Považská cementáreň predložila na ministerstvo životného prostredia zámer rozšíriť dobývací priestor lomu Ladce - Butkov. Ľudia sa obávajú zvýšenia prašnosti a znehodnotenia oblasti, v ktorej žijú.
BELUŠA. O rozšírenie lomu nad Ladcami sa snažia Považské cementárne. Láka ich vyše 112 miliónov ton vápenca a slieňovitých hornín.
Spoločnosť už požiadala o rozšírenie plochy dobývacieho priestoru o 30 hektárov lesa v katastri obce Beluša.
Belušania sa o zámere cementární dozveli až z médií. Časť obyvateľov založila občianske združenie Naša Beluša, ktoré sa snaží o spomalenie schvaľovania ťažby na vrchu Butkov nad Belušskými Slatinami.
Belušania nesúhlasia
Rozšírením ťažby by sa „ zvýšila prašnosť, zhoršilo by sa prostredie pre alergikov v našej obci a znehodnotila celá oblasť využívaná na turistický ruch," uvádza združenie na svojej stránke.
Banský úrad vlani rozhodol o prvom kroku na povolenie ťažby, o rozšírení chráneného ložiskového územia. Starosta Beluše, Vladimír Vadrna, podpísal súhlasné stanovisko obce.
„My sme dali súhlas, aby sa ložisko ohraničilo. Ochranné pásmo stanovilo ministerstvo životného prostredia," povedal Vadrna. Zdôraznil, že nešlo o súhlas s ťažbou. „Ako obec budeme proti tomu, aby sa rozšírilo dobývacie územie, lebo majú dosť veľkú lokalitu," dodal.
Aktivisti starostovi vytýkajú, že podpísal rozhodnutie bez toho, aby o ňom informoval verejnosť. Vadrna argumentuje, že v tomto prípade nebola povinnosť verejného prerokovania.
„Starosta rozhodol ako stavebný úrad bez akejkoľvek diskusie. Poslanci sa o tom dozvedeli až keď bolo vydané rozhodnutie," kritizuje Michal Martinák z občianskeho združenia Naša Beluša.
„Nie je pravda, že poslanci nevedeli. Poslanci sa nemusia zodpovedať. Ja som starosta, ktorý k takýmto veciam zaujíma stanovisko a neviem o tom, že by som porušil zákon," tvrdí Vadrna.
Súhlas miestneho stavebného úradu vyšetruje Krajský stavebný úrad v Trenčíne. Podnet naň podali nespokojní Belušania, nakoľko s rozšírením lomu nepočíta územný plán obce. Jaromír Gabriš zo stavebného úradu upozornil, že vydanie stanoviska neznamená ťažbu. „Znamená obmedzenie pre výstavbu v tejto lokalite. Chránené ložiskové územie bude zakomponované do nového územného plánu," spresnil.
Smerujú k rozšíreniu ťažby
Cementárne medzitým požiadali o rozšírenie dobývacieho priestoru. Konanie je podľa slov Bohuša Sliackeho, predsedu Obvodného banského úradu v Prievidzi prerušené, pretože ministerstvo životného prostredia ešte neukončilo proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Až po prípadnom schválení rozšírenia dobývacieho priestoru príde podľa Sliackeho na rad rozhodovanie o povolení banskej činnosti.
„Začatie prípravných prác predpokladáme v rokoch 2011 až 2015. Postupné začatie ťažby predpokladáme v dvoch etapách. Prvú v období 2016 až 2040, druhú po roku 2041," informoval Jozef Mikušinec z Považskej cementárne. Pripustil, že môže dôjsť aj k časovému posunu začatia prác.
„Skoršie začatie prác však nepredpokladáme," dodal.
Časť lesa kam sa má lom rozšíriť, nepatrí do blízkej Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Ale nachádzajú sa tam biotopy európskeho významu, ktoré by sa ťažbou zničili. Ich hodnota presahuje 4,58 milióna eur.

Beata
Balogová
