BRATISLAVA. Mladí manželia z Košíc, zdravotníci, budú pôsobiť tri mesiace v Sudáne v meste Wau. Vyslala ich tam mimovládna organizácia Savio v spolupráci s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Ako informovala agentúru SITA Mária Lacková zo Savia, ich úlohou bude pomáhať v miestnych zdravotníckych zariadeniach, ale aj vzdelávať a šíriť osvetu.
Lacková zdôraznila, že okrem školenia miestnych zdravotníckych pracovníkov, budú šíriť osvetu aj medzi obyvateľmi. Obaja absolvovali prípravu na VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, ktorá by im v tomto smere mala pomôcť. Okrem prevencie HIV, sa chcú sústrediť aj na prevenciu a postupy pri infekčných chorobách. Mnohí ľudia neprežijú napríklad maláriu, lebo do zdravotníckeho zariadenia prídu už neskoro.
Bežné je aj to, že ľudia v Sudáne prestanú brať lieky alebo nedajú zaočkovať deti, lebo si neuvedomia dôležitosť vakcinácie. Lacková zdôraznila, že pre tento projekt hľadajú ďalších dobrovoľníkov, ktorí by po odchode mladých Košičanov pokračovali v začatej práci.
Savio pre južný Sudán už pomohlo zabezpečiť mobilnú ambulanciu, ktorá pôsobí v mestskej časti mesta Juba - v Gube. Pôsobia v nej kenskí i sudánski lekári. Sumou 13 200 USD tiež podporili zdravotnícky kurz pre 40 ľudí, ktorý je uznávaný v južnom Sudáne a končí sa certifikátom.
Podľa štatistík, ktoré poskytla Lacková, priemerný vek obyvateľov Sudánu je 42 rokov. Iba 20 percent obyvateľstva má prístup k pitnej vode a 10 percent k zdravotnej starostlivosti. V prípade detí do päť rokov je úmrtnosť na hranici 25 percent, 45 percent detí v tejto krajine je podvyživených. Pôrodnosť mladistvých dievčat je vysoká - 23 percent, dodala.
Savio je občianske združenie, ktoré bolo založené v roku 2005 s cieľom podpory rozvojových a humanitárnych projektov. Zameriava sa predovšetkým na pomoc deťom a mladým ľuďom v menej rozvinutých krajinách a regiónoch. Doteraz pomohlo ľuďom v Angole, Keni, Sudáne, na Sibíri a v Azerbajdžane.