BRATISLAVA. Nie je to len súboj o post hlavy štátu, je to aj malé referendum o tom, či sú ľudia spokojní s vládnou koalíciou sociálnopopulistického Smeru, nacionalistickej SNS a trošku aj Mečiarovho HZDS. Kandidát na prezidenta Ivan Gašparovič sa sám priznal, že sa cíti „akoby členom Smeru“ a „môj neúspech bude neúspech Smeru“.
Gašparovič tiež povedal, že jeho prehra bude katastrofa pre koalíciu.
Čítajte viac o voľbách v dnešných článkoch:
Tesný výsledok môže voľby zrušiť
Prezident nastúpi až 15. júna
Sobotný nočný program – samá politika
Vo firme odporučili voliť muža
Jeho súperka Iveta Radičová je kandidátkou opozície, ktorá sa chce pokúsiť v budúcoročných parlamentných voľbách opäť vrátiť po štyroch rokoch k moci. Pravicová opozícia zatiaľ podľa prieskumov nenašla recept na to, aby presvedčila ľudí, že by bola v čase svetovej ekonomickej krízy lepšou alternatívou pre Slovensko.
V prvom kole volieb bol rozdiel medzi kandidátmi 8,65 percenta, čo predstavovalo 160 tisíc hlasov v prospech Gašparoviča. Účasť bola vyššia, ako sa čakalo 43,63 percenta, stále však zostalo 2,6 milióna ľudí, ktorí voliť neboli.
Obaja kandidáti sa počas dvoch týždňov od prvého kola snažili presvedčiť ľudí, aby išli voliť. Spoliehajú sa na to, že im vyššia volebná účasť pomôže. Rozdiel v účasti medzi prvým a druhým kolom v predchádzajúcich dvoch prezidentských voľbách bol maximálne 4,4 percenta.
Predvolebné prieskumy pred druhým kolom nikto nezverejnil, nie je teda možné vedieť, ako sa zmenilo rozloženie síl. Rovnako analytici len odhadujú volebnú účasť. Tipujú veľmi podobnú tej z prvého kola.
V tom prípade bude dôležité, komu dajú svoj hlas tí, ktorí v prvom kole volili nepostupujúcich kandidátov. Ide asi o 280tisíc hlasov.
Ani jeden z dvoch najsilnejších neúspešných kandidátov neodporučil svojim voličom, koho voliť.

Beata
Balogová
