Tesný výsledok môže voľby zrušiť

Hromadné prepočítavanie hlasov ako na Floride pred ôsmimi rokmi u nás nehrozí. Riešenie sťažnosti pri tesnom výsledku by však mohlo byť napínavé.

Druhé kolo môže dopadnúť ešte tesnejšie ako to prvé.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Historicky najmenší rozdiel medzi favoritmi v prvom kole aj predpoklady analytikov naznačujú, že by sa dnešné hlasovanie mohlo skončiť pomerne tesným rozdielom. Nedá sa vylúčiť ani výsledok taký tesný, že by vyvolával pochybnosti kandidátov i voličov.

Ústava hovorí, že v druhom kole je za prezidenta zvolený „kandidát, ktorý získal najväčší počet platných hlasov zúčastnených voličov“. Aj jediný hlas teda môže rozhodnúť. V prvom kole bolo neplatných 17­tisíc hlasov – občas aj pre príliš veľké „X“ na hlasovacom lístku.

V roku 1999 bol rozdiel medzi víťazom Rudolfom Schusterom a Vladimírom Mečiarom priepastný, takmer 434-tisíc hlasov. V roku 2004 Gašparovič porazil šéfa HZDS o 357-tisíc hlasov. Pred piatimi rokmi však Gašparovič do druhého kola postúpil len o fúz, favorita Eduarda Kukana predstihol len o 3644 hlasov. Kandidát SDKÚ sa výsledok spochybniť nepokúsil. František Mikloško vtedy dostal len o 27 hlasov viac ako Martin Bútora.

Komisia už nič nezmôže, iba Ústavný súd

Hoci je to Ústredná volebná komisia, ktorá zaznamenáva sťažnosti a vyhlasuje výsledky volieb, podľa jej zapisovateľky by v prípade pochybností o platnosti výsledku bola mimo hry. „Keby to niekto napadol, napadol by to na Ústavnom súde a to už je otázka pre nich,“ povedala Lívia Škultétyová. ÚVK podľa nej nemá žiadnu kompetenciu výsledok skúmať, a „musí ho prijať taký, aký bol zistený zo zápisníc“.

Čo hrozí, keď bude rozdiel tesný
 • jeden z kandidátov by sa mohol sťažovať na Ústavnom súde
 • ten by posudzoval, či sťažnosť prijme
 • pokiaľ áno, mal by rozhodnúť do 15. júna, keď nový prezident zloží sľub, ale lehotu nemá stanovenú
 • keby to nestihol, mohol by sľub odložiť
 • Ústavný súd by mohol výsledok volieb, ktorý vyhlási Ústredná volebná komisia, zrušiť
 • v takom prípade by sa voľby opakovali prvým kolom.

Hromadné prepočítavanie všetkých hlasov by sa však ko konať nemalo, myslí si Jozef Vozár z Ústavu štátu
a práva SAV. „Sťažnosť nemôže mať všeobecný charakter. Musí mať adekvátne odôvodnenie.“

Sťažnosť typu „získal som len o 50 hlasov menej, žiadam prepočítanie hlasov“, neobstojí. Uspieť by mohla len konkrétna námietka: „V okrskoch, kde mám najvyššiu podporu, volebné komisie nedovolili hlasovať konkrétnym ľuďom“, alebo, že v niektorom okrsku boli napríklad lístky pozmenené v neprospech určitého kandidáta.

Pozor na prípadné manipulácie volieb si chce dať SDKÚ. Chystala sa monitorovať 143 rómskych osád v Prešovskom kraji. Tvrdí, že ktosi ponúkal Rómom za jeden hlas tri eurá.

Sudcovia už lístky rátali

Vozár hovorí, že nálezov Ústavného súdu, kde sa preratúvali lístky, bolo viac. Išlo však o komunálne, nie o prezidentské voľby. Aj pri celoštátnych voľbách riešil Ústavný súd sťažnosti – keď pred prezidentskými voľbami 2004 v STV prehovoril v čase moratória premiér Mikuláš Dzurinda a keď to isté urobil Ivan Gašparovič pred parlamentnými voľbami v roku 1998.

V prípade, že by sa na súd dostala odôvodnená sťažnosť, sudcovia v Košiciach by v zmysle zákona dostali potrebné doklady – teda zápisnice, ale aj hlasovacie lístky z daného obvodu. V niektorých prípadoch pri sťažnostiach voči komunálnym voľbám ich dokonca osobne posudzovali a rátali. Súd nemá žiadne termíny, počas ktorých sa musí sťažnosťou zaoberať.

Pokiaľ by však podľa právnika bola sťažnosť vážna a porušenie zákona mimoriadne, nemožno vylúčiť odloženie sľubu prezidenta až do chvíle, kým súd nerozhodne. Vozár hovorí, že pokiaľ by Ústavný súd zistil nezrovnalosti, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok hlasovania, mohol by zrušiť celé voľby a museli by sa vypísať nové voľby vrátane prvého kola.

V prípade rovnosti hlasov, ktorá je štatisticky takmer vylúčená, by bol postup jasný. Podľa Škultétyovej i Vozára by predseda parlamentu musel vyhlásiť nové voľby, ktoré by sa začali prvým kolom.

Východ nevolí už desaťročie

V niektorých regiónoch veľmi nezáleží ani na tom, kto kandiduje za prezidenta, ľudí to nezaujíma. Nižšia volebná účasť je tam už tradíciou.

BRATISLAVA. Desať rokov od prvej priamej voľby prezidenta je zjavné, že záujem o ňu v jednotlivých regiónoch Slovenska nie sa príliš nemení. Iba niekoľko zo 79 okresov má stabilne vysokú volebnú účasť.
Z porovnania účasti v prvých kolách troch prezidentských volieb vyplýva, že relatívne najviac ľudí volí v okresoch Turčianske Teplice a Tvrdošín. Vo všetkých prípadoch sa tieto okresy umiestnili medzi piatimi najlepšími.

graf_m.jpg

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Oveľa viac je okresov, ktoré v tomto rebríčku pravidelne obsadzujú spodné priečky. Veľmi nízka alebo dokonca najnižšia volebná účasť je príznačná pre východoslovenské okresy Trebišov, Michalovce a Snina, etnicky zmiešané územia na juhu krajiny a dva okresy na Záhorí – Skalica a Senica. Málokedy sa niektorý z nich umiestnil vyššie ako v prvej päťdesiatke.

Bratislava sa zmenila

Asi najväčším prerodom z tohto hľadiska prešla Bratislava a jej blízke okolie. Ešte v roku 1999 všetkých päť okresov hlavného mesta zaznamenalo takú volebnú účasť, že sa mohli umiestniť iba v poslednej desiatke. V roku 2004 si prvý bratislavský okres vyslúžil už 15. miesto a aj ostatné si o čosi polepšili. K zlomu však došlo až pred dvoma týždňami.

Ako voliť
 • volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00
 • vo svojom volebnom okrsku vám stačí občiansky preukaz
 • ak volíte mimo, musíte mať voličsky preukaz
 • na lístku označíte kandidáta znamienkom X
 • lístok dáte do obálky, zalepte a vhoďte do urny
V bratislavskej „jednotke“, teda v časti Staré Mesto, bola najvyššia volebná účasť na Slovensku a ďalším trom stačila na umiestnenie medzi prvými desiatimi. Výnimkou je iba piaty okres – obyvatelia Petržalky, Čunova, Jaroviec a Rusoviec sú stále schopní účasti iba okolo celoštátneho priemeru.

Spoluautor knihy Slovensko a jeho regióny Vladimír Krivý hovorí, že na vysvetlenie volebného správania obyvateľstva regiónu nestačí jeho etnické alebo náboženské zloženie a sociálno­ekonomická situácia.
„Je tam ešte niečo špecifické – to, aký jazyk lídrov si predstavujú a čo od nich očakávajú.“ V Bratislave a jej okolí si podľa neho lídrov predstavujú úplne inak.

Záujem o voľby klesá

Na prvej priamej voľbe prezidenta v roku 1999 sa zúčastnilo takmer 74 percent voličov. V druhom kole to bolo ešte o čosi viac – 75,5 percenta. Odvtedy je to však iba podstatne menej. V roku 2004 malo prvé kolo 48­percentnú účasť a druhé ešte nižšiu. Pred dvoma týždňami to bolo ani nie 44 percent. Dnes by sa účasť podľa doterajšieho vývoja nemala výrazne odlišovať od prvého kola.

Jozef Čavojec
Víťaza spoznáme po polnoci

Prvé výsledky by mohli byť na stránke Štatistického úradu už do hodiny po zatvorení volebných miestností.

BRATISLAVA. Rovnako ako počas prvého kola prezidentských volieb, aj teraz si môžeme prezerať priebežné volebné výsledky už krátko po zatvorení volebných miestností. Štatistický úrad zriadil špeciálnu volebnú stránku www.volbysr.sk.

Výsledky na volbysr.sk
 • Tretinu výsledkov môžeme očakávať o jedenástej
 • väčšinu už o pol jednej
 • kompletné neoficiálne výsledky o druhej hodine ráno
 • oficiálne výsledky úrad potvrdí zajtra doobeda.
Ak sa zopakuje scenár spred dvoch týždňov, prvé výsledky by sme mohli poznať už hodinu po zatvorení volebných miestností, približne o jedenástej večer. Štatistický úrad pred dvoma týždňami vtedy zverejnil na webe údaje skoro z tretiny okrskov. Ďalšie naskakovali každých desať minút.

V prvom kole bola drvivá väčšina výsledkov známa o pol jednej, teda dve a pol hodiny po zatvorení volebných miestnosti. Na približne päť percent hlasov, zrejme z najväčších okrskov, sa ešte čakalo do druhej po polnoci. Vtedy sa na stránke objavili už aj kompletné, neoficiálne výsledky. Ústredná volebná komisia ich pred obedom už len oficiálne potvrdila.Sčítanie hlasov by mohlo byť pri dvoch kandidátoch ešte o čosi rýchlejšie.

Najmenšie okrsky by mohli svoje výsledky uzavrieť aj za desať, pätnásť minút. V prvom kole stihli niektoré výsledky uzavrieť i odovzdať už do polhodiny. Spomaliť prácu by teraz mohla iba oveľa vyššia účasť, tú však analytici nepredpokladajú.

Vydrží webstránka volbysr.sk zvýšenú záťaž používateľov? Minulé roky s tým mala problém, teraz sa úrad poistil. Zaplatil si ochranu serverov pred neprimeranou záťažou. Sú pre ne pripravené aj záložné servery, dodávateľ garantuje dostupnosť 98,5 percenta.

Prvú skúšku pred dvoma týždňami stránka volbysr.sk zvládla. Servery fungovali svižne aj v čase, keď bol po zatvorení volebných miestností najväčší záujem. Ich ochrana počas volieb bude stáť daňových poplatníkov 20­tisíc eur a zmluva je podpísaná aj na ďalšie voľby, ktoré budú do konca tohto roka.

Tomáš Ulej

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 7. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Moskva alebo Petrohrad? 8 829
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 6 483
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 364
 4. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 103
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 2 080
 6. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 955
 7. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 1 864
 8. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 844
 9. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 679
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 892

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Civilizovaná divočina. Za severe Slovenska to záhadne funguje

Oravská Polhora pôsobí ako vymyslená. Nízka nezamestnanosť, vysoká pôrodnosť, kultúra. Šéfuje jej len 33-ročný starosta.

Neprehliadnite tiež

Domov

KDH vyzýva Lubyovú, aby si rozmyslela povinnú predškolskú výchovu

Ministerka predložila návrh povinnej predškolskej dochádzky od piatich rokov.

Domov

Fico sa stretol so študentmi, hovoril o slobode vzdelávania a cestovania

Slovensko podľa premiéra patrí k svetovej špičke v oblasti slobody a rešpektovania občianskych práv.

Domov

Šebej kritizoval Dankov prejav v ruskej dume. Bol mimo našej zahraničnej politiky, tvrdí

Predseda Zahraničného výboru NR SR hovorí, že celá návšteva Ruska bola nezmysel.

Domov

Droba: Sulík ako premiér bude potrebovať silného šéfa diplomacie

Šebejovi sa nepáči, že Sulík sa dobre cíti v polohe euroskeptika.