BRATISLAVA. Pokiaľ je od pacientov v ambulanciách žiadaná platba za poskytnutie zdravotnej starostlivosti, okamžite to majú nahlásiť Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) alebo vyššiemu územnému celku (VÚC). Po dnešnom rokovaní vlády ty vyhlásil minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smeru-SD) s tým, že v takýchto situáciách dochádza zo strany lekára k porušeniu zákona.
O praktikách šialene prísneho predsedu si prečítate v komentári Ivana Štulajtera.
Člen kabinetu reagoval na informácie, podľa ktorých štátna Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP) a súkromná zdravotná poisťovňa (ZP) Union údajne nemajú uzavreté zmluvy s lekármi a tí ošetrujú zadarmo. Pacienti si následne musia za recepty a lieky v lekárňach platiť. "Mali sme podnet, že v niektorej z ambulancií sa vyberajú poplatky. Bol tam na kontrole ÚDZS, ten však nenašiel ani vyvesený oznam o platení, ani pacientov, ktorí by platili," povedal Raši.
Aktuálny stav je podľa neho taký, že Všeobecná zdravotná poisťovňa má podpísané takmer všetky zmluvy a zmluvy SZP, keďže ich distribuovala neskôr, sa vracajú popodpisované. "Takže v súčasnosti primárny sektor funguje a pacienti v žiadnom prípade nemajú platiť. Momentálne teda nevnímam problém nezazmluvnenia," uistil minister a doplnil, že o stave ZP Union nevie nič, keďže je to privátna inštitúcia, "ktorá nám nejako neposkytuje informácie".
Na margo možnosti navýšenia platieb za poistencov štátu Raši poznamenal, že aj zdravotníctvo musíme chápať v kontexte hospodárskej krízy. "Sme však jeden z mála segmentov, kde nedochádza k prepúšťaniu a k znižovaniu miezd. Čiže chcem len to, aby sa pracovalo tak kvalitne ako v roku 2008 a my chceme zaručiť aspoň také platobné podmienky ako vlani," povedal.
Na otázku, čo majú robiť lekári, ktorí tvrdia, že nevedia vyfinancovať svoje ambulancie, odvetil, že aj oni sú podnikateľskými subjektmi. "Pokiaľ dokázali tieto ambulancie vyfinancovať v roku 2008, dúfam, že to dokážu aj v roku 2009, pretože keď sledujete vývoj fixných nákladov, myslím si, že momentálne k ich nárastu nedochádza," uzavrel Raši.
Prvý deň lekárskych protestov podľa poisťovní pacienti neplatili
Klienti štátnej Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP) a súkromnej poisťovne Union, ktorým odo dneška hrozili platby v hotovosti za niektoré vyšetrenia, sa úhradám zrejme vyhli. Poisťovne totiž nezaznamenali žiadne sťažnosti ľudí, ktorí by za doposiaľ bezplatné výkony platili, informovali ČTK hovorkyne SZP a Unionu. Pacientom hrozili platby, pretože obidvom poisťovniam vypršali zmluvy s ambulanciami a jedna z lekárskych organizácií odporučila nové dohody nepodpisovať.
"Na naše call centrum ani na pobočky sa nehlásia poistenci s takýmito problémami," povedala na otázku ČTK hovorkyňa SZP Martina Ostatníková. Rovnako reagovala aj hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. Obidve zároveň zdôraznili, že napriek výzve lekári nové zmluvy s poisťovňami podpisujú.
K odmietaniu dohôd so SZP a Unionom vyzval Peter Lipták zo Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva, ktorá zastupuje podľa internetovej stránky organizácie asi 1400 spomedzi približne 10.000 ambulantných lekárov. Lipták žiada, aby poisťovne platili za prácu všeobecným lekárom viac peňazí, než navrhli v zmluvách. Pacient, ktorého lekár nemá zmluvu s poisťovňou, pritom nemá nárok na úhradu nákladov za lieky či röntgenové vyšetrenie, dodal.
Minister zdravotníctva Richard Raši dnes vyzval pacientov, aby za liečbu neplatili.
Lepšie odmeňovanie žiadali nedávno aj zástupcovia detských lekárov. Zatiaľ však podľa dostupných informácií ošetrujú pacientov bez obmedzení.
Ambulantní lekári sa do rozsiahlejšieho protestu zapojili ešte počas pôsobenia predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2006. Odmietali vtedy podpisovať zmluvy so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a niektorí žiadali za vyšetrenie hotovosť.
ČTK