BRATISLAVA, PETRŽALKA. V širšom okolí hraničného priechodu Kittsee bude stáť vetrolam, ktorý zamedzí úniku kvalitného vetra z územia nášho štátu. Na spoločný projekt Ústavu trvalo udržateľnej meteorológie pri SAV a Ministerstva hospodárskych vecí a rodiny bude v najbližšej dobe na príslušnej nástenke vyhlásený tender na PPP projekt. Rakúska strana opatrne protestuje.
Kvalitný slovenský vietor
Podľa popredného veteorológa Doc. Pavla Grausa z ÚTUM SAV je vietor, ktorý prichádza z Karpát, mimoriadne kvalitný. „Karpaťan má koeficient r 2,2. Pre porovnanie, Francúzi, ktorí sú vo využívaní svojich energetických zdrojov ďaleko pred nami, majú Burgundský pasát s koeficientom r 1,8 a považujú ho za národné bohatstvo," tvrdí Graus.
Hoci v súčasnosti Slovensko nemá možnosť využiť svoj veterný potenciál, Graus tvrdí, že tak kvalitný vietor sa u nás nestratí. „Dôležité je, aby sa na náš úkor neobohacoval niekto druhý," hovorí Graus.
Zložité výpočty
Projekt točne vetrov nie je nový. Existuje od 70. rokov a rozpracoval ho Ing. Kováč, nositeľ Radu práce. „Bohužiaľ, vtedy neboli finančné prostriedky na jeho realizáciu, a tak zapadol prachom," hovorí Graus. „Ten projekt, nie pán inžinier," spresňuje Graus.
Z technickej stránky pôjde o tzv. návratný vetrolam, teda niekoľko metrov vysokú stenu, profilovanú do tvaru U na slovenskej strane. Podľa Grausa je najťažšou časťou projektu odhadnúť správny uhol návratného žľabu k prichádzajúcemu vetru. „Ak nie je uhol správny, môžu sa vetry o točňu rozbíjať, alebo sa tam zarazia," hovorí Grausa. „To je najhorší prípad," dodáva.
Rakúska reakcia
Projekt veternej točne vyvolal nesúhlasnú reakciu rakúskej energetiky. Josef Schnitzelgruber, riaditeľ spoločnosti Erste Windenelektrik, ktorá vlastní veterné elektrárne na rakúskej strane, pre SME povedal: „Vieme, že krajiny Európskej únie majú mnoho rozdielov, ale aspoň vetry by mohli mať spoločné."
Autor: ÚTKA - trn&kod

Beata
Balogová
