BRATISLAVA, KÚTY. Slovenská geologická spoločnosť objavila pri prieskume, ktorého cieľom bolo vytypovať najvhodnejšie lokality na vybudovanie zásobníkov plynu, naftové pole.
Podľa predbežných meraní by sa malo rozprestierať v oblasti Kútov a presahuje aj niekoľko kilometrov na územie Českej republiky. Riaditeľ podniku Sloves Juraj Marcinko tvrdí, že je ešte predčasné robiť závery. „Ja zatiaľ len môžem potvrdiť, že na prieskume tohto ložiska intenzívne pracujeme."
Zatiaľ nie je možné presne určiť, koľko nafty sa v potenciálnom ložisku nachádza, ale podľa niektorých odhadov by mohlo ísť o milióny barelov ropy. Táto strategická surovina je rozpustená v ílovitom podloží. Jej čerpanie by si tak vyžiadalo technológiu podobnú tej, aká sa používa pri získavaní ropy v Severnom mori a na Aljaške.
Informácia, ktorú prebrala z oficiálnych kruhov aj agentúra Bloomberg, zatiaľ cenou ropy na svetových trhoch výraznejšie nepohla. Podľa analytikov existuje nedôvera v schopnosť v Slovenska vyťažiť a použiť tieto zdroje.
Ropa Brent naďalej klesá. Slovenská Blud svoj graf dostane v priebehu budúceho mesiaca.
Zdroj: BBC
Bloomberg v tejto súvislosti pripomína aj minulotýždňovú dohodu medzi Slovenskou poštou a jej ruskými kolegami. V prípade, že sa potvrdia optimistické predpovede geológov, Slovensko by tak bolo schopné nielen pokryť domácu spotrebu, ale aj prerobiť ropovod na potrubnú poštu.
Starosta obce Lakšárske Kúty Imrich Vojtek, v ktorého chotári sa nálezisko nachádza, ďalšími informáciami nedisponuje, tvrdí však, že v obci sa zintenzívnil pohyb mechanizmov a pracovníci Slovgesu chodia z práce omnoho černejší ako po minulé týždne.„Už sa mi niečo dostalo do uší. Zatiaľ to všetci akosi taja. Tu však už všetci hovoria, že budeme ako Kuvajt. To by nebolo zle."
Podľa Vojteka minulé leto zaznamenali tri prípady samovznietenia suchohríbov počas sušenia s následnými rozsiahlymi požiarmi. "Mohli nasiaknuť."
Stanovisko prezidenta Ivana Gašparoviča očakávame v priebehu popoludnia.
O stanovisko ministra hospodárstva Jahnátka požiadala televízia TA3. Ten na rozdiel od televízie závažnosť situácie pochopil.
Autor: Miroslav Šifra, vlastnoručne

Beata
Balogová
