Rolfesova baňa v Nitre na Fabrickej ulici sa rozpadá, ľudia majú strach.
NITRA. Časť cesty nad Rolfesovou baňou na Fabrickej ulici sa už úplne prepadla, zostal len úzky pás. Zmizla aj časť kovového zábradlia, ktoré malo chrániť ľudí pred pádom do hlbokého lomu. Ak sa na riešenie situácie nenájdu peniaze, časom sa prepadnú aj domy a garáže.
Mesto na riešenie situácie peniaze nemá, ľudia si pomáhajú ako vedia - lejú na kamene smolu a staré farby, aby nezvetrávali.
Rolfesova baňa v Nitre je prírodnou pamiatkou. Podľa odborníkov dolomitový lom medzi rodinnými domami a panelákmi raritou. Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Horniny však už roky zvetrávajú a rozpadajú sa
Prvý projekt, ktorý mal zastaviť eróziu, bol údajne vypracovaný už v sedemdesiatych rokoch. Odvtedy sa priepasť ďalej rozširuje.
„Pred niekoľkými desiatkami rokov som po Fabrickej ulici jazdil autom. Cesty už dávno niet, onedlho tadeto neprejdú ani chodci," povedal jeden z obyvateľou ulice. Dodal, že v priebehu jedného roka sa priepasť priblížila k blízkej budove až o osemnásť centimetrov.
Erózia postupne ukrajuje z pozemkov, prepadla sa aj časť betónového múrika. Ten, ktorý zostal, začína pukať. Železné zábradlie zase rozkradli zlodeji. Dnes hrozí, že sa niekto do hlbokej bane zrúti, na viacerých úsekoch totiž nie je žiadna ochrana.
„Minule tam spadol jeden muž a zlomil si kľúčnu kosť, no nikde to nehlásil, pretože bol pod vplyvom alkoholu," povedal nám miestny obyvateľ. „Do priepasti môže ľahko spadnúť dieťa a v šere ktokoľvek, kto nepozná terén," dodal.
Mesto má projekt
„Rolfesova baňa si pýta riešenie čím skôr," potvrdil Pavol Jakubčin z mestského úradu. Prisľúbil, že zábrany obnovia. Ale na zastavenie erózie nie sú v tohtoročnom rozpočte peniaze.
Najnovší projekt na stabilizáciu dvoch stien bol dokončený vlani v decembri.
„Uvažuje s dvomi alternatívami. Prvou sú gravitačné oporné múry, čo by znamenalo vybudovanie masívnej konštrukcie z betónu. Druhou alternatívou je mikropilotová stena, ktorá je z estetického hľadiska prijateľnejšia," upresnil. Náklady sú v oboch prípadoch rovnaké - približne milión eur.
Mesto zaradilo Rolfesovu baňu medzi svoje priority. Peniaze chce získať z eurofondov, žiadna výzva, do ktorej by mohlo prihlásiť projekt, však údajne nebola vyhlásená.
„Keďže je baňa chráneným územím, prispieť by mohlo aj ministerstvo životného prostredia," zauvažoval Jakubčin. Potvrdil, že sa objavili aj úvahy o zrušení ochrany.
Ministerstvo nepomohlo
Ľudia sú skeptickí. Už pred siedmimi rokmi si boli stav Rolfesovej bane pozrieť úradníci z ministerstva životného prostredia. Peniaze však nezabezpečili. Navrhli len, že ministerstvo prispeje na dotvorenie priestoru a vybudovania geologického náučného chodníka.
„Považujeme to za výsmech. Ľudia si odvtedy pomáhajú, ako vedia. Niektorí povylievali na kamene smolu alebo staré farby - zalepili ich, aby nezvetrávali," povedal nám miestny obyvateľ
Za predošlého režimu sa údajne uvažovalo, že na mieste bane postavia poschodové garáže. Teraz tu chce mesto vytvoriť rekreačnú oblasť.

Beata
Balogová
