BRATISLAVA. enšiny. Úradujúca hlava štátu Ivan Gašparovič, ktorý kandiduje ako občiansky kandidát, zase vysvetľovala svoje skoršie výroky o tom, že je "akoby členom" vládnej strany Smer-SD premiéra Roberta Fica.
Gašparovič opäť vytiahol maďarskú kartu
Gašparovič sa nedištancoval od výrokov predstaviteľov Slovenskej národnej strany (SNS), že menšina by o prezidentovi nemala rozhodnúť. "Prečo by mi to prekážalo, keď nikomu neprekáža, že pani poslankyňa (Radičová) má svoje bilbordy v maďarčine a chodia ju podporovať predstavitelia politickej strany SMK?," položil si rečnícku otázku prezident, ktorého vo voľbách okrem SNS podporuje aj najsilnejšia vládna strana Smer-SD.
"Politici SMK ovplyvňujú svojich voličov, nie by som povedal v dobrom vzťahu k Slovenskej republike," dodal v diskusii televízie Markíza. Podľa dostupných informácií vo voľbách v roku 2004 Gašparovič pritom vyhral aj vďaka voličom maďarskej národnosti.
Na Slovensku žije zhruba polmiliónová maďarská menšina, ktorú zastupuje opozičná SMK. Práve na území južného Slovenska v prvom kole volieb hlavy štátu Radičová dominovala, a po sčítaní hlasov zo všetkých volebných miestností tak zaostala za Gašparovičom s nižšou stratou, než sa čakalo.
Radičová pripomenula okolnosti vzniku SR
Radičová v diskusii odmietla kritiku prezidenta, že bola proti vzniku Slovenska. Pripomenula, že v 90. rokoch okrem SNS žiadna strana nezastávala myšlienku samostatného štátu. "Pán Gašparovič v HZDS hovoril o zväzku dvoch suverénnych republík, pán Fico hovoril za SDĽ o spoločnom štáte," poznamenala Radičová. Gašparovič bol v tom čase členom HZDS, ktoré sa po víťazstve vo voľbách v roku 1992 nakoniec dohodlo s českou Občianskou demokratickou stranou na zániku vtedajšej federácie.
Prezident zase obhajoval svoje výroky na neoficiálnom stretnutí s členmi a priaznivcami Smeru-SD, kde povedal, že je prakticky akoby členom Smeru-SD, lebo jeho prípadný neúspech bude neúspechom tejto strany. Odmietol však výčitku, že sa tým prihlásil k Smeru-SD, aj keď vo voľbách vystupuje ako občiansky kandidát. "Celý čas hovorím, so Smerom, so Slovenskou národnou stranou máme rovnaké programy sociálne, štátoprávne," reagovala hlava štátu.
Slováci rozhodnú o novom prezidentovi v sobotu. Ak vyhrá Gašparovič, ako prvý slovenský prezident obháji kreslo hlavy štátu. Úspech Radičovej by zase znamenal, že do najvyššej politickej funkcie v štáte by sa po prvý raz dostala žena.