušníkovi pohraničnej stráže, ktorá strieľala do ľudí. Ak by ste boli prezidentkou, nestalo by sa to?

„Budem sa snažiť mať maximum informácií, aby sa mi niečo také nestalo."

Uplatníte si v paláci „lustračný zákon"?

„Patrila som k tým, ktorí si mysleli, že najvyšší predstavitelia komunistickej strany a ŠtB sa zachovajú slušne a stiahnu sa. Bolo to naivné. Som presvedčená, že nemajú zastávať významné funkcie."

Po prvom kole ste boli veľmi šťastná a vo vašom štábe vládla víťazná atmosféra. Na dobehnutie Gašparoviča vám však chýba relatívne veľa hlasov. Nebol to prílišný optimizmus?

„Na začiatku hovorili, že nemám šancu, že idem do prehratého súboja a získala som trojnásobok preferenčných hlasov, ktoré som dostala v parlamentných voľbách. Tá radosť bola na mieste. Dostala som obrovskú dôveru. Ten prelom, že žena ide do druhého kola a má šancu byť prezidentkou, je veľký."

Čiže už tento úspech vám stačí?

„Nie, nestačí. Ale po prvom kole som veľakrát počula: Pani Radičová, vy už ste morálny víťaz."

Doma zostali hlavne voliči koalície, kým voliči opozície prišli takmer všetci. Neobávate sa, že teraz voliči koalície prídu voliť?

„Prídu a mňa."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Obyvatelia si zabezpečujú domácnosti bezpečnostnými dverami
 2. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 3. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 4. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 5. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 6. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 7. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 8. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 9. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 10. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 18 048
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 529
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 7 516
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 991
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 526
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 346
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 215
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 881
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 960
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 3 280

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident.

Neprehliadnite tiež

Petíciu za slobodu v písaní podporilo už vyše 2 400 ľudí

Rodičia a učitelia odštartovali petíciu za slobodu v písaní.

Sólymos tvrdí, že obce pri Vodnom diele Gabčíkovo by mohla spojiť nová cesta

Priepusty popod vodu by mohli prebudovať na cestu pre osobné automobily, cyklistov či chodcov.

Vedci sa boja o granty, agentúra zvažuje hromadné prepúšťanie

Agentúra na podporu výskumu a vývoja poslala zamestnancom dokument, kde im oznamuje, že bude hromadne prepúšťať.

Café Európa: Kde sú najchudobnejší ľudia na Slovensku (naživo)

Ako riešiť chudobu tam, kde sa u nás naozaj vyskytuje. Sledujte naživo.