SME

Gašparovič: Som člen Smeru

Výsledok prezidentských volieb bude dôležitý pre budúcnosť Smeru. Vyhlásil to na stretnutí s členmi a priaznivcami strany Gašparovič, ktorý sa opakovane označoval za nestraníckeho kandidáta.

Ivan Gašparovič sa cíti ako člen Smeru aj ako nadstranícky prezident.Ivan Gašparovič sa cíti ako člen Smeru aj ako nadstranícky prezident. (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Prezident hovorí iné v televízii a iné pred členmi Smeru. Priznal, že nie je nadstranícky. Hlava štátu Ivete Radičovej vyčítala, že je členkou politickej strany. Pred týždňom na neverejnom stretnutí povedal, že aj on je prakticky členom Smeru. Prezident a kandidát na prezidenta sa snažil slová zo stretnutia poprieť. Nevedel, že existuje videozáznam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. „Sme tu sami, tak to môžem povedať, že v tejto pozícii a v tomto čase som prakticky akoby členom, lebo môj neúspech bude neúspech Smeru a môj úspech bude úspech Smeru a, samozrejme, koalície,“ tvrdil Ivan Gašparovič minulú stredu na stretnutí s členmi a priaznivcami Smeru v Košickom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Stĺpček Mariána Leška: Dve tváre Ivana G. - KLIKNITE

Videozáznam v utorok zverejnila agentúra SITA. Získala ho od niekoho z prítomných, ktorí si prezidenta nakrútili.

Stretnutie organizovali predseda košického VÚC Zdenko Trebula a krajský tajomník Smeru Ján Mitterpák.

Gašparovič pritom v nedeľu vyčítal v televíznej debate svojej protikandidátke Ivete Radičovej, že je členkou SDKÚ a nie je občianska a nadstranícka kandidátka.

Ak nebudem zvolený, nič sa nestane. Možno z osobného hľadiska mi bude ešte lepšie, budem mať čas na rodinu. Tu už ide vyslovene o Smer, o koalíciu.

Ivan Gašparovič,

prezident a kandidát na prezidenta

„Ja som nie v žiadnej politickej strane. Ja mám za sebou len občanov a pani poslankyňa je podpredsedkyňou strany,“ tvrdil Gašparovič v dueli.

SkryťVypnúť reklamu

„Nechcem povedať, že by to bola katastrofa, že Slovensko skončí. Bola by to katastrofa pre koalíciu, bola by to katastrofa do určitej miery aj pre Slovensko, lebo rozhodnutia, ktoré sa robia, sa teraz robia na báze konsenzu a dohody,“ hovoril tiež svojim priaznivcom Gašparovič s tým, že nejde oňho. Opozícia podľa neho urobí všetko pre to, aby koalícii zasadila ranu.

Prezident sa v utorok najprv snažil svoje slová zaprieť.

„Určite to nie je pravda,“ tvrdil. Vtedy ešte nevedel, že zo stretnutia existuje aj videozáznam.

Jeho hovorca Marek Trubač na otázku, prečo prezident tvrdil, že je nadstranícky a prečo slová zapieral, odpovedal, že „pán prezident sa nikdy netajil tým, že jeho silný sociálny program je blízky programu Smeru“.

Videozáznam nekomentoval ani Smer.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa Katarína Kližanová­-Rýsová len povedala, že Gašparoviča podporujú a vyvíjajú úsilie na jeho znovuzvolenie.

Gašparovič priznal, že je vládnym prezidentom, vraví politológ

BRATISLAVA. Priznanie prezidenta Ivana Gašparoviča, že ako hlava štátu a prezidentský kandidát je prakticky akoby členom Smeru, nepotrebujú podľa politológa Lászlóa Öllösa komentár. "Tieto slová hovoria sami za seba, že pokladá seba za straníckeho prezidenta a za vládneho prezidenta," povedal Öllös pre agentúru SITA. Podotkol, že sú voliči, ktorí Gašparoviča volia práve preto, že ho považujú za súčasť vlády. "Oni si želajú centralizáciu a koncentráciu moci." Na Slovensku je ich veľa, a bolo aj v minulosti.

Öllös pripomenul, že idea priamej voľby prezidenta vznikla vo verejnosti v čase mečiarizmu, keď vláda menila režim na autoritatívny. "Mečiarovská koncepcia bola taká - a v tom sa dostali do konfliktu s Michalom Kováčom (nominantom Mečiarovho HZDS), aby prezident bol súčasťou vládnej moci," povedal Öllös. Priama voľba mala oddeliť výber hlavy štátu od vôle vládnej a parlamentnej väčšiny a umožniť jeho nezávislosť.

SkryťVypnúť reklamu

Voliči ani samotná ústava však nestraníckosť prezidenta negarantujú, tvrdí politológ. "Túto nezávislosť môže garantovať len konkrétna osoba tak, že sa správa nezávisle, čiže je ochotná kontrolovať vládu, ochotná vyvažovať predovšetkým parlamentnú väčšinu vtedy, keď porúša základné pravidlá a normy demokratickej ústavnosti." Nezávislý prezident sa nepúšťa do každodenných straníckych bojov, správa sa neutrálne. Zasahuje vtedy, keď vidí, že ústavné hodnoty sú porušované a ohrozené, zdôraznil Öllös. Takíto prezidenti podľa neho vo východnej Európe boli - Václav Havel či Árpád Göncz.

Občania teraz rozhodujú v priamej voľbe prezidenta o týchto dvoch koncepciách - prezidentovi, ktorý vníma seba ako súčasť vlády a prezidentovi, ktorý sa vidí ako neutrálny, ktorý má kontrolovať a vyvažovať z hľadiska ústavných hodnôt. "Ono to bude mať veľmi veľký vplyv na ďalší rozvoj slovenského politického systému. Žiaľ, o tejto veci sa nediskutuje," dodal Öllös. Ak sa podarí Gašparovičovi vyhrať aj s využitím "maďarskej karty" proti Ivete Radičovej, Slovensko sa priblíži k Východu a Balkánu a nie k Západu, kde je takéto niečo vylúčené, povedal Öllös.

SkryťVypnúť reklamu

Politológ si myslí, že Radičová má šancu vyhrať, otázkou je, aká je tá šanca veľká. Podľa neho si to Gašparovič uvedomuje a je "viditeľne nervózny", pričom využíva aj oživovanie starých vášní a pudov.

SITA

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 751
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 858
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 375
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 301
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 826
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 746
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 443
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu