SME

Za amplióny Radičová neplatí

Záver kampane priniesol i hlásenia v miestnom rozhlase a listy, ktoré podporovali Gašparoviča.

Po prvom kole skončili nečakane blízko seba. Ako dopadne druhé kolo, to si netrúfnu odhadovať ani sociológovia.Po prvom kole skončili nečakane blízko seba. Ako dopadne druhé kolo, to si netrúfnu odhadovať ani sociológovia. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Do poslednej chvíle a zrejme i posledného povoleného centu sa prezidentskí kandidáti snažili včera využiť kampaň. Dnes od siedmej rána platí moratórium.

V mnohých obciach sa ozývala reklama oboch kandidátov z ampliónov miestnych rozhlasov. Niekde ich označili ako reklamu, v Námestove i Rabči, kde sedia koaliční starostovia, oznam „Podporte Gašparoviča“ zahlásili ako súčasť nahrávky, ktorá mala ľudí vyzývať, aby išli voliť.

Objednali sme to, ale iba tam, kde nám to odvysielali zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Füle, šéf Radičovej volebného štábu

Reklamu v miestnych rozhlasoch si objednala aj Iveta Radičová. „Objednali sme to, ale iba tam, kde nám to odvysielali zadarmo,“ povedal šéf jej volebného štábu Ján Füle. Gašparovičov tím tvrdí, že za reklamu v ampliónoch platí.

Vo volebnom zákone sa píše: „Kandidát na funkciu prezidenta nemôže prijať dar ani iné bez〜odplatné plnenie od štátu, od štátnych orgánov a od orgánov územnej samosprávy.“ Füle tvrdí, že zákony dodržia, vo vyúčtovaní kampane uvedú cenu, ktorú by za šoty zaplatili. Zákon však zakazuje prijať inzerciu zadarmo od obcí alebo štátu.

Tisíce Bratislavčanov v rôznych štvrtiach mesta mali včera vo svojich schránkach a vchodoch listy, ktoré varujú, že zvolenie zástupcu Dzurindovej strany prinesie len zvady a osočovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Odhady sú veľmi opatrné

Analytici sa zdráhajú odhadnúť výsledok volieb tak ako nikdy predtým. Prieskumy k druhému kolu volieb neboli. Nikto si ich v agentúrach nezaplatil.

BRATISLAVA. Čakanie na výsledky druhého kola prezidentských volieb bude napínavé aj pre sociológov, ktorí sa zaoberajú prieskumami verejnej mienky. Na rozdiel od minulých rokov sa totiž veľmi zdráhajú s odhadmi a priznávajú, že pokiaľ by mali byť konkrétnejší, pôjde o veštenie.

Prečo je ťažké odhadnúť voľby

medzi prvým a druhým kolom nerobila žiadna agentúra prieskum verejnej mienky

rozdiel medzi Gašparovičom a Radičovou v prvom kole bol pomerne tesný

do súboja vstúpili nové faktory, ako napríklad maďarská karta a aktuálna kampaň, ktorých dosah sa nedá odhadnúť.

Odhady komplikuje to, že pred druhým kolom nebol žiaden prieskum verejnej mienky. V prvom kole bol rozdiel medzi Ivanom Gašparovičom a Ivetou Radičovou pomerne tesný, obaja sa teraz snažili o motivačnú kampaň a zvýšenie účasti. Výsledok by tiež mohlo ovplyvniť, že sa hralo maďarskou kartou a nie je jasné, či u voličov zabrala.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný telefonický prie〜skum pred prvým kolom urobila agentúra Polis. Ukázalo sa, že bol pomerne presný. „Netelefonický“ prieskum robil naposledy štátny ÚVVM 13. marca.

Výsledok má byť skôr tesný

„Bude to tesný výsledok. Odhadujem to však tak jedna k jednej,“ povedal Ján Baránek z agentúry Polis. Aj Ivan Dianiška z agentúry Focus je v odhadoch opatrný. Tvrdí len, že účasť zrejme nebude nižšia ako v prvom kole. „Pred druhým kolom nemáme absolútne žiadne dáta, o ktoré by sme sa mohli oprieť. Posledný prieskum sme robili začiatkom marca, čo už sú teraz vlastne úplne mŕtve dáta.“

Baránek si absenciu výskumov vysvetľuje aj tým, že sa samotným agentúram do nich príliš nechce. Pri číslach okolo 50 percent podľa neho veľmi zaváži aj štatistická odchýlka. Mohlo by sa tak napríklad stať, že by agentúra prieskumom namerala 48 percent pre Radičovú a 52 percent pre Gašparoviča. Hoci by mohla byť sondáž urobená dobre a vyšla by v rámci odchýlky, poradie kandidátov by sa v skutočnosti ukázalo opačne.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcú ich ani televízieAgentúry samotné na financovanie prieskumov nemajú peniaze. Ide väčšinou o malé firmy. Telefonický prieskum o voľbách podľa informácií SME môže stáť aj 3500 eur, „netelefonické“ prieskumy môžu byť dvojnásobne drahšie. Sondáže si nezaplatili televízie, ktoré to v minulosti robili najčastejšie. Ani v roku 2004 však pred druhým kolom nikto nezverejnil žiaden prieskum.

Miroslav Kern

Za Gašparoviča agituje aj list, možno podvrh

Vchody mnohých bytoviek v Bratislave včera zaplavili kópie listu na podporu Ivana Gašparoviča. Podpísaná je učiteľka na dôchodku, kto je skutočný autor, zostáva záhadou.

BRATISLAVA. „Vážený Bratislavčan, prvé kolo volieb máme za sebou a ja si kladiem otázku, prečo sme tak alebo onak hlasovali.“ Tak sa začína list, ktorý včera našli mnohí Bratislavčania vo vchodoch svojich bytoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorený list – napísaný úhľadným písmom, ale s gramatickými chybami – je výzvou na voľbu súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča. Zvolenie zástupcu Dzurindovej strany by podľa neho prinieslo len zvady a osočovanie a vyslovuje plnú podporu premiérovi Ficovi. „Spravili sme z voľby prezidenta hon na jeho podporovateľa.“

Bratislavu včera zaplavili listy od záhadného autora. FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK.

Pod listom je podpísaná Anna Kovačíková z Rovniakovej 12 v Bratislave. Predstavuje sa ako „stredoškolská pedagogička na dôchodku“. Rovniakova ulica v Bratislave nie je, na podobne znejúcej Rovniankovej 12 v Petržalke o Annu Kovačíkovej ľudia z vchodu nevedeli. Nie je v telefónnom zozname, žiadna schránka nemá takéto meno a o tom, že by tu bývala, nevedel žiaden z oslovených susedov. Vo vedľajšom vchode na čísle 14 býva Anna Kováčiková. Či ide o autorku listu, sa nám nepodarilo zistiť. Dvere nik ani na opakované vyzváňanie neotvoril.

SkryťVypnúť reklamu

Sused povedal, že táto 83­ročná pani žije sama a pochybuje, že by vedela napísať list, ktorý sme mu ukázali.

Farebné kópie listu s modrým písmom včera zaplavili niektoré mestské časti – objavili sa v Petržalke, Dúbravke, Karovej Vsi i v časti Nové mesto. Niektorí obyvatelia tvrdia, že letáky roznášali aj poštári.

Hovorca Slovenskej pošty Juraj Danielis odmietol, že by listy roznášali jej zamestnanci. Môže podľa neho ísť o neadresnú distribúciu, teda masové doručovanie do schránok, ktoré okrem pošty ponúkajú viaceré súkromné spoločnosti. S tými sa nám už včera večer nepodarilo skontaktovať. V mnohých vchodoch sa listy povaľovali na mieste určenom na letáky. Šéf Gašparovičovho volebného tímu Jozef Grapa povedal,že o liste nič nevie.

Jozef Čavojec

SkryťVypnúť reklamu

Smer: Katastrofa to nebude, iba nepríjemnosť

Podpredseda Smeru Miroslav Číž hovorí, že život politických strán prezidentské voľby veľmi neovplyvnia. Ak by vyhrala Radičová, Smer by si zvykal.

BRATISLAVA. „Bola by to katastrofa pre koalíciu,“ povedal prezident Ivan Gašparovič členom a priaznivcom Smeru v Košiciach minulý týždeň o svojej prípadnej prehre.

Politici si však myslia, že prezidentské voľby politický život až tak neovplyvnia. „Politika bude vyzerať tak isto, nemyslím si, že prezidentské voľby by mali vplyv na život strán,“ povedal podpredseda Smeru Miroslav Číž.

Ak motyka vystrelí

Bola by prehra Ivana Gašparoviča katastrofou? „Bolo by to nepríjemné. Smer má slušné postavenie v prieskumoch verejnej mienky. Pokiaľ by občania neuverili, že sme zvolili dobrého kandidáta, museli by sme vnímať následky, prečo sa to stalo,“ myslí si Číž. Dúfa však, že sa to nestane.

SkryťVypnúť reklamu

„Nedajbože, ak motyka vystrelí, pani Radičová je zatiaľ neznáma, nepoznáme ju, nevieme, ako by pôsobila v takejto vysokej pozícii,“ hovorí Číž. Dodáva, že nízka účasť voličov Smeru nikdy nepomohla.

V kuloároch sa naopak hovorí, že voľby sa dotknú opozície. Ak Radičová nevyhrá, má byť vážnou konkurentkou Mikuláša Dzurindu v SDKÚ. Jej popularitu by viacerí členovia strany neradi nechali nevyužitú.

Poslanec SDKÚ Pavol Frešo hovorí, že takéto otázky sú dnes len špekulácie.

Burcovanie či strach

Žiadne demokratické voľby nemôžu byť pre ktorúkoľvek stranu katastrofou, skôr je to len totálny strach Smeru z toho, že bude kontrolovaný,“ myslí si Frešo o výroku prezidenta Gašparoviča.

Pomohlo by Radičovej víťazstvo opozícii? „Pomohlo by to demokracii na Slovensku, nakoľko kontrola je jedným zo základných atribútov demokracie,“ povedal Frešo.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda KDH Daniel Lipšic si myslí, že prezident chcel svojím výrokom len vyburcovať vládnych voličov za každú cenu. „Vecne by to pre Smer katastrofa byť nemala. Prezident je skôr symbolom,“ myslí si Lipšic.

Slovensku by podľa neho pomohlo, keby sa prezidentkou stala Radičová, „všetko ostatné sú špekulácie“.

Monika Tódová

SNS motivuje starostov autom

Krajský predseda SNS a poslanec Anton Korba žiada starostov za SNS, aby presvedčili čo najviac ľudí ísť voliť. V liste, ktorý má SME k dispozícii, sľubuje, že snaha o „výbornú účasť“ a „dobré volebné výsledky“ sa im vyplatí. Vylosovaný starosta má dostať osobný automobil, druhý skúter, tretí televízor, štvrtý domáce kino, piaty mikrovlnku, šiesty tlačiareň a siedmy kávovar. Korba so SME večer odmietol komunikovať, položil telefón.

SkryťVypnúť reklamu

mož

Belousovová koriguje

Podpredsedníčka SNS hovorila o Gašparovičovi ako o prezidentovi, ktorého budú „korigovať“.

Buď budeme mať prezidenta, ktorý robí v záujme sponzorov kampane, alebo „prezidenta, ktorého budeme môcť korigovať, alebo teda budeme môcť s ním hovoriť o tom, aby bol trebárs pracovitejší,“ povedala v TA3 v narážke na Ivana Gašparoviča podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Jej strana najprv Gašparoviča nechcela podporiť, pretože vraj neplnil svoje heslo o národnom myslení.

Hovorkyňa SNS po otázke SME Belousovovej slová vysvetľovala tým, že sa jej len pošmykol jazyk.

„Namiesto slova korigovať chcela vyrieknuť slovo komunikovať. Svoje vyjadrenie myslela tak, že by sme chceli prezidenta, s ktorým budeme môcť komunikovať na akúkoľvek tému. Druhú časť vety myslela odľahčene.“

SkryťVypnúť reklamu

knm

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu