BRATISLAVA. BRATISLAVA. „Podobne ako iní európski sociálni demokrati ani ja nie som týmto výberom nadšená,“ reagovala po parlamentných voľbách 2006 na zostavenie koalície Smeru s SNS a HZDS. Napriek tomu, že bývalá podpredsedníčka Smeru Monika FlašíkováBeňová po viacnásobnej kritike premiéra a vnútorných pomerov v strane vypadla z vedenia Smeru, v piatok sa stala trojkou na kandidátke pre júnové voľby do Európskeho parlamentu. Vedeniu strany jej výroky na adresu koaličných partnerov neprekážajú.
„Niet o čom pochybovať. Je to výrazná osobnosť, je všeobecne známa. Má svoje jasné postoje a vo frakcii socialistov bola vnímaná ako veľký prínos,“ zdôvodnil výber Smeru jeho predseda a premiér Robert Fico.
Narazili na seba napríklad keď Fico povedal o eurosocialistoch, že ich „ovplyvňujú monopoly, maďarskí kolegovia a polmiliónové platy“. Eurosocialisti chceli vtedy vylúčiť Smer zo svojich radov za koalíciu s SNS. Beňová reagovala tak, že Fica označila za mladého politika, ktorý má kariéru ešte len pred sebou a musí sa naučiť prijímať kritiku štátnicky. Jeho výroky prirovnala k tým z čias prvej Mečiarovej vlády, ktorá hľadala nepriateľa v zahraničí.
„Má svoj názor a niektoré jej vyjadrenia boli neštandardné, ale to neznamená, že si nevážime jej prácu. Urobila veľa pre slovensko-maďarské vzťahy,“ zhodnotil jej výber šéf poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž. Líderkou kandidátky sa podľa neho nestala pre silnú konkurenciu – prednosť dostal šéf zahraničného výboru Národnej rady Boris Zala.
Ten vysoké umiestnenie Moniky Flašíkovej-Beňovej na kandidátke Smeru očakával. „Je jednou zo zakladateliek strany, politicky je veľmi aktívna a má podporu vedenia strany,“ povedal Zala. Očakáva, že sa Smeru
v eurovoľbách podarí získať štyri mandáty – „dva nové a dva staré“.
Moniku Beňovú umiestnenie na kandidátke potešilo, ambície má ešte väčšie ako jej stranícky kolega. „Verím, že náš tím bude mať v Európskom parlamente päť poslancov. Urobím všetko preto, aby sme boli úspešní,“ povedala.

Beata
Balogová
