V čase krízy vedenie mesta ponuke odpredať časť lesoparku neodolalo.
KOŠICE. Mesto Košice predá 50 hektárov lesných pozemkov. Získa ich slovenská dcéra britskej developerskej spoločnosti Fordington. Po búrlivej diskusii o tom v utorok rozhodli poslanci mestského zastupiteľstva.
Po podpísaní zmluvy má do mestskej pokladne pribudnúť 16,6 milióna eur (okolo 500 miliónov korún). Na pozemkoch vyrastie multifunkčný komplex, ktorý má dať prácu 1500 ľuďom.
Zastupiteľstvo odsúhlasilo predaj už 26. februára. Primátor František Knapík uznesenie nepodpísal. Zákon totiž neumožňuje zahraničným právnickým subjektom vlastniť lesné pozemky na území Slovenska. V novom návrhu je už spoločnosť Fordin so sídlom v Bratislave.
Kritizovali cenu
Napriek odstráneniu legislatívnej prekážky viacerí poslanci mali k návrhu vážne výhrady. Mária Gamcová (Slobodné fórum) považuje cenu 33,19 eura (tisíc korún) za štvorcový meter za neprimerane nízku. Občania mesta, čo si chcú odkúpiť predzáhradky pred panelákmi, platia viac, upozornila. Podľa jej názoru mal magistrát vypísať verejnú súťaž.
Proti návrhu hlasoval aj Alfonz Halenár (nezávislý). Vedeniu mesta vyčíta, že neprekvalifikovalo lesné pozemky na stavebné, ktoré sa predávajú za vyššiu cenu. Za predaj hlasovalo 32 zo 41 poslancov. Štyria boli proti, piati sa zdržali.
Mesto o pľúca nepríde
Predaj časti mestských lesov sa nepozdáva ani ochranárom. Primátor František Knapík ubezpečuje, že kapacita „zelených pľúc“ sa predajom nezníži. Časť peňazí z predaja samospráva investuje do kúpy lesnej pôdy a do náhradnej lesnej výsadby na rovnakej výmere. Zvyšok má ísť na financovanie rozvojových projektov pribrzdených krízou.
Riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Julián Tomaštík označil 50 predaných hektárov za zanedbateľné percento z celkovej výmery, ktorá je takmer desaťtisícová. Je to územie s najnižším stupňom ochrany a s porastami, ktoré neumožňujú ich hospodárske využitie. V lesoparku bývajú asociáli, obyvatelia ho nevyužívajú na rekreáciu.
Poslanci schválili aj podmienky predaja. Spoločnosť Fordin uhradí náklady spojené s vyňatím pozemkov z lesného pôdneho fondu a s výstavbou dopravnej infraštruktúry.
„Investor má záujem o túto lokalitu a súhlasí aj s podmienkami predaja. Bola by škoda v dnešnej situácii odmietnuť takúto ponuku,“ povedal Knapík

Beata
Balogová
