Polícia, prokuratúra a súd konali superrýchlo. Od zadržania po vynesenie rozsudku uplynulo necelých 48 hodín.
TREBIŠOV. Trest odňatia slobody v trvaní desať mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky vymeral v utorok Okresný súd v Trebišove občanovi Maďarskej republiky Andrásovi G. Štyridsaťjedenročný učiteľ sa podľa obžaloby dopustil prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.
Superrýchle konanie
Polícia zadržala Andrása G. v nedeľu 29. marca o 15. hodine v obci Borša (okres Trebišov) počas osláv 333. výročia narodenia Františka Rákocziho.
Podľa vyjadrenia riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Juraja Bukuša na zhromaždení občanov pred kaštieľom Rákocziovcov vybral z osobného auta zástavu s nápisom Nemzeti örsereg (Národná stráž), rozvinul ju, položil na plecia a vkráčal s ňou do davu prítomných ľudí stojacich pred bustou Františka Rákocziho.
Obvineného po zadržaní umiestnili v cele policajného zaistenia s návrhom na jeho väzobné stíhanie. Po dohode s prokurátorom a súdom prípad riešili v takzvanom superrýchlom konaní. Okresný súd v Trebišove vyniesol rozsudok necelých 48 hodín po zadržaní páchateľa. Sudca prepustil odsúdeného na slobodu v utorok popoludní.
Výstraha extrémistom
András G. bol podľa Bukuša aj medzi 28 Maďarmi v uniformách Národnej stráže, ktorých 8. novembra minulého roku zadržala polícia v Kráľovskom Chlmci po kladení vencov k pomníku obetiam 1. svetovej vojny. Všetci boli obvinení z prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Keďže podali sťažnosť, prípad nie je ukončený.
Neobvyklá rýchlosť, ktorou orgány činné v trestnom konaní prečin Andrása G. uzavreli, i včerajšia narýchlo zvolaná tlačová beseda v Košiciach by mali podľa krajského riaditeľa vyslať jasný signál, že polícia bude pri podobných prejavoch extrémizmu konať rovnako nekompromisne.
„Každé zhromaždenie určitým spôsobom monitorujeme," podotkol krajský riaditeľ.
Ako uviedol, András G. sa dopustil rovnakého prečinu aj napriek tomu, že účastníkov provokácie v Kráľovskom Chlmci upozornili na možné dôsledky.
Na zhromaždení v Borši sa mal podľa informácií polície údajne zúčastniť aj bývalý premiér a predseda strany FIDESZ Viktor Orbán, nakoniec sa pre zaneprázdnenosť ospravedlnil.
Prvá lastovička
Policajný riaditeľ pripustil, že Národná stráž je v Maďarsku legálna organizácia, slovenská legislatíva však aktivity podobných extrémistických skupín na našom území nepripúšťa.
„Uvedené hnutie sa verejne hlási k maďarskej verzii národného socializmu, nacionalizmu, takzvanému hungarizmu, a spochybňuje integritu okolitých štátov - Slovenska, Rumunska, Ukrajiny a Srbska, hlása ideu nadradenosti maďarského národa v priestory Karpatskej kotliny a obnovenia Veľkého Maďarska v hraniciach spred roku 1918," povedal na včerajšej tlačovej besede v Košiciach Bukuš.
Minulý rok zaznamenala polícia v Košickom kraji 20 prípadov extrémizmu, z ktorých 13 objasnili. Od začiatku tohto roka registrujú sedem takýchto trestných činov, z ktorých polícia štyri objasnila. Ani v jednom prípade orgány činné v neuplatnili možnosť superrýchleho konania.

Beata
Balogová
