BANSKÁ BYSTRICA. Diecézny biskup Rudolf Baláž viedol dnes popoludní počas 5. pôstnej nedele, poslednej pred Kvetnou nedeľou, krížovú cestu na Kalvárii na Urpíne v Banskej Bystrici. Pobožnosť krížovej cesty sa začala pri prvej kaplnke historickej Kalvárie. Na ňu nadviazalo slávenie svätej omše s biskupom Balážom v kostole Povýšenia svätého Kríža na vrchole Kalvárie.
Na pobožnosť krížovej cesty prišlo vyše 300 veriacich nielen z Banskej Bystrice, ale mnohí aj so svojimi kňazmi z okolitých farností. Biskup Baláž ich vyzval na spoločnú modlitbu za terajšieho pápeža Benedikta XVI. Počas jednotlivých zastavení prosil s veriacimi okrem iného o obdarenie slovenského národa veľkou vierou. Zdôraznil potrebu dodržiavať nielen kresťanské, ale aj dobré ľudské vlastnosti a požiadal veriacich, aby boli citliví k núdznym, k ľudom, ktorí sa ocitli v sociálnej núdzi.
Banskobystrickú Kalváriu spravujú bratia bosí karmelitáni, ktorí 1. marca viedli prvú krížovú cestu v terajšom pôstnom predveľkonočnom období. Počas ďalších nedieľ ju viedli predstavitelia farností z Priechodu, Banskej Bystrice - mesta a Seliec. Poslednú, 5. apríla na Kvetnú nedeľu, povedú mladí veriaci z dekanátu Žiar nad Hronom. Aj táto, podobne ako všetky ostatné, vyvrcholí svätou omšou v kostole Povýšenia svätého Kríža.
Kalvária na banskobystrickom Urpíne desaťročia chátrala. Po komplexnej rekonštrukcii ju vlani v septembri otvoril a požehnal biskup Rudolf Baláž. Zároveň privítal Rád bosých karmelitánov, pre ktorých pri nej postavili nový Kláštor sv. Terézie Benedikty od Kríža, ktorý sa stal tretím pôsobiskom tohto rádu na Slovensku. Rehoľníci duchovne pôsobia v kostole Povýšenia svätého kríža, obnovenom vrcholovom chráme Kalvárie, na ktorú dohliadajú.
Kalvárske púte na Urpíne začali tradíciu písať v roku 1663, procesie sa konali na sviatky Nájdenia a Povýšenia svätého Kríža. Vtedy sa obyvatelia mesta pod vedením rehole jezuitov rozhodli, že na tomto kopci postavia zastavenia Kalvárie. Od iných sa líši tým, že jezuiti mali na nej na rozdiel od františkánov len osem a nie 14 samostatných kaplniek, pri ktorých boli zastavenia. Počas púte na banskobystrickej je tak osem zastavení pri kaplnkách a ďalšie štyri sú na nádvorí tamojšieho kostola.