BRATISLAVA. Aktivistom chýba napríklad lepšie spracovanie možných havarijných situácií či ochrany pred teroristickým útokom. Doriešené nie je ani nakladanie s odpadom, informoval dnes ČTK Greenpeace. Podľa SE však zatiaľ nejde o konečný dokument.
Aktivistom sa tiež nepáči, že posudzovanie vplyvu stavby na životné prostredie (EIA) sa robí v čase, keď sa práce na dostavbe elektrárne už rozbehli. Bloky by mali byť spustené do prevádzky v rokoch 2012 a 2013.
"Celý zámer na stavbu považujeme za nedostatočný, hlavne v prípade, ak sa jedná o taký závažný projekt, akým je dostavba jadrovej elektrárne," uviedla koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská. Materiál sa podľa nej takmer nezaoberá napríklad možnosťou vzniku havárie a úniku rádioaktivity do ovzdušia.
Ochranu pred teroristickým útokom či pádom lietadla popisuje zámer podľa Zlatňanskej tiež veľmi stručne a počíta iba s dodatočným osvetlením územia. Ďalším nedostatkom je vraj tiež nakladanie s použitým palivom. Slovensko v súčasnosti totiž nemá trvalé úložisko vysoko rádioaktívnych odpadov.
Podľa hovorcu Slovenských elektrární Juraja Kopřivu musí spoločnosť predložiť štúdiu vplyvov zariadenia na životné prostredie až pred spustením do prevádzky, pretože nejde o novú stavbu, ani o zásadnú zmenu pôvodného projektu. "Momentálne sa k zámeru vyjadruje zainteresovaná verejnosť, ktorá má definovať kritéria pre rozsah hodnotenia do správy EIA. Správa o posudzovaní vplyvov bude predložená až následne," dodal Kopřiva.
Greenpeace vystupuje proti dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach už dlhšie. Podľa ochranárov Slovensko nové jadrové elektrárne nepotrebuje a malo by investovať najmä do projektov, ktoré energiu šetria.
Krajina sa však po odstavení elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach stala závislá od dovozu elektrickej energie zo zahraničia. Podľa Stratégie energetickej bezpečnosti spracovanej ministerstvom hospodárstva sa Slovensko bez jadrových blokov nezaobíde. Kabinet Roberta Fica rozhodol aj o stavbe ďalšieho jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach.