BRATISLAVA. Podľa prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej je načase, aby nová hlava štátu urobila aktívne kroky na zlepšenie slovenského súdnictva. Skutočnosť, že len tri percentá občanov dôverujú našim súdom, považuje za zlyhanie právneho štátu.
"Procedúry víťazia nad obsahom a rozhodnutím, zväčšuje sa priepasť medzi zákonom a spravodlivosťou“, vyhlásila v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Svojho protikandidáta a úradujúcu hlavu štátu Ivana Gašparoviča v besede vyzvala, aby sa obrátil na ministra spravodlivosti Štefana Harabina (ĽS-HZDS) s požiadavkou na zverejnenie opatrení, ktoré by mali tento stav napraviť.
Radičová by Harabina vymenila, Gašparovič nevidí dôvod
Ivan Gašparovič o ničom podobnom neuvažuje. Pripustil, že súdy nevedia presvedčiť občanov o svojej dôveryhodnosti. Nevidí za tým však zlyhanie vedenia rezortu spravodlivosti, ale pochybenia konkrétnych sudcov. Myslí si, že rezort pod Harabinovým vedením robí pozitívne kroky, ktoré treba dokončiť. Samotný minister sa podľa Gašparoviča nedopustil ničoho, prečo by mal z funkcie odísť.
Harabina treba vymeniť, tvrdila naopak Radičová. Zdôraznila, že je neprípustné, aby súdnictvo riadil minister, ktorý bol preukázateľne usvedčený z klamstva. Pozíciu ministra podľa nej nemôže zastávať niekto bez morálneho kreditu, pretože to ovplyvňuje celú spoločnosť.
Dôveryhodnosť nechýba iba jednému ministrovi, ale ako upozorňujú prieskumy verejnej mienky, celej politickej scéne, skonštatovala Radičová. Nemá preto problém vyzvať svojich kolegov, aby zverejnili svoje majetkové pomery nad rámec zákona. "Pre zlepšenie politickej kultúry na Slovensku, pre zvýšenie dôveryhodnosti politikov je namieste obrátiť sa na svojich kolegov, na svojich partnerov, aby urobili maximum preto, aby zlepšili meno politiky na Slovensku.“ Takýto apel je podľa Radičovej úplne namieste, pretože "každý politik má možnosť sám za seba zverejniť, aký má majetok, ako k nemu prišiel“ - a nevyhovárať sa na zákon.
Majetok Slotu a Mečiara nie je Gašparovičova starosť
Gašparovič na otázku či mu neprekážajú zjavné nezrovnalosti medzi príjmami a majetkovými pomermi predsedov koaličných strán Jána Slotu (SNS) a Vladimíra Mečiara (HZDS) odvetil, že aj oni musia dodržiavať zákon a čo urobia nad rámec zákonnej povinnosti "nie je moja starosť“. Nevidí dôvod na to, aby ich vyzýval k tomu, čo im neukladá zákon.
Potom, čo Radičová poznamenala, že ona s takto formulovanou výzvou nemá problém, Gašparovič zmenil názor. "Môžeme vyzvať všetkých, aby zverejnili svoje majetkové podstaty“, poznamenal.
Obaja uviedli, že oni svoje majetkové pomery bez problémov zverejnili. "Ja som za to, aby občan vedel o majetku politika, ktorý vstupuje do politiky, aby vedel, s akým majetkom prišiel a s akým majetkom odchádza. Som presvedčený, že zákonná úprava, ktorá by mala byť prijatá, by mala vychádzať asi z takejto reality. Nemyslím si, že by potom dochádzalo k nejakým podozreniam," vyjadril sa Gašparovič. Zároveň však dodal, že aj politik je občan a nemyslí si, že by musel zverejňovať všetko, čo má, v každom týždni. Zverejnenie majetku by malo byť podľa neho globálne.
"Som presvedčená, že politik je verejná osobnosť a je v jeho záujme, aby mal takzvané čisté konto, aby občania nemali podozrenie, že prichádza vďaka politike k statkom, na ktoré nárok a oprávnenie nemá," uviedla k problematike Radičová. Zdôraznila, že konkrétnemu politikovi nič nebráni k tomu, aby zverejnil svoje majetky, ako ich nadobudol, aký je súčasný stav a aby si takýmto spôsobom vystavil čisté morálne konto voči občanovi.
Kupovanie poslancov
V diskusnej relácii sa kandidáti dotkli aj citlivých tém, akými sú kupovanie poslancov či kauza porušovania ústavy. Gašparovič označil za najväčšiu korupčnú aféru v rámci politiky kupovanie poslancov. "Ak už niekto korumpuje poslancov a chce zostaviť vládu a prijímať rozhodnutia vo vláde a v parlamente na základe kúpených hlasov, neviem si predstaviť väčšiu korupciu," vyjadril sa.
Na to Radičová zareagovala, že v čase, keď sa dialo podozrenie z kupovania poslancov, bol Gašparovič prezidentom a ak bol presvedčený, že sa niečo také deje, mal zo svojej pozície konať. Zároveň naznačila, že v parlamente sa v minulosti dialo "viacero vecí", ako napríklad porušovanie ústavy či prijímanie rozhodnutí o privatizácii. "Procesnú chybu urobila Národná rada, s tým súhlasím," vyjadril sa Gašparovič k medializovanej kauze Gaulieder. Zdôraznil, že išlo jednoznačne o rozhodnutie poslancov, a nie predsedu parlamentu. Ako uviedol, k téme sa vyjadroval už aj v minulosti a za procesnú chybu sa ospravedlnil.
Radičová uvažuje nad znížením dane na potraviny
Kandidáti sa dnes vyjadrovali aj k hospodárskej kríze. Gašparovič zdôraznil, že rozhodnutia, ktoré sa v tomto zmysle prijímajú, sú po konzultácii so všetkými, ktorí majú určitým spôsobom možnosť ovplyvniť dopad krízy. Za jeden z dobrých krokov v boji proti kríze označil napríklad šrotovné. "Práve včera som požiadal pána premiéra, keďže vláda na návrh ministra hospodárstva neprerokovala možnosť zvýšiť alebo rozšíriť túto podporu, aby zvolal radu pre krízu a aby vláda prípadne v stredu prijala rozhodnutie navýšiť a umožniť tým, ktorí čakajú a ktorí sú sklamaní z toho, že už nemôžu realizovať tento nápad," povedal Gašparovič.
Podľa Radičovej je šrotovné síce ekologické, trochu pomôže povzbudiť výrobu v automobilovom priemysle, ale je len jeden z nástrojov a len pre jeden segment v ekonomike. "Nikto nekritizuje, že by nemal efekt, ale týka sa jedného odvetvia," zdôraznila. Podľa nej by mali byť opatrenia voči hospodárskej kríze systémové, celoplošné a nie odvetvové. Uviedla, že by sa určite malo uvažovať nad znížením DPH na potraviny, pretože takýto krok by zasiahol všetkých občanov SR a povzbudil by poľnohospodárstvo a potravinový priemysel.