BRATISLAVA. Občania Slovenska najviac dúfajú v ekonomickú stabilitu a silnú menu a želajú si vyrovnanie regionálnych rozdielov na Slovensku a tiež v Európskej únii. Obávajú sa, že EÚ nedokáže účinne podporovať produkciu špecifických výrobkov, napríklad syrových korbáčikov a že SR sa nepodarí dobehnúť západnú Európu. Boja sa tiež nárastu rasistických a nacionalistických aktivít v Európe a radikalizácii.
Vyplynulo to z úvodu národnej dvojdňovej diskusie o sociálnej a ekonomickej budúcnosti EÚ v rámci projektu paneurópskej debaty nazvanej Konzultácie s občanmi Európy. V Bratislave sa na nej zúčastňuje zhruba 50 Slovákov.
Populáciu Slovenska reprezentujú náhodne vybraní občania. Diskutuje napríklad 20-ročný inštalatér z Oravy ale aj 50-ročná lekárka z Bratislavy. Počas tohto víkendu by sa mali v rámci debaty zhodnúť na desiatich praktických odporúčaniach. Tie symbolicky prevezme v nedeľu šéf parlamentu Pavol Paška.
Diskusia na Slovensku prebieha v rovnakom čase ako debaty v Holandsku, v Nemecku, v Portugalsku, v Lotyšsku, v Bulharsku, v Taliansku, v Dánsku a na Cypre. Prostredníctvom webovej kamery by sa mali diskutujúci v Bratislave prepojiť s debatujúcimi v Holandsku a na Cypre, aby sa vzájomne povzbudili a pozdravili.
Podľa europoslankyne Ireny Belohorskej sú takéto akcie veľmi dôležité, lebo sa dá odpovedať priamo na otázky ľudí, ako aj prezentovať prácu, ktorú poslanci vykonávajú v Európskom parlamente (EP). "Stále vidíme, že je absolútny nedostatok informácií o práci EP, ale aj európskych inštitúcií. Na druhej strane aj poslanec získava spätnú väzbu od občana," komentovala.
Akciu pozitívne vníma aj europoslanec Milan Gaľa. Podľa neho je dialóg vynikajúci nástroj pre hľadanie smerovania budúcej Európy a názor každého občana vytvára bohatú mozaiku.
Počas predošlých dvoch marcových víkendov sa stretli občania zvyšných 18 krajín EÚ, aby hovorili o rovnakých témach. Spolu 1600 náhodne vybratých občanov z celej Európskej únie sa tak zúčastní na projekte Konzultácií a pridá sa k takmer 150.000 tých, ktorí navštívili online fóra spustené v decembri 2008 v každom z členských štátov ako prostriedok umožňujúci širokej verejnosti vyjadriť v debate svoj názor.
Proces vyústi do summitu občanov Európy v máji, keď sa výsledky všetkých diskusií dostanú do rúk kľúčových predstaviteľov v Bruseli.
TASR o tom informovala Lucia Nicholsonová z inštitúcie Partners for Democratic Change Slovakia, Bratislava.