BRATISLAVA. Celých 71 dní. Toľko uplynie od vyhlásenia výsledkov volieb až do zloženia prezidentského sľubu Ivanom Gašparovičom či Ivetou Radičovou. Sľub prečíta novozvolený prezident 15. júna počas slávnostnej schôdze parlamentu a zloží ho do rúk predsedníčky Ústavného súdu.
Takéto nezvyčajne dlhé obdobie medzi voľbami a koncom funkčného obdobia Gašparoviča zvolil predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý rozhodol o skoršom ako zvyčajnom termíne hlasovania. Súčasný prezident čakal na novú funkciu o dva týždne kratšie.
V prípade, že by zvíťazil Ivan Gašparovič, nič by sa nezmenilo. Dokončil by si svoje obdobie a zložením sľubu by plynulo prešiel do druhého a podľa ústavy aj posledného po sebe idúceho volebného obdobia.
Prvým prezidentom čakateľom bol Gašparovič
Gašparovič bol pritom prvý prezident, ktorý sa do takejto situácie dostal. Michala Kováča ani Rudolfa Schustera nečakalo obdobie čakania na koniec predchodcovho mandátu. Kováč bol v poradí prvý, Schuster nastúpil až niekoľko mesiacov po skončení Kováčovej éry. Dovtedy vykonávali prezidentské právomoci predseda vlády a predseda parlamentu.
Pokiaľ by však zvíťazila Radičová, dostane sa do zvláštnej situácie. Mala by byť naďalej poslankyňou parlamentu a už 11 dní po voľbách by mala nastúpiť na aprílovú schôdzu. Dokonca by sa čisto teoreticky mohlo stať, že by sama podpisovala zákon, o ktorom by v parlamente hlasovala. Pokiaľ sa mandátu nevzdá. Gašparovič v tejto situácii nebol, keďže jeho HZD je od svojho založenia mimoparlamentnou stranou.
Ochranka až na 24 hodín pred sľubom
Na rozdiel od Gašparoviča by tiež Radičová nemala do inaugurácie štátnu ochranku, vodiča ani služobné auto. „Prezident má podľa zákona nárok na ochranu až po zložení sľubu,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. Polícia podľa neho vie poskytnúť ochranu akémukoľvek občanovi Slovenska, „ak na základe bezpečnostných informácií vyhodnotí, že je ohrozený jeho život alebo zdravie“.
Gašparovičovi pridelili ochranku až 24 hodín pred inauguráciou v roku 2004, keďže sa v tom čase už zúčastňoval na úkonoch súvisiacich s jeho budúcou funkciou. Inak je to napríklad v USA. Baracka Obamu chránila tajná služba už v čase, keď bol prezidentským kandidátom a neprestala ani v medziobdobí, kým čakal na skončenie mandátu Georgea Busha.
Schusterove prúty sa ako tradícia neujali
Inaugurácie prvého voličmi zvoleného prezidenta Rudolfa Schustera a jeho nasledovníka Ivana Gašparoviča spájali salvy, Reduta, bohoslužba a júnový termín.
BRATISLAVA. Písal sa 15. jún 1999, keď sa Rudolf Schuster pokúsil založiť tradíciu inaugurácie slovenských prezidentov. O päť rokov to už neplatilo. Ivan Gašparovič na to nenadviazal.
Schuster bol prvý priamo zvolený prezident. Jeho uvedenie do úradu bola šou. Nechýbali Svätoplukove prúty. FOTO - TASR
Pompéznu slávnosť uvedenia Schustera do funkcie odštartovali salvy, sľub zložil v Redute a pomodlil sa na bohoslužbe v Dóme sv. Martina. Alegorický sprievod, ktorý tiež zvažoval, sa síce nekonal, ale na pódiu pred budovou Slovenského národného divadla Schuster s premiérom Mikulášom Dzurindom a predsedom parlamentu Jozefom Migašom zviazali symbolicky tri bronzové Svätoplukove prúty ako symboly spravodlivosti, ľudskosti a slobody. Schuster ich previazal trikolórou.
Najvyšších ústavných činiteľov strážili vojaci v historických uniformách slovenských dobrovoľníkov z roku 1848. Na záver ceremoniálu Schuster pobozkal lem ich zástavy.
Na slávnosti boli prezidenti susedných štátov – z Českej republiky prišiel Václav Havel, z Maďarska Arpád Göncz, z Poľska Aleksander Kwasniewski, z Rakúska Thomas Klestil a z Ukrajiny Leonid Kučma.
Salvy odštartovali aj Gašparovičovu inauguráciu 15. júna 2004. V Redute zložil sľub a potom sa pešo asi 300členný sprievod najvyšších ústavných činiteľov presunul do Dómu sv. Martina.
Schuster potom v Prezidentskom paláci symbolicky odovzdal svojmu nástupcovi kľúče. Pred palácom sa objavili ľudia v žltých rukaviciach. „Už len 1825 dní,“ hlásal ich transparent. „Prišiel som takto vyjadriť svoj postoj k výsledku volieb, ktoré nám naša politická garnitúra pripravila a obyvateľstvo muselo opäť voliť menšie zlo,“ povedal Vladimír z Bratislavy. Vyjadrili tak i postoj ku Gašparovičovmu pôsobeniu pred zvolením.
„Rukavice symbolizujú to, čo mali použiť politici Mečiarovej éry pri konaní svojich nečestných skutkov,“ hovoril.
rk
Autor: Miroslav Kern

Beata
Balogová
