SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Gašparovič v diskusii útočil klamstvami

Dnes bude duel kandidátov pokračovať v televízii Joj. Radičová chce ďalej reagovať pokojne. Gašparovič svoje omyly nekomentoval.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Ivan Gašparovič sa rozhodol ísť do televíznych debát s Ivetou Radičovou útočnejšie ako v diskusiách pred prvým kolom. V prvom televíznom dueli v televízii TA3 použil viac nepravdivých argumentov, a zvolil konfrontačný štýl debaty.

Keď mu napríklad Radičová pripomínala, že pred piatimi rokmi vyhral nad Vladimírom Mečiarom v Bratislave a na južnom Slovensku a vtedy takáto volebná mapa jeho priaznivcom neprekážala, Gašparovič ju presviedčal, že v Bratislave ani v Košiciach nevyhral. Údaje Štatistického úradu hovoria, že víťazom bol on.

V televíznej debate mali obaja prezidentskí kandidáti názory, s ktorými je ťažké súhlasiť. Nepravdy však hovoril len Gašparovič. Čítajte komentár Mariána Leška.

Útok a obrana

Radičová sa v debate osobou svojho protivníka zaoberala podstatne menej, odpovedala pokojne. Gašparovič takmer stále držal pult pred sebou, občas sa mu triasli ruky.

„Ja vám to vysvetlím,“ povedala mu napríklad pri debate o SMK. Keď sa ohradil, že mu skáče do reči, dvakrát povedala: „Nech sa páči, pán prezident.“

Jeho invektívy prijímala pokojne a neodpovedala rovnakým spôsobom, hoci mala viac príležitostí. Keď sa pýtal, či je prezidentkou celebrít, nepripomenula mu, že aj jeho vo volebných šotoch podporujú celebrity.

Gašparovič presviedčal, že pracovať v Slovenskej akadémii vied za socializmu bolo to isté, ako učiť na vysokej škole. Keď mu Radičová hovorila, že v SAV pracovalo viac disidentov, Gašparovič hovoril, že to bolo nomenklatúrne pracovisko.

Prezident útočil aj na podporovateľa Radičovej Jána Krstiteľa Balázsa, o ktorom povedal, že ani nie je kňaz. Balázs je pritom františkánsky kňaz.

Straníci

Ako svoju výhodu prezident vyzdvihol, že nie je členom politickej strany, zatiaľ čo Radičová je podpredsedníčka SDKÚ. Zo strany vystúpim, ak budem zvolená, tak ako ste to spravili aj vy, reagovala.

Gašparovič odvetil, že z HZD vystúpil ešte pred zvolením. Skutočnosť? Vystúpil - ale až po zvolení.
„Vzhľadom na to, čo vieme z kampane, nás to neprekvapilo,“ povedal o štýle prezidenta šéf Radičovej volebného štábu Ján Füle. Povedal, že sa budú ďalej držať svojej stratégie, ktorá je o „geste podanej ruky“. Útočenie považuje za kontraproduktívne.

Prezident by mal podľa neho spájať, a nie rozdeľovať. Práve príklad celebrít Füle pripomína ako príklad toho, že Gašparovič sa sám usvedčil z pokrytectva a nepotreboval na to ani Radičovú.

Gašparovičov hovorca Marek Trubač na otázky týkajúce sa prezidentových vyhlásení neodpovedal. Nezdvíhal telefón, nereagoval na sms ani na e­mail.

Debaty priťahujú

Radičovej taktiku chápe aj politológ Grigorij Mesežnikov. Myslí si, že voličov, ktorí by možno čakali ráznejšie ohradenie sa proti Gašparovičovým klamstvám, už presvedčila a nemala by ich stratiť. Naopak, môže získať nerozhodnutých, ktorí váhajú.

V ďalších debatách sa podľa Mesežnikova bude ešte priostrovať. „Gašparovič sa asi ukáže ako ešte väčší nacionalista,“ odhaduje politológ.

Debaty sú pre divákov príťažlivé. V nedeľu večer ju na najmenej sledovanej televízii TA3 pozeralo asi stotisíc divákov, čo je asi raz toľko, ako na tej istej televízii pri debate štyroch najvýznamnejších kandidátov pred prvým kolom.

Diskusie v ostatných televíziách pozerá niekoľkonásobne väčší počet divákov, kandidáti ich považujú za najdôležitejšie.

Gaulieder? To nemáte iný problém

V deväťdesiatych rokoch sa podľa Gašparoviča inak nedalo. Bola taká doba.

BRATISLAVA. Ivanovi Gašparovičovi sa o deväťdesiatych rokoch, keď bol dvojkou v HZDS po Vladimírovi Mečiarovi a predsedom parlamentu, nerozpráva ľahko. Na otázky o vylúčení poslanca Františka Gauliedera z parlamentu reagoval v nedeľu večer podráždene.

„To nemáte iný probém?“ pýtal sa moderátorov TA3 v naživo vysielanom rozhovore. Povedal, že uznal „určitú procesnú chybu“, ktorá po rozhodnutí Ústavného súdu „sa napravila“.

Chybu však parlament nenapravil, Gašparovič sa pri hlasovaní o návrate Gauliedera do parlamentu zdržal. Chybu napravilo až rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva.

To, že sme vypadli z prístupových rozhovorov o členstve v Európskej únii a NATO, komentoval slovami, že nás prijali do Rady Európy. „Boli veľké problémy, vtedy sa vyrábali demarše tu na Slovensku,“ povedal o nótach, ktoré sme dostávali zo zahraničia.

„Celá opozícia bola proti Slovensku. Veď si predstavte, čo povedala pani Albrightová o čiernej diere, aká čierna diera mohla byť Slovensko? Čierna diera bolo rozhodnutie, kde sa urobili zlé kroky v rámci Juhoslávie. O tom by sme mohli hovoriť,“ pokračoval s povzdychom, že to boli ťažké časy.

Prezident priznal, že privatizácia bola „veľké nešťastie“, ale nič iné „sme nemohli robiť, ak sme chceli zmeniť systém“. Opakoval, že boli úplne iné podmienky, za ktorých sa pracovalo.

Omyly prezidenta v televíznom dueli

O celebritách

gasparovic1.jpg

Moderátor: Zaznelo vyjadrenie od SNS, ktorá vás podporuje. Bohatá Bratislava a maďarská menšina nemôžu rozhodovať o prezidentovi Slovenska. Je správne takto segregovať občanov na dve rôzne skupiny?

Gašparovič: Pani podpredsedkyňa (Belousovová) vychádzala z volebných výsledkov, z farebného rozdelenia... A do určitej miery ja si myslím, že mala aj pravdu. Veď, zoberte si aj bilbordy pani poslankyňa vaše. Veď vy tam nemáte občanov Slovenskej republiky nejakých vrstiev chudobnejších alebo normálnych. Len samé celebrity. Samá celebrita. Vy ste kandidátka prezidenta celebrít? Ja som kandidát občanov Slovenskej republiky...

FAKTY

Aj prezidenta podporujú celebrity. V jeho volebnom klipe, ktorý napríklad vysielala televízia Markíza, vystupujú Jozef Golonka alebo herec Ľubomír Paulovič.

O tom, kde vyhral

gasparovic2.jpg

Radičová: Pán Gašparovič, pred piatimi rokmi vaša mapa volebných výsledkov vyzerala úplne rovnako ako moja. Vyhrali ste vďaka voličským hlasom na južnom Slovensku. Dokonca ste mali v Rimavskej Sobote o dvadsať percent viac, ako mám dnes ja. Mali ste nad osemdesiat percent v Dunajskej Strede. Vyhrali ste v Bratislave. Vyhrali ste dokonca o dvadsať percent viac, ako dnes ja získavam v Bratislavskom kraji. Vtedy nik, nik nevyťahoval tieto výsledky ako problém nejakej mapy...

Gašparovič: Som rád, že pani poslankyňa povie aj pravdu. Áno, áno. Mal som vtedy na juhu oveľa viac, v Bratislave nie. Tu som hlboko prehral. Dokonca aj v Košiciach som prehral...

Radičová: Nie, mali ste vyše sedemdesiat percent...

Gašparovič: Nie, nie, prehral som. Aj v Bratislave som prehral, aj v Košiciach...

FAKTY

Gašparovič vyhral druhé kolo prezidentských volieb aj v Bratislave, aj v Košiciach s výrazným náskokom oproti Vladimírovi Mečiarovi.

O Radičovej bilborde

gasparovic3.jpgModerátor: Včera na tlačovej konferencii (SNS) padli aj také ostré slová, ako to, že ľudia, ktorí podporujú Ivetu Radičovú, sú intelektuálne bahno. Súhlasíte s týmito slovami?

Gašparovič: Nie, nesúhlasím, tak ako nesúhlasím so slovami, ktoré sú na webstránkach, na bilbordoch pani poslankyne, kde hovorí o tom, že všetci Slováci sú hlupáci, okrem tých, ktorí volia ju...Tak to je napísané. Že žije tu veľa múdrych, ktorí majú podporovať vás...

Radičová: Je nás veľa, slušných ľudí i vás, ktorí tu sedíte, ktorí naozaj chceme spravodlivé Slovensko. Veď ja vás nevylučujem z kategórie slušných ľudí, pán prezident...

Gašparovič: A tí ostatní sú hlupáci a neslušní...ja som to tak čítal...

Radičová: Ja za to nemôžem, že niekto sa zaradil do tej druhej strany.

FAKTY

Radičová má na bilborde text: Je nás veľa, čo chceme spravodlivé Slovensko.

O Jánovi Krstiteľovi Balázsovi

gasparovic4.jpgGašparovič: Teraz chodí jeden list po schránkach, po telefónoch na stránky a podpísaný je nejaký Krstiteľ Balázs, samozvaný krstiteľ, asi on sa vyhlásil za Krstiteľa, kde píše o tom, aká vy ste slušná a aký je neslušný, bezcharakterný Gašparovič, strana Smer, Fico... Však on neni farár...

Radičová: Ale samozrejme, že je...

FAKTY

Ján Krstiteľ je rehoľné meno Jána Krstiteľa Balázsa, ktoré si vybral, keď vstúpil do františkánskej rehole. Je kňazom, teraz predstaveným rehoľného domu františkánov v Bratislave a oficiálnym podporovateľom Radičovej.

O komunistickej minulosti

gasparovic5.jpgGašparovič: A vyčíta mi (Ján K. Balázs) a prednášal na komunistickej univerzite, vy ste neprednášali?

Radičová: Nie, pán docent Gašparovič...

Gašparovič: Akadémia tiež bola komunistická...

Radičová: Nie, to nebolo nomenklatúrne pracovisko...

Gašparovič: To bude nomenklatúrne pracovisko ako vysoké školy, akadémia. Bolo. Bolo, zaplať pánboh, že už nie.

Radičová: Pán prezident. Nebolo v tých rokoch. Pracovali tam aj tí, ktorých vylúčili zo strany a môžem celý rad menovať. Bol to taký azyl, útočisko pre týchto ľudí..

FAKTY

V Slovenskej akadémii vied pracovali viacerí ľudia, ktorí neboli členmi strany. Na rozdiel od univerzity, kde prevažne učili členovia strany. Potvrdila to napríklad Zora Bútorová, ktorá na škole chcela učiť, ale nemohla. Preto bola v SAV.

O kupovaní poslancova predčasných voľbách

gasparovic6.jpgGašparovič: Vyzval som generálneho prokurátora, aby začal trestné stíhanie a trestné stíhanie aj začal. A čo sa stalo, to musíte aj vy vedieť...Ako poslankyňa by ste mali vedieť, že poslanci majú imunitu a nemohol ich stíhať...

Radičová: Ale pán prezident...

Gašparovič: No a nie?

Radičová: V tej situácii boli asi len dve možnosti. Tá prvá, naozaj vyzvať k predčasným voľbám...

Gašparovič: Nie, najskôr predsa mohol parlament zbaviť možnosti nestíhať, ale parlament to neurobil...

Radičová: Ale bola možnosť predčasných volieb...

Gašparovič: Predčasné voľby boli u mňa v paláci dohodnuté...

FAKTY

Parlament nemohol poslancov zbaviť imunity, lebo o to generálny prokurátor nikdy nepožiadal. Predčasné voľby neboli pre kupovanie poslancov, ale pre zmluvu o výhrade vo svedomí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 2. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 322
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 291
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 665
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 386
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 002
 6. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 2 907
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 633
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 350
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 875
 10. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 862
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár a Igor Matovič.

Na úroveň vakcinácie má rovnako veľký vplyv aj podpora od populárnych politikov.


12 h
Peter Schutz

Povinnému očkovaniu proti covidu sa nevyhneme.


15 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h
Členovia československého družstva Interhelpo na ťavách v kirgizskej stepi.

Dubček sa z pobytu v Interhelpe mohol poučiť.


18 h
Skryť Zatvoriť reklamu