BRATISLAVA. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) nepovažuje za korektný návrh opozície, ktorým chcú poslancom obmedziť podávanie pozmeňujúcich návrhov. Opozičné KDH navrhlo, aby poslanci mali zakázané dopĺňať novely tak, že do nich vložia paragrafy, ktoré s ňou nesúvisia. V súčasnosti môžu dávať pozmeňujúce návrhy bez akýchkoľvek obmedzení.
Podľa novely poslanci by od augusta smeli v druhom čítaní predkladať len také pozmeňujúce návrhy, ktoré vecne súvisia s prerokúvaným návrhom zákona. Zákaz by sa týkal aj pozmeňujúcich návrhov, ktoré by padli na rokovaní parlamentných výborov.
Nekorektný návrh podľa Pašku
Podľa Pašku je nekorektné, že chcú meniť rokovací poriadok bez politickej dohody, ktorá sa mohla dosiahnuť v rámci komisie, ktorú inicioval. Odmietol, že koaliční poslanci často "nepriamo" novelizujú zákony. "Počas tohto volebného obdobia sa to naozaj využíva sporadicky... Doposiaľ išlo vždy o výnimočné situácie," povedal novinárom Paška po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia. Podľa neho opozícia ich v čase vládnutia využívala častejšie, preto nechápe, prečo dnes volajú "po čistote zákonov". Poslanci by sa mali začať zaoberať novelou na schôdzi, ktorá sa začne 15. apríla.
Janušek padne po voľbách, tvrdí opozícia
Opozícia na grémiu nespomenula, že chce v parlamente odvolávať ministra výstavby Mariana Januška, ktorého kritizujú za tzv. nástenkový tender a predražené logá. "Ani zmienka z ich strany nebola... Opoziční poslanci v poslednej dobe veľmi frekventovane rozprávajú o mimoriadnych schôdzach a sporadicky ich navrhujú aj zvolávať," uviedol Paška s tým, že ak príde návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, zvolá ju, ako mu prikazuje rokovací poriadok NR SR.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš povedal, že Januškovo odvolávanie nerozoberali na grémiu, lebo nemali prečo, keďže sa tam dohaduje priebeh parlamentnej schôdze. Podľa neho opozícia jasne povedala, že návrh na Januškovo odvolanie prerokujú po prezidentských voľbách, ak ešte bude vo funkcii. "Minister Janušek padne po prezidentských voľbách," dodal Janiš.
Poslanci by mali na aprílovej schôdzi zvoliť viacerých funkcionárov. Paška informoval, že by mali verejne voliť člena dozornej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v tajnom hlasovaní by mali rozhodnúť o špeciálnom prokurátorovi, kandidátoch na sudcov disciplinárneho súdu, kandidátovi na člena rady pre reguláciu ÚRSO a o členoch správnej a dozornej rady Ústavu pamäti národa.
Paška sa k videu nevyjadril
Šéf parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška sa odmietol vyjadriť k videu, na ktorom prezident Ivan Gašparovič hovorí, že výsledok prezidentských volieb bude dôležitý pre budúcnosť Smeru. "Slovensko potrebuje dobrého prezidenta a ja dúfam, že ho bude mať po sobotňajšom druhom kole volieb," povedal novinárom Paška po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia.
Rozhnevala ho otázka, či by bol rád, keby Gašparovič vstúpil do Smeru, keďže na videonahrávke tvrdí, že je "prakticky akoby členom Smeru". "Nemôžete mi dávať otázky ku grémiu?" spýtal sa Paška a dodal: "Viete čo, neuveríte, ale po zmenách v 89. roku, keď táto krajina nastúpila cestu k demokracii, je slobodnou vôľou a prejavom každého občana, či sa bude politicky angažovať alebo nie". Na ďalšie otázky týkajúce sa videonahrávky odmietol odpovedať.
Agentúra SITA v utorok zverejnila video z Gašparovičovho stretnutia s členmi a priaznivcami Smeru-SD z košického regiónu, ktoré bolo minulý týždeň v stredu. Gašparovič na zázname tvrdí, že vo voľbách už nejde len o neho, ale ide o Smer-SD a koalíciu. Opozícia podľa Gašparoviča urobí všetko pre to, aby mohla zasadiť koalícii ranu tým, že bude mať svojho prezidenta. "V tejto pozícii a v tomto čase som prakticky akoby členom, lebo môj neúspech bude neúspechom Smeru a môj úspech bude úspechom strany," povedal na zázname Gašparovič.