TRNAVA. Vo voľbách nejde len o moc, ale aj o biznis. Potvrdzujú to slová zamestnancov Železničných opravovní a strojární (ŽOS) Trnava, ktorých si zástupcovia podniku zvolali vo štvrtok ráno na pracovnú poradu. Odporučili im, koho majú voliť v dnešných prezidentských voľbách. Podľa zamestnancov nevyvíjali na nich žiadny nátlak, ani im nič neprikazovali.
„Dostali sme informáciu, aby sme si dobre rozmysleli, koho budeme voliť a kto nám je schopný zabezpečiť prácu. Povedali nám, že podnik dostane zákazky, ak bude zvolený prezident – muž,“ povedal jeden zo zamestnancov, ktorý si želá ostať v anonymite. Aj ďalší zamestnanci potvrdili, že im vedenie odporučilo voliť. „Nepovedali, že musíme. Len nás na to upozornili,“ uviedol. Personálny riaditeľ spoločnosti Rudolf Brezovský povedal, že žiadne stretnutie so zamestnancami spoločnosť neuskutočnila.
Šéf Gašparovičovho tímu Jozef Grapa tvrdí, že s agitáciou nič nemajú. „Takýmto informáciám ani neverím. Každý deň sa objaví, že niekto agituje za niektorého kandidáta v družstve či vo firme.“
Podľa Aliancie Fair Play takýto postup nie je štandardný, ale nejde ani o porušenie etiky, lebo ide o súkromný podnik. Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že „je to neprijateľné zasahovanie do vyjadrenia slobodnej vôle občanov“. Upozornil, že ani súkromná firma nemôže agitovať v prospech jedného kandidáta. „Považujem to za porušenie pravidiel a istý typ vydierania. Snaha dať do súvislosti výsledok volieb s prácou do demokracie nepatrí,“ povedal.
Vladimír Poór, ktorý je predsedom predstavenstva spoločnosti počas Mečiarovej vlády, keď Gašparovič viedol parlament, pochybne sprivatizoval Naftu Gbely.

Beata
Balogová
