BRATISLAVA. Väčšina záložní zatiaľ hospodársku krízu, ktorá pripravila o prácu tisíce ľudí, na náraste klientov nepocítila. Naopak, niektorým zákazníci ubudli. Vyplýva to z ankety ČTK medzi majiteľmi záložní. Všetci oslovení sa však zhodli, že zatiaľ čo v minulosti dokázali klienti požičané peniaze splácať a založené veci "vykúpiť", dnes zostávajú rodinné klenoty, laptopy či mobilné telefóny v záložniach.
"Pred rokom k nám denne chodilo desať ľudí, dnes sú to jeden či dvaja," povedal ČTK majiteľ bratislavskej záložne Profit Arpád Szelepcsenyi. Možnosť získať hotovosť výmenou za zlato či elektroniku začnú podľa neho ľudia využívať vo väčšej miere skôr koncom roka. "Práve v tom čase sa kríza prejaví naplno," odhadol majiteľ záložne.
Požičiavajú si skôr menšie sumy
Nižší záujem oproti vlaňajšku zaregistroval aj majiteľ záložne vo východoslovenskom Vranove nad Topľou Ľubomír Chovanec. "Ubudli tí, ktorí zakladajú, aj tí, ktorí založené pozemky či byty kupujú," zhodnotil. Upozornil, že prípadní zákazníci si požičiavajú skôr menšie sumy v hodnote niekoľko sto eur a zakladajú najmä šperky či elektroniku, ktorá sa zatiaľ predáva.
Opačné skúsenosti majú v sereďskej, košickej, rožňavskej či revúckej záložni, v ktorých sa podľa tamojších pracovníkov situácia v porovnaní s minulým rokom v zásade nezmenila. "Počet klientov zostáva zhruba rovnaký, znížil sa jedine výber založených vecí," zhodnotil Denis Šramo z Ľudovej záložne v Seredi. V trenčianskej záložni Profit dokonca podľa jej pracovníčky Kristíny Rusnákovej zaznamenali nárast klientov. "Prichádzajú k nám noví zákazníci, ich počet sa v porovnaní s vlaňajškom zvýšil približne o pätinu," tvrdila.
Kupec sa pre založený výrobok vždy nájde
Majitelia záložní sa zhodli, že zmeny oproti minulosti nastali v správaní zákazníkov. "Ak predtým väčšina klientov založené veci vyplatila, v súčasnosti ich stále viac ľudí nemá čím vyplatiť," povedal Chovanec. Podobné skúsenosti majú aj ďalší majitelia záložní; väčšina z nich sa však neobáva, že založené veci nebudú mať komu predávať. "Keďže ceny sú nižšie niekedy aj o polovicu, kupujúci sa vždy nájde," tvrdil Szelepcsenyi. Podľa Chovanca však je potrebné často ísť pri predávaní hodnotnejších vecí, ako sú pozemky či byty, pod cenu, aby sa mu požičaná suma vrátila.
Na Slovensku pôsobia stovky záložní, ktoré klientom požičiavajú peniaze výmenou za rôzne veci, autá či dokonca byty a pozemky.