Ministerstvo vnútra vyšetruje vysokého policajného funkcionára. Je podozrivý zo zneužitia právomoci v prípade, ktorý sa ho osobne týkal.
BRATISLAVA. Utorok, 11. septembra 2007, večer. Tridsaťjedenročný Alexander Rác sa v byte na martinskom sídlisku Ľadoveň stará o dcéru a čaká na manželku. Tá je na služobnej ceste, doma mala byť už pred pár hodinami. Nezdvíha telefón. O štvrť na osem sa otvoria dvere a vchádza manželka Miriam Rácová (dnes Štefková), redaktorka televízie TA3.
Manželia žijú už tri mesiace odlúčení pre spory a hneď sa začnú hádať. Muž mal byť s dieťaťom iba do štvrtej, chce vedieť, kde bola. Vysype jej kabelku a hodí o stenu telefón. Ona ho kopne do rozkroku a zavolá na 158, že ju „napadol muž“. Vykričí mu, že má pomer s iným. „Vráť sa, on ma napadol,“ telefonuje inam. Manžel odchádza.
Nepripustíme, aby personálnu politiku v rezorte vnútra robili trestne stíhané osoby.
Erik Tomáš,
hovorca ministerstva vnútra
Tak opisuje zdanlivo banálnu roztržku jej účastník Alexander Rác. Lekárske správy aj výpovede policajtov zranenia nepotvrdzujú. Aj súd neskôr konštatoval, že muž mal žene „pri vzájomnom fyzickom konflikte zlomiť umelý necht, poškodená ho mala kopnúť do genitálií“.
Domáca hádka je však v niečom výnimočná. Údajný sok v láske je krajský riaditeľ policajného zboru v Žiline František Posluch. „Doslovne mi povedala, že spáva s Posluchom, že som chudák a že ma dá zavrieť do basy,“ vypovedá Rác. To, že mali vzťah, potvrdzujú aj ďalšie zdroje. O niekoľko mesiacov neskôr bol Posluch aj účastníkom nehody na Rácovej aute.
Nebývalá akcia
Pár minút po hádke sa v Martine rozbieha rozsiahla policajná akcia. Riadi ju Posluch, burcuje okresných policajných šéfov. Vydáva rozkaz, aby Ráca hľadali všetky hliadky, policajtom núka nasadenie kukláčov. Nariaďuje, že sa to „bude robiť väzobne“. A to skôr, ako na miesto činu dorazil vyšetrovateľ, aby zistil, čo sa stalo.
Keď policajti do bytu prídu, narazia na krajského šéfa. Ten ich posiela preč, „nájsť chlapa“. Riaditeľ ostáva so ženou, cez jej telefón dáva ďalšie pokyny.
„Po príchode na miesto som nemohol vykonať riadne preverenie oznámenia, pretože na pokyn krajského riaditeľa som byt musel opustiť,“ vypovedal neskôr pred vyšetrovateľom inšpekcie ministerstva vnútra martinský policajt Ján Maršala. Pri písaní záznamu ho vraj nadriadení žiadali, aby zamlčal, že byt opustili na pokyn riaditeľa. Neskôr bol preradený do Vrútok. Kolega, ktorý zasahoval s ním, skončil v Turčianskych Tepliciach. Žilinská policajná hovorkyňa Jana Balogová tvrdí, že zmeny s prípadom nesúvisia.
Keď policajti v ten večer hodinu po hádke Ráca zadržali v rodičovskom dome, previezli ho do cely policajného zaistenia v Žiline. Prepustili ho až na tretí deň po potýčke. Z cely ho dvakrát predviedli priamo pred krajského riaditeľa. „Ponúkol mi kávu, a potom na mňa vybafol, aby som dal svojej manželke pokoj, lebo na to doplatím a dá ma zavrieť,“ hovorí Rác. Posluch o stretnutí v úradnom zázname hovorí inak. „Povedal som mu, že jeho manželka nechce, aby mal problémy, ale chce mať od neho pokoj. Bavili sme sa o športe, ako i celkovo
o živote. Podali sme si ruky a opäť bol umiestnený do cely.“
Právnika takýto postup prekvapuje. „Policajný funkcionár by nemal vstupovať do vyšetrovania, jediní oprávnení disponovať s takouto osobou sú vyšetrovateľ a prokurátor,“ vraví advokát Ondrej Mularčík.
Policajti svedčia proti šéfovi
Prepustením Ráca záujem riaditeľa o obvineného neustal. Policajti ho obvinili z nebezpečného vyhrážania, týrania blízkej osoby a porušenia domovej slobody, hoci v byte bol po dohode s manželkou.
Prípad, ku ktorému došlo v Martine, pridelili žilinskému vyšetrovateľovi Martinovi Novysedlákovi. Ten neskôr pred ministerskou inšpekciou vypovedal, že postup pri vyšetrovaní mu diktoval Posluch.
„Zavolal ma do kancelárie, kde som dostal vopred napísaný výsluch Rácovej, ktorý som však nevykonal, a preto som ho odmietol podpísať,“ vypovedal. „Na otázku prečo, som odpovedal, že pri výsluchu nebol obhajca obvineného. Povedal, nech napíšem úradný záznam, že som sa obhajcovi dovolať nemohol,“ pokračuje. „Riaditeľ začal kričať, že sme sluhami obhajcov, a to sa musí zmeniť.“
Pred Vianocami, keď Ráca opäť zadržali pre telefonáty manželke, vraj Posluch na Novysedláka tlačil, aby podal návrh na väzbu. Policajt chcel ísť najprv za prokurátorom. „Na to sa vyjadril, že o kauze vie aj minister, aby som to riešil. Poznámku som vnímal ako formu nátlaku a zastrašenia za účelom zadržať Ráca.“ Kaliňákovo meno vraj padlo viackrát. „Bol som nesmierne rád, keď som sa toho spisu zbavil,“ končí výpoveď.
Prípad Žiline odňali
Obvinenie Ráca skončilo vlani pred martinským súdom. Ten najskôr Ráca trestným rozkazom podmienečne odsúdil, po odvolaní ho zrušil. „Súd vo veci nariadi hlavné pojednávanie, kde vykoná dokazovanie a rozhodne o obžalobe,“ povedala hovorkyňa súdu Ivana Lukšová.
Rác je presvedčený, že Posluch voči nemu zneužil policajný aparát. Prípad začala vlani prešetrovať ministerská inšpekcia. V júni začala trestné stíhanie vo veci prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Toho sa mal príslušník krajského riaditeľstva dopustiť tým, že Ráca „opakovane neoprávnene umiestnil do cely“ a „opakovane mu uvádzal, že ak nedá pokoj manželke, tak mu zabezpečí vzatie do väzby“.
Vyšetrovanie zatiaľ skončené nie je. „Nepripustíme, aby personálnu politiku v rezorte vnútra robili trestne stíhané osoby,“ napísal hovorca ministerstva Erik Tomáš. Ráca minulý týždeň, pár hodín po tom, ako sa na prípad pýtali médiá, opäť zadržali. Policajný prezident Ján Packa zároveň prípad odňal z pôsobnosti riaditeľstva v Žiline a pridelil ho inému kraju.
Posluch aj Rácová sa odmietli vyjadriť. Riaditeľ poskytol iba stručné stanovisko, že „nikdy neporušil zákon a konal vždy v medziach právomocí zastávanej funkcie“.
Ako prebiehala akcia
Z polície unikol záznam z priebehu zásahu voči Rácovi. Prinášame jeho skrátený prepis.
Nahrávka bola uložená na tejto adrese - KLIKNITE. Momentálne sa už stiahnuť nedá. V denníku SME máme celú nahrávku k dispozícii.
Operačný dôstojník: Prosím?
Rácová: Rácová. Prosím vás pošlite hliadku na Majakovského 6.
Operačný dôstojník: Ako sa voláte?
Rácová: Rácová Miriam.
Operačný dôstojník: Čo sa tam deje?
Rácová: Napadol ma muž.
Operačný dôstojník: Dobre prídeme tam.
Krajský riaditeľ Posluch: Posluch pri telefóne, krajský riaditeľ, ja vás pozdravujem.
Operačný dôstojník: Dobrý deň kapitán Holiš.
Posluch: Počúvajte, na Majakovského 6 má problém naša kolegyňa jedna Mira Rácová. Bolo by dobré, okamžite, okamžite aby tam chlapci nabehli, tam je manžel, s ktorým je v rozvodovom konaní, zobrať ho a bude sa to robiť väzobne okamžite.
Operačný dôstojník: Áno samozrejme, veď už tam ide hliadka.
Posluch: Okamžite nech ho vytiahnú odtiaľ preč, dobre? Ďakujem pekne.
Operačný dôstojník: Prosím?
Posluch: Takto, za každú cenu odtiaľ chlapa okamžite zoberte odtiaľ preč.
Operačný dôstojník: Áno, idú ho obmedzovať.
Posluch: Okamžite ho zobrať preč. A kam to pôjde na východ?
Operačný dôstojník: Na východ.
Posluch: Ďakujem pekne.
Operačný dôstojník: Prosím?
Zástupca okresného riaditeľa PZ v Martine: Prosím ťa, teraz mi volal krajský riaditeľa pokynoval jednu vec.
Operačný dôstojník: Jáj, no.
Zástupca okresného riaditeľa: Pani Rácová oznamovala nejaký útok na svoju osobu zo strany svojho manžela. Vyslali ste tam hliadku?
Operačný dôstojník: Áno.
Zástupca okresného riaditeľa: Dobre, prosím ťa, kde je ona, kde sú jej deti a kde sú jej deti?
Operačný dôstojník: No hliadka tam ešte neni.
Zástupca okresného riaditeľa: Prosím ťa pošli tam hliadku...
Operačný dôstojník: Hliadka tam ide.
Zástupca okresného riaditeľa: Dobre, poškodená je kde?
Operačný dôstojník No tá bude asi doma teraz.
Zástupca okresného riaditeľa: Tá bude doma. Čiže prosím ťa, z pokynu krajského, keď tam prídu, menovaného z bytu zoberú, predvedú ho na obvodné oddelenie, dajú mu vykonať dychovú skúšku. Jej sa spýtajú, či podáva trestné oznámenie, vyzvú ju a poučia v zmysle zákona, v prípade, že bolo použité fyzické násilie, tak je oznámia, že je povinná ísť na vyšetrenie, aby dokladovala zranenia.
Operačný dôstojník: Jasné.
Zástupca okresného riaditeľa: Takýmto spôsobom to spravte, už teraz to dohladoval krajský riaditeľ. A jeho predvediete, ak bude dôvod na jeho zadržanie tak ho zadržíte a odovzdáte skrátenému, aby vec zadokumentoval. Prosím ťa, presne takto to urobte.
Operačný dôstojník: Dobre.
Zástupca okresného riaditeľa: Dobre? Prosím ťa, dáš mi potom vedieť, keď ho predvedú, či to bolo v poriadku, zavoláš mi na telefón.
Operačný dôstojník: Prosím?
Posluch: Volá Posluch. Prosím vás, hliadka už nemusí ísť na miesto, pretože chlap sa zobral, zdrhol, ušiel na vozidle Ford MT 658 bordovej farby kombíčko. Býva na Stráňach, takisto môže ísť na Stráne, musíte ho nájsť chlapi.
Operačný dôstojník: Ako sa volá, nevieme?
Posluch: Rác Alexander. Okamžite zadržať. Bez problému. Ona podá za chvíľku trestné oznámenie. Odišiel odtiaľ preč, dobre?
Operačný dôstojník: Dobre, tak ja ich stiahnem.
Posluch: Nech ho hľadajú, všetkým hliadkam to dajte okamžite.
Operačný dôstojník: Dobre.
Operačný dôstojník: Prosím.
Posluch: Teraz som ho zbadal, išiel od Priora smerom na obchavt k OMV. Je dosť možné, že pôjde na Stráne, tak pošlite za ním hliadku.
Operačný dôstojník: Dobre.
Posluch: Ďakujem.
Operačný dôstojník: Prosím?
Zástupca okresného riaditeľa: Prosím ťa, zase som mal telefonát. Podozrivý sa zobral preč, daj hliadkam vedieť, ak sa dá, nech ho zadržia niekde vonku.
Operačný dôstojník: Neviem ako sa volá Rác, Racz? Nemôžem ho vylustrovať. To je taká robota jak...
Zástupca okresného riaditeľa: Dobre, sprav to inak. Na miesto vyšli skráteného, do bytu poškodenej, nech tam spraví obhliadku, nech menovanú poučí, ide tam aj krajský riaditeľ aj skrátený.
Operačný dôstojník: Dobre.
Zástupca okresného riaditeľa: A aby ste vedeli, ide tam aj krajský, kľudne im to povedz, pre nich to nič neznamená, len nech normálne dokumentujú to miesto, tak ako sa to má.
Hovor cez policajné vysielačky:
Policajt1: My sme boli hore, sme konzultovali s tou jeho manželkou, je tam pán krajský riaditeľ, že ho treba nájsť, zobrať, predviesť a hovoril, že príde skrátený. Vy ste ho našli niekde?
Policajt2: Vieš čo, nie, my ideme ešte len na Stráne.
Policajt1: Dobre, rozumiem, tak potom sa skontaktujeme.
Policajt3: nezrozumiteľný zvuk
Policajt4: Zopakuj. Nerozumel som ťa, začiatok vôbec nebol rozumieť.
Policajt3: Kde je poškodená?
Policajt4: Spisuje s pánom krajským riaditeľom.
Vyšetrovateľ v skrátenom vyšetrovaní (Skrátený): A chcem sa spýtať, máme tam útočníka?
Operačný dôstojník: Nie, útočník sa hľadá. Prečo?
Skrátený: No len tak, že či tam je obmedzovačka, alebo neni tam obmedzovačka.
Operačný dôstojník: ...ty sa nepýtaj na to, či je tam obmedzovačka, je to rozhodnutie krajského riaditeľa, tak tam pôjdete aj s technikom.
Skrátený: Veď jasné, ja to jednoznačne akceptujem. Ide mi o to, či máme aj obmedzenú osobu alebo nie, vieš? To sa pýtam akurát.
Operačný dôstojník: Nemáme. Chlap že ju zbil a ušiel z bytu.
Skrátený: No nič. Tak dobre. Prijmeme trestné oznámenie...
Operačný dôstojník: Choď na miesto a uvidíš, čo sa tam dialo.
Skrátený: No veď jasné.
Rácová: Prosím?
Operačný dôstojník: Dobrý, polícia, pani Rácová? Chcem sa spýtať, váš manžel na akom vozidle odišiel?
Rácová: Ford escort.
Operačný dôstojník: A je to dobrá značka? Lebo taká v evidencii neni.
Rácová: 685 BM.
Operačný dôstojník: Dobre, ďakujem pekne. A neviete náhodou presnejšiu adresu a on sa píše Racz?
Rácová: Nie iba c.
Operačný dôstojník: Dobre. Áno?
Posluch: Posluch, krajský riaditeľ.
Operačný dôstojník: Dobrý, kapitán Holiš.
Posluch: Vám nepovedal operačný značku?
Operačný dôstojník: No, ja som s vami hovoril pán riaditeľ.
Posluch: No a?
Operačný dôstojník: Len tam je značka 658 čo ste mi diktoval a tam nebol žiadny escort, kvôli tomu si to overujem, či je to správne vozidlo.
Posluch: 685.
Operačný dôstojník: Hej, 685.
Posluch: Počúvajte, treba chlapa nájsť.
Operačný dôstojník: Hľadáme, všetky hliadky sú vonku.
Posluch: Všetky hliadky. Potrebujte PPÚ-čku (kukláčov - pozn. red.)?
Operačný dôstojník: Prosím?
Posluch: Potrebujete PPÚ-čku?
Operačný dôstojník: Zatiaľ nie.
Posluch: Tak vynikajúco. Zamerať sa hlavne Na stráni, tam mu bývajú rodičia. Na tvrdo predviesť na východ, bude sa robiť väzba, dobre?
Operačný dôstojník: Dobre.
Posluch: Kde je skrátený?
Operačný dôstojník: Už sú na ceste k vám aj s technikom.
Posluch: Vynikajúco.
Operačný dôstojník: Prosím?
Policajt: Počuj, toho máme, berieme ho na východ, tak daj krajskému vedieť, že ho berieme na východ.
Operačný dôstojník: Dobre. Čau.
Posluch: Počúvam?
Operačný dôstojník: Dobrý kapitán Holiš. Chlapa majú, predvádzajú ho na obvodné oddelenie.
Posluch: Predviesť na obvodné oddelenie. Tam sú samostatné miestnosti, tu sa počká na skrátenca. Oznamovateľka pôjde podať oznámenie, aby sa nestalo, že sa stretnú na jednej chodbe
Operačný dôstojník: Jasné.
Posluch: prehliadku urobiť, dychovú skúšku, všetko chlapi, tak ja treba.
Operačný dôstojník: Jasné.
Posluch: Ďakujem.
Policajt: Martin - východ.
Operačný dôstojník: Nazdar, chlapa ti tam predvádzajú, toho Ráca zadržali na Stráňach. Tak mu spravte prehliadku, tak ako sa má, mi povedali a treba ho dať do inakšej miestnosti, lebo prídem tam krajský aj s tou jeho ženou, tak aby sa nestretli na jednej chodbe. Aj dychovú skúšku mu spravte a vytlačte, aby to mal na očiach.
Policajt: No, ako býva...
Operačný dôstojník: Jasné, tak ako normálne. Len ti hovorím, že príde tam...
Policajt: Ten ford, to bol aký ford?
Operačný dôstojník: Escort, lebo tam bola zlá špz najprv.
Policajt: To nejde robiť skrátenec?
Operačný dôstojník: Ide to robiť skrátenec. Treba mu normálne obmedziť slobodu, lebo povedali že sa to ide robiť väzobne.
Policajt: Väzobne? Ale k...t.
Operačný dôstojník: No, pomysli, preglgni a daj si kávu.
Policajt: Dobre.
Operačný dôstojník: Čau.
Operačný dôstojník: Prosím?
Policajt: Čau, počúvaj, chlapa máme na oddelení, čo ideme spisovať? Predvedenie, či obmedzenie?
Operačný dôstojník: Zatiaľ napíšte predvedenie. Skrátený išiel na mieste za tou pani, uvidí sa, čo sa tam dialo a potom sa bude postupovať.
Policajt: Áno. A pán chce ísť na ošetrenie, lebo ona ho prvá napadla a kopla ho dva razy do varlat. Takže?
Operačný dôstojník: Takže, keď skrátený príde, tak sa pôjde na ošetrenie.
Policajt: Dobre môj. Ináč, ja som mal skončiť, no nič budem tu, musím záznam popísať. Aj nejaký záznam k tomu, že nás krajský osobne vyslal tam?
Operačný dôstojník: Nie.
Policajt: Nie.
Operačný dôstojník: Vieš.
Policajt: No. Takže len záznam, že operačný posielam. Dobre. Čau.
Operačný dôstojník: Čau.
Policajt: Bakalaj, prosím?
Operačný dôstojník: Erik, fúkal ten Rác?
Policajt: Je triezvy, ale dáme mu.
Operačný dôstojník: Dobre dajte mu a zavolaj mi.
Policajt: Počúvaj, ale to ti je úplná k....ina. To keby som ti, no nejdem radšej.
Operačný dôstojník: Skrátený si rozhodne.
Policajt: Nejdem hovoriť radšej do telefónu. Dobre. Čau.
Policajt: Bakalaj, prosím?
Operačný dôstojník: Erik. Povedz Gíretovi, je tu okresný riaditeľ, majú nie predvedenie, ale priamo obmedzovačku napísať, dobre?
Policajt: Ale ako ho oni môžu obmedziť, keď...
Operačný dôstojník: Ja neviem. Je to z pokynu okresného riaditeľa napísať obmedzovačku, takže sa napíše obmedzovačka.
Policajt: Bezprostredne po spáchaní?
Operačný dôstojník: Bezprostredne po spáchaní.
Policajt: Ok. Čau.
Operačný dôstojník: Čau.
Policajt: No Marián. Počúvaj ma, píšem tú obmedzovačku na toho Ráca. Z akého pararagrafu ho mám akože?
Operačný dôstojník: Neviem.
Policajt: No a kto má vedieť? Ani ja neviem.
Operačný dôstojník: Ani ja neviem.
Policajt: P... vy....nej, to je robota toto. A skrátený je tam ešte?
Operačný dôstojník: Hej. Ja naozaj neviem, či priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, neviem.
Policajt: Jedine asi kvôli tomu, ja neviem, čo tam idem písať.
Operačný dôstojník: Alebo nebezpečné vyhrážanie alebo čo?
Policajt: Počúvaj, ale ja som pritom nebol, ani ona mi nič nestiahla povedať, vieš, takže neviem čo tu napísať.
Operačný dôstojník: Priprav si to.
Policajt: Čiže čakať, kým príde skrátený a podľa toho...
Operačný dôstojník: A poviete z čoho vlastne akože obviniť.
Policajt: To je neskutočné toto.
Operačný dôstojník: No. Nekomentujme dobre? Ahoj.
Policajt: Čau.
Operačný dôstojník: Ako čo to ideš vybavovať?
Skrátený: Zatiaľ, že tam bolo nebezpečné vyhrážanie, no uvidíme. A bola aj fyzicky napadnutá, tak uvidíme, či tam bolo aj ublíženie na zdraví, alebo v iba v štádiu pokusu. Uvidíme.
Operačný dôstojník: Dobre.
Problémy začali už pred pätnástimi rokmi
Krajský riaditeľ policajného zboru v Žiline čelil už viacerým podozreniam.
BRATISKLAVA. František Posluch má veľa neprajníkov. Aspoň podľa počtu anonymných podnetov, ktoré na žilinského policajného šéfa dostala policajná inšpekcia.
Prvý sa týkal jeho pôsobenia na úrade vyšetrovania v Žiline po nástupe k polícii v roku 1993. Podľa anonymného oznámenia „neustále navádzal kolegov na zakrytie trestnej činnosti svojho otca a brata.“ Posluchov otec František a brat Jozef obchodovali s drevom. Inšpektor Peter Kováčik odložil oznámenie koncom roku 2007 ako premlčané. Podľa ďalšieho oznámenia poskytol Posluch v roku 1996 policajtovi z Terchovej úplatok za to, aby dovolil vodičovi podozrivého kamióna pokračovať v jazde s naloženým drevom pre „pána Poslucha“. Aj táto sťažnosť skončila ako premlčaná.
Potom, ako jeho otec koncom roku 1998 zrazil a usmrtil chodca Bohuslava Cabaja, Posluch podľa ďalšieho oznámenia zabezpečil, aby policajti u otca nezistili alkohol. Opäť premlčané.
„Ide o cielené útoky voči mne zo strany Ráca a ľudí, ktorí ma chcú zhodiť z funkcie riaditeľa,“ reaguje Posluch. Dôkazy predloží, keď príde „správny čas“.
Podľa policajných zdrojov si „urobil meno“ ako vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii, kde viedol prípad krátenia dane proti výrobcom liehu. Po výmene politickej garnitúry v roku 2006 ho menovali za riaditeľa, hoci nemal manažérske skúsenosti.
Po jeho príchode prepustili bez udania dôvodu jeho zástupcu Miloša Mikulu, odišiel aj riaditeľ krajského dopravného inšpektorátu Richard Dragoun a riaditeľ odboru poriadkovej polície Juraj Bádo. Podriadení hovoria, že Posluch sústreďuje vo svojich rukách moc.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš povedal, že „o výbere Poslucha na post riaditeľa rozhodli po diskusii zástupcovia vedenia rezortu vnútra.“
Tom Nicholson

Beata
Balogová
