Radičová: Navrhovala som vládu SDKÚ a Smeru

Po prvom kole stratila na Ivana Gašparoviča 162-­tisíc hlasov. Gašparovič rozhovor pre SME odmietol. IVETA RADIČOVÁ nie.

Iveta Radičová po posledných parlamentných voľbách predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi navrhla, aby so Smerom spravili veľkú koalíciu.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Po prvom kole stratila na Ivana Gašparoviča 162-­tisíc hlasov. Gašparovič rozhovor pre SME odmietol. IVETA RADIČOVÁ nie.

Vladimír Mečiar povedal, že ste rovnaké zlo ako Ivan Gašparovič. Mikuláš Dzurinda deň po voľbách Mečiarovi odkázal, že dúfa, že na vás zmení názor. Neprekáža vám takéto nadbiehanie Dzurindu Mečiarovi?

„Prekáža. Nebola to moja iniciatíva. Dozvedela som sa to z médií. Jasne som sa vyjadrila, že rokovať o podpore s HZDS nemám v pláne."

Čo ste na to Mikulášovi Dzurindovi povedali?

„Ešte sme sa na túto tému nerozprávali, neboli sme odvtedy spolu."

Zajtra HZDS rozhodne, či vás podporí. Stojíte o podporu Vladimíra Mečiara?

„Bolo by dosť nelogické, keby podporil zlo."

Súhlasili by ste s vládou SMK, KDH, SDKÚ a HZDS tak, ako to Mikuláš Dzurinda navrhoval pred voľbami 2006?

„Môj návrh znel pravo-ľavá koalícia Smeru a SDKÚ."

Prečo ste chceli veľkú koalíciu?

„Bola by stabilná."

radicovavyska.jpgPovedali ste to aj Mikulášovi Dzurindovi?

„Áno, diskutovali sme o tom."

Rokovalo sa o tom so Smerom?

„Na rokovaniach som nebola, v tom čase som nebola členkou SDKÚ. Pán Dzurinda sa ma spýtal na názor a toto som mu povedala. Dôvod bol kontinuita reforiem, ktoré sme rozbehli."

Nelegitimizoval vtedy Dzurinda Mečiara?

„Pána Mečiara legitimizoval predovšetkým pán premiér Fico, lebo je v koalícii v súčasnej vláde."

Keby zobral Mečiara do koalície Dzurinda, nelegitimizoval by ho?

„Určite áno."

Vraj máte k dispozícii prieskum verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že keby ste neboli tak spojená s Mikulášom Dzurindom, volilo by vás ešte viac ľudí. Je to tak?

„Áno, je taký prieskum, občania si to myslia. Treba však povedať, že SDKÚ spolu s koaličnými partnermi sa pričinila o to, že Slovensko je členská krajina EÚ a NATO, že je súčasťou Schengenu a prijalo euro, že dobehlo deficit, ktorý sme po roku 1993 mali, keď nám stúpla nezamestnanosť, klesla životná úroveň a boli ohrozené základné princípy demokracie."

Prečo si myslíte, že ľudia nemajú radi Mikuláša Dzurindu?

„Prvý dôvod sú reformy, ktoré sa uskutočňovali. Boli veľmi ťažké a mali vážne dopady. Kým prídu pozitívne výsledky, plynie čas. Niektoré reformy navyše bolo nutné dolaďovať. Bolo to kruté obdobie. Potom tu bolo množstvo káuz, ktoré zvyšovali nedôveru a nie všetky boli vysvetlené uspokojivo. Tretí dôvod je v tom, že keď o niekom budete permanentne opakovať, že spôsobil sociálnu genocídu, tak ako to ja počúvam teraz na svoju adresu, tak istá časť populácie sa s tým stotožní. Bez ohľadu na to, či to je pravda."

Ak neuspejete vo voľbách, vrátite sa do SDKÚ ako konkurencia Mikuláša Dzurindu?

„Nechcem si v tomto momente pripustiť neúspech."

František Mikloško vás odmietol podporiť. Postavil sa tým na stranu mečiarizmu a komunizmu?

„To azda nie, ale podporil tým pána prezidenta Gašparoviča. Myslím si však, že to je z jeho strany neželaný efekt. Pre mňa bude pán Mikloško vždy Ferko, veľmi si ho vážim za jeho principiálnosť, postoje, mám veľmi rada aj jeho humor, niečo sme spolu prežili. Nemám veľa ľudí, s ktorými si tykám. „Ty" považujem za veľký prejav dôvery a priateľstva. Veľmi ma zabolelo a sklamalo, ako sa rozhodol zachovať. Nie sme totožné bytosti, to je azda normálne, ale v principiálnych veciach, ako sú hodnoty novembra 1989, čo bola jeho dominantná téma, tam sa úplne zhodneme. Preto bolo pre mňa jeho rozhodnutie sklamaním."

Ste ešte kamaráti?

„Ja s ním určite áno."

Keby do druhého kola postúpili Ivan Gašparovič a František Mikloško, podporili by ste verejne Mikloška?

„A neurobila som to na stránkach vášho denníka?"

Argument KDS, prečo vás nepodporujú, spočíva aj vo vašom výroku v .týždni, že nerozumiete tomu, prečo si niekto vyberie povolanie gynekológa a odmietne vykonávať interrupcie. Prečo tomu nerozumiete?

„Idete sa vážne vracať k tým vytrhnutým vetám? Hovorila som o situácii, keď je ohrozený život, že vtedy môže byť ťažké neporušiť prísahu, ktorú lekár dal. Aj ja som mala ťažké dilemy, keď som rozhodovala o deťoch v rómskych osadách, o ich odobratí od matky, sú to vážne situácie. Vedela som, že táto profesia obnáša aj takéto ťažké rozhodnutia. Preto chcem podčiarknuť, že ak to ten lekár z výhrady svedomia odmieta urobiť, akceptujem to, ale sú situácie, keď musíte konať."

Vysvetlili ste to takto aj pánovi Mikloškovi?

„Veľakrát. Aj KDH, prečo by ma inak podporili?"

Prečo to nepochopil?

„To nie je otázka na mňa."

Pani Martináková chcela, aby ste s ňou rokovali o podpore. Odmietli ste. Myslíte, že jej hlasy získate aj tak?

„Ak je niekto protikandidát proti úradujúcemu prezidentovi, zrejme preto, že má výhrady voči výkonu funkcie a chce ho vymeniť, teda nie preto, že ho podporuje. Z protikandidátov som zostala ja. Nechala som na slobodnom rozhodnutí kandidátov, či je môj program natoľko podobný s ich programom, že sa môžu vysloviť v môj prospech. Neviem, aké by mali takéto rokovania zmysel. Teraz svoje programové tézy nezmením. Voličov navyše nikto nevlastní. Odporúčanie znamená vlastné rozhodnutie sa, k čomu sa na politickej scéne hlásim. Očakávam od pani Martinákovej takéto prihlásenie sa. A samozrejme potom sa s ňou kedykolvek stretnem."

radicovasirka.jpgPri Františkovi Mikloškovi vás nepodporenie zabolelo, tu sa zdá, že ani nie.

„Pri Ferkovi ma to zamrzelo ako pri osobe. Nemusel urobiť nič. Neočakávala som, že dá návod svojim voličom ma voliť, ale on urobil opak, on sa odo mňa dištancoval."

Podľa SNS slovenský národ nemôže dopustiť, aby prezidenta zvolili voliči maďarskej národnosti. Tí pritom v prvom kole zostali výrazne doma. Nemyslíte si, že je to aj kvôli Pálovi Csákymu a Miklósovi Durayovi?

„Nespájala by som to. Nižšia účasť je vo všetkých okresoch, ktoré sú chudobné. Je tam zvýšená nedôvera vo vrcholovú politiku a ťažká životná situácia."

Neprekáža vám, že vás podporuje aj Miklós Duray?

„Každý politik má právo niekoho podporovať. Na adresu pána Duraya som sa vyjadrila kriticky a nič na tomto stanovisku nemením."

V týchto voľbách sa hrá maďarskou kartou. Nebojíte sa jej?

„Nebojím sa jej ako Iveta Radičová, ale mám obavy, čo to znamená pre Slovensko, čo to vyvolá v občanoch, aké nové napätie to môže vytvoriť."

Komu tá karta pomáha?

„Mne určite nie. Máme skutočne problém s maďarskou otázkou? Trvám na tom, že nemáme. My máme vážny problém s rómskou otázkou a veľmi vážny, a to aj na východe, aj na juhu, aj na severe."

Ale za Rómami ste veľmi nechodili.

„Bola som v úzkom kontakte s rómskymi organizáciami."

Rómovia voliť neprišli.

„Neveria, že im prezident môže byť nápomocný. Rozumiem tomu."

Keby ste sa stali prezidentkou, dali by ste amnestiu Hedvige Malinovej?

„Nie je odsúdená a pevne verím, že ani nebude."

Je desať rokov od bombardovania Juhoslávie. Keby ste vtedy mohli rozhodnúť, či povolíte prelety lietadiel NATO, súhlasili by ste?

„Keď som bola naposledy v Sarajeve, videla som miesta, kde sa kedysi konali zimné olympijské hry. Všade, kde sa predtým športovalo, dnes vidíte tabule: Zákaz vstupu, zamínované. Najmenej 50 rokov bude trvať odmíňovanie územia. Jediné, čo je v Sarajeve nové, sú biele kríže a sú okolo celého mesta. Zastaviť vojnu v Juhoslávii bolo nevyhnutné, súhlasila by som s tým."

Rudolf Schuster dal vyznamenanie bývalému diplomatovi slovenského štátu, Ivan Gašparovič príslušníkovi pohraničnej stráže, ktorá strieľala do ľudí. Ak by ste boli prezidentkou, nestalo by sa to?

„Budem sa snažiť mať maximum informácií, aby sa mi niečo také nestalo."

Uplatníte si v paláci „lustračný zákon"?

„Patrila som k tým, ktorí si mysleli, že najvyšší predstavitelia komunistickej strany a ŠtB sa zachovajú slušne a stiahnu sa. Bolo to naivné. Som presvedčená, že nemajú zastávať významné funkcie."

Po prvom kole ste boli veľmi šťastná a vo vašom štábe vládla víťazná atmosféra. Na dobehnutie Gašparoviča vám však chýba relatívne veľa hlasov. Nebol to prílišný optimizmus?

„Na začiatku hovorili, že nemám šancu, že idem do prehratého súboja a získala som trojnásobok preferenčných hlasov, ktoré som dostala v parlamentných voľbách. Tá radosť bola na mieste. Dostala som obrovskú dôveru. Ten prelom, že žena ide do druhého kola a má šancu byť prezidentkou, je veľký."

Čiže už tento úspech vám stačí?

„Nie, nestačí. Ale po prvom kole som veľakrát počula: Pani Radičová, vy už ste morálny víťaz."

Doma zostali hlavne voliči koalície, kým voliči opozície prišli takmer všetci. Neobávate sa, že teraz voliči koalície prídu voliť?

„Prídu a mňa."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 413
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 322
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 336
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 061
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 986
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 161
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 012
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 573
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 884
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 568

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Diabetická noha izoluje od spoločnosti

O živote pacienta s diabetickou nohou sa denník SME rozprával s viceprezidentkou Zväzu diabetikov Slovenska ANNOU LALIKOVOU.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kotlebov galavečer v Rimavskej Sobote nebude, vyhlásil primátor

Kotlebovci chystali podujatie v deň vzniku slovenského vojnového štátu.

Zmeny vo fungovaní zdravotnej služby môžu podľa Slovak Business Agency ušetriť milióny

Úprava legislatívy má znížiť náklady malým a stredným podnikateľom vrátane živnostníkov so zamestnancami v prvej a druhej kategórii prác.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop