BELUŠA. Ešte začiatkom júna minulého roku vydal Obvodný banský úrad v Prievidzi Považskej cementárni Ladce rozhodnutie o rozšírení chráneného ložiskového územia lomu Butkov ležiaceho v katastrálnom území obce Beluša. Predchádzalo mu osvedčenie Ministerstva životného prostredia SR o výhradnom ložisku.
S rozšírením ložiskového priestoru súhlasil na stretnutí všetkých zainteresovaných strán aj vedúci Stavebného úradu v Beluši a o niekoľko dní dala rovnako písomný súhlas aj obec Beluša ako účastník konania. A práve to sa stalo predmetom sváru medzi vedením obce a občianskym združením Naša Beluša, ktoré spochybnilo oprávnenosť starostu vydať súhlasné stanovisko.
"Ak by to bolo aj právne čisté, minimálne komisia životného prostredia o tom mala vedieť," uviedol pre TASR konateľ združenia Michal Martinák. I preto podalo združenie podnet na Krajský stavebný úrad v Trenčíne a žiada opravu rozhodnutia Stavebného úradu v Beluši.
S námietkou združenia nesúhlasí starosta Beluše Vladimír Vadrna. "Ako môže dať obec negatívne stanovisko k označeniu mapy? A rozšírenie chráneného ložiskového priestoru je len vymedzenie územia na mape. Zákon v tomto prípade nenariaďuje, aby sa k tomu vyjadrila komisia či poslanci. Napokon, náš súhlas sme podmienili účasťou na všetkých konaniach súvisiacich s rozšírením dobývacieho priestoru. A rozšírenie ložiskového priestoru zapracujeme aj do územného plánu obce," povedal Vadrna.
Považská cementáreň v Ladcoch po schválení rozšírenia ložiskového priestoru predložila ministerstvu životného prostredia zámer na rozšírenie dobývacieho priestoru lomu a ministerstvo požiadalo o stanovisko k zámeru aj obec Beluša. Starosta zvolal mimoriadne obecné zastupiteľstvo, ktoré zámer zobralo na vedomie a obec k nemu vydala stanovisko. To podmieňuje rozšírenie dobývacieho priestoru opatreniami na eliminovanie negatívnych dopadov na rekreačnú zónu Belušské Slatiny, ktorá by bola rozšírením dobývacieho priestoru najviac postihnutá.
I napriek tomu, že zámerom Považskej cementárne je začať ťažbu až okolo roku 2016 a prvá etapa by mala končiť zhruba o tridsať rokov, obyvatelia Belušských Slatín myslia aj do budúcnosti. "Ja sa odtiaľ nechcem sťahovať. To už je teraz dosť zaťažené a najviac fúka z tej strany. A keď sa ešte otvorí ten roh, čo sa otvoriť má, tak to bude nafúkavať," povedal Martinák na margo ťažby, ktorá by podľa neho o niekoľko rokov mohla odstrániť jedinú prirodzenú bariéru oddeľujúcu rekreačnú oblasť od vápencového lomu.