BRATISLAVA. Pre neprítomnosť jedného z právnych zástupcov obžalovaných odročil dnes Krajský súd (KS) v Bratislave pojednávanie v takzvanej kolkovej afére na 23. apríla. Tá sa odohrala pred približne 15 rokmi a okrajovo v nej figurujú aj mená známych slovenských politikov, finančníkov či bývalých a súčasných príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Na dnešné pojednávanie predvolali šesť svedkov, ani jeden z nich sa na súd nedostavil. Zo štyroch obžalovaných prišli dvaja, ostatní súhlasili s konaním v ich neprítomnosti.
Naposledy sa v tejto veci konalo 9. marca, na procese sa vtedy zúčastnil len jeden zo štyroch obžalovaných - Vladimír M. a z desiatich svedkov sa dostavila len jedna svedkyňa. Bývalá zamestnankyňa Slovenskej sporiteľne sa spoznala s hlavným obžalovaným Petrom R. v roku 1991, kedy on mal záujem o kúpu nehnuteľností. Vzhľadom na obdobie, ktoré uplynulo od prípadu a po prekonaní vážnej choroby, sa svedkyňa na veľa skutočností nepamätala a pridržiavala sa výpovedí z prípravného konania.
Predtým sa pojednávalo v tejto veci 13. februára. Vypovedali štyria zo šiestich predvolaných svedkov, medzi nimi aj bývalý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Masár a bývalý viceprezident Policajného zboru (PZ) SR z éry exministra vnútra Ľudovíta Hudeka. Masára na výpoveď zbavil mlčanlivosti súčasný guvernér NBS Ivan Šramko.
"Nepamätám si technické detaily výmeny peňazí (zavedenie kolkov na federálne bankovky, pozn. TASR). Po 17 rokoch si nepamätám na detaily zmeny systému. Táto kauza nemohla destabilizovať menu, nemôžeme v tomto prípade hovoriť o destabilizácii meny," uviedol okrem iného Masár. Podľa jeho slov suma s falošnými kolkami v tejto kauze mohla ohroziť v tom čase nejakú firmu, ale nie štát. "Toto bola kauza, ktorá nesúvisela s NBS," povedal Masár.
Spomínaný bývalý viceprezident PZ SR sa vzhľadom na časové obdobie, ktoré uplynulo od kauzy, pridŕžal pôvodnej výpovede z prípravného konania. Mimo iného uviedol, že falošné kolky sa "reálne nedali použiť", obžalovaných však označil za hlavných aktérov prípadu. Jeho tím nemal informácie o tom, koľko tisíckorunových neokolkovaných bankoviek bolo vtedy v obehu. Podľa jeho slov nespolupracovali na prípade s príslušníkmi Slovenskej informačnej služby (SIS). Na strane druhej však potvrdil, podobne ako ďalší členovia tímu na predchádzajúcich pojednávaniach, že vyšetrovací tím mal sídlo v priestoroch budovy SIS.
V prípade okrajovo figurujú aj známe mená slovenských politikov, finančníkov a iných prominentov, napríklad expremiér Vladimír Mečiar, exguvernér Masár, bývalý guvernér Českej národnej banky Josef Tošovský, šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Jaroslav Svěchota, dokonca údajne neznámy juhoslovanský generál či ďalší slovenskí politici.
V kauze sú obvinení Peter R., Vladimír M., Miroslav W. a rumunský Slovák Francisc F., ktorých obžaloba viní podľa paragrafu 140 z falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov. Za to im hrozí v prípade dokázania viny päť- až desaťročný trest odňatia slobody. V prípade figuroval ako obžalovaný aj Jozef N., alias Ivan Š., prezývaný aj ako farár, ktorého koncom júla 1996 zastrelili. Údajne mal s políciou spolupracovať a kvarteto dokonca udať. Obvinení vraj v roku 1993 vyrobili falzifikáty kolkov v nominálnej hodnote 1000 Sk, a to najmenej 91.000 kusov. Bolo to v období, keď sa federálne tisíckorunáčky dali vymeniť už len na špeciálnu žiadosť v banke. V kauze figuruje meno bývalého, už nebohého šéfa kontrarozviedky SIS Svěchotu, ktorého v minulosti vo svojich výpovediach viackrát spomenul Peter R. a aj obžalovaný Miroslav W. Exfunkcionár SIS údajne mal byť jedným z organizátorov celého prípadu.