BRATISLAVA. Volebný štáb Ivety Radičovej je presvedčený, že bezplatným vysielaním predvolebnej reklamy v obecných rozhlasoch neporušila ich kandidátka zákon. Z ampliónov vidieckych rozhlasov sa tento týždeň na záver volebnej kampane ozývali výzvy na podporu finalistov prezidentskej voľby. Nie vždy za to platili.
Šéf Radičovej tímu Ján Füle v stredu povedal, že si objednali reklamu „ale iba tam, kde nám to odvysielali zadarmo". Volebný zákon píše, že kandidáti nesmú prijať „dar ani iné bezodplatné plnenie" od samospráv.
Verzia Radičovej štábu o udalostiach z tohto týždňa je nasledovná: Sympatizanti v regiónoch vraj zaregistrovali v dedinských rozhlasoch reklamu Ivana Gašparoviča. Vypýtali si preto nahrávku od Radičovej štábu. Tí im poskytli CD so zvukovou stopou televízneho šotu.
Reklamu však u nikoho neobjednávali. Poplatky za odvysielanie vraj zaplatili aktivisti. Štáb nezaplatil ani cent.
Na Liptove mali platiť
V niekoľkých obciach na Liptove mal za vysielanie v rozhlase zaplatiť poslanec SDKÚ Alexander Slafkovský, v šiestich obciach na Turci zasa ďalší člen SDKÚ. Slafkovský SME povedal, že nechal v troch či štyroch obciach na seba kontakt, aby mu poslali faktúru.
V ďalších dedinách reklamu na prezidentskú kandidátku nedokázali prehrať, keďže mu ju z Bratislavy poslali vo formáte MP3. Na obecných úradoch totiž majú často len kazetové prehrávače.
V Turanoch zasa podľa starostu platili od Gašparoviča aj od Radičovej. Jej tím včera celý deň zisťoval, kde bola ich reklama odvysielaná zadarmo. Igor Urbančík z jej štábu večer povedal, že podľa ich zistení zrejme platili všade, kde reklamu hrali.
Šéf Gašparovičovho štábu Jozef Grapa tvrdí, že si na všetky reklamy, ktoré si v miestnych rozhlasoch objednali, pýtali zloženky, aby ich zaplatili.
„V prípade, že odvysielali v obci oboch kandidátov, nejde o bezodplatné plnenie, ale o informáciu vo verejnom záujme," povedal Urbančík.
Fairplay: porušili zákon
Aliancia Fairplay takúto interpretáciu nepripúšťa a tvrdí, že zákon bol porušený. „Bezplatné odvysielanie propagácie ktoréhokoľvek z kandidátov je podľa mňa porušením zákona, pretože sa to dá jednoznačne považovať za bezodplatné plnenie, ktoré kandidát prijal od orgánu územnej samosprávy," povedala Zuzana Wienk.
Za porušenie zákona nehrozí kandidátom sankcia ani neexistuje orgán, ktorý by preskúmanie takého konania mal v kompetencii.
Odvysielanie zvukovej stopy predvolebného klipu skôr ako informáciu vo verejnom záujme pripomína propagáciu kandidáta.
Tú zákon definuje ako „akékoľvek verejné oznámenie určené na jeho podporu alebo slúžiace na jeho prospech, za ktoré sa poskytne alebo má poskytnúť odplata".
V obciach sa bežne za odvysielanie reklamy platí. Podľa Radičovej štábu sumy medzi troma a 15 eurami za každý odvysielaný reklamný príspevok.

Beata
Balogová
