SME
Nedeľa, 5. december, 2021 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Voľby minúta po minúte. Pozrite sa, ako to prebiehalo

Na Slovensku v sobotu prebehlo finálové kolo prezidentských volieb. Viac než štyri milióny voličov v nich rozhoduje, či sa do čela štátu prvý raz v histórii krajiny dostane žena.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Uzavretím volebných miestností o 22:00 sa skončili prezidentské voľby, zvíťazil Ivan Gašparovič vyhral.

Minúta po minúte v prezidentských voľbách

2.30 Podľa Eduarda Kukana strana podcenila kampaň, Iveta Radičová by podľa neho nemala napriek dobrému výsledku byť predsedníčkou SDKÚ.

1:23 Belousovová chce vedieť, skadiaľ mala Radičová peniaze na kampaň. Podpredsedníčka SNS tvrdí, že strana má na víťazstve "leví podiel".

0:52 Premiér odišiel potichu. Niektorí novinári sa ešte pokúšali odchytiť Gašparoviča. Väčšina sa už balila. Novozvolený prezident rozkrojil tortu. Zo separé salónika sa začalo hlasné ozývať „Trenčín dolíínééčkáááá".

0:50 Ešte pred pol jednou hlavní hostia z Gašparovičovej volebnej párty odišli. Jediný, ktorý novinárom odpovedal, bol Pavol Paška. SME povedal, že tlačové médiá robili účelovú kampaň.

0:50 Sčítané aj posledné hlasy. Gašparovič získal 55,5 percenta, 44,5 % Radičová.

0:49 Dzurinda naznačil aj to, že chyba mohol byť aj Radičovej príliš nekonfrontačný tón v kampani.

0:41 Potenciál Radičovej využijeme, hovorí predseda SDKÚ Dzurinda. V kampani boli aj podpásovky, dodáva.

0:20 Budeme sa musieť venovať novinárom, lebo ak niekto prehral v týchto voľbách, tak je to tlač. Za všetky tie špinavosti, povedal Fico.

0:19 Do Limbachu prišiel aj premiér Fico. "Teší ma rozhodnutie voličov, pretože v ťažkých časoch, ktoré nás čakajú, sa budem môcť oprieť o najlepšieho prezidenta."

0:11 Dôvodom neúspechu bolo podľa Radičovej to, že bola opozičnou kandidátkou.

00:10 Po prezidentskom súboji bude súboj o slušnú politiku v tejto krajine, povedala Radičová v prejave.

00:07 "Skoro milión hlasov," povedala Iveta Radičová po zrátaní 98 percent hlasov. "Chcem vás ubezpečiť, že podporu toľkých občanov vnímam ako záväzok ako výzvu, ako nový začiatok," povedala stojac na stoličke. "Gratulujem víťazovi týchto volieb a vy so mnou, rešpektujem výsledky týchto volieb," dodala.


00:00 Vo volebnom štábe Ivety Radičovej vládne veľké sklamanie. Pri slovách Ivana Gašparoviča, ktorý už oslavoval svoje víťazstvo, sa mnohí usmievali.

00:00 Ivan Gašparovič ohlasuje víťazstvo. Fico je na ceste.

23:39 V Radičovej štábe sú stále ľudia, ktorí veria, že ich kandidátka Ivana Gašparoviča predbehne. Politológovia a sociológovia, ktorí tu sú, to už skôr nepredpokladajú.

23:26 Počkajme do posledných čísiel, hovorí Radičová.

23:20 SME.sk oznamuje: Gašparovič zostáva do roku 2014

23:17 Iveta Radičová sleduje priebežné výsledky na obrazovke. Zatiaľ sa pre ňu nevyvíjajú pozitívne. Na hodnotenie je podľa nej ešte priskoro.

22:30 Gašparovič prišiel do hotela Limbach

22:28 Nový čas a časopis .týždeň nedostali akreditáciu do štábu Gašparoviča

22:03 Radičová zorganizovala aj spoločnú fotografiu, na ktorej je ona a s ňou všetci traja lídri opozície Hrušovský - Csáky - Dzurinda a ďalší opoziční poslanci.

22:02 Zatiaľ čo sa v bratislavskej volebnej centrále Ivety Radičovej už novinári s kandidátkou stretli, v Limbachu na Ivana Gašparoviča len čakajú.

22:00 Volebné miestnosti sa uzavreli.

21:51 Vo Vrábľoch v okrese Nitra údajne roznášali noviny, ktoré propagovali jedného z dvoch prezidentských kandidátov.

21:41 K Radičovej prišli aj ďalší opoziční politici. Predseda SMK Pál Csáky priniesol správy, že voličov maďarskej národnosti prišlo k urnám viac. Spolu so skupinkou z SDKÚ analyzovali, koľko voličov musí prísť, aby Radičová vyhrala.

21:30 Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že výsledky "budú tesné. Bol by som rád, keby to bolo 51 percent pre Ivetu Radičovú a 49 pre Ivana Gašparoviča. Či to tak naozaj bude, neviem, ale za týmto tipom sú aj moje osobné sympatie. Účasť tipujem do 50 percent."

21:06 Voliť chcela aj chorvátska občianska s trvalým pobytom v Bratislave. Keďže jej chýbalo slovenské občianstvo, nemohla.

20:40 Volebná komisia stretla hravého medveďa.

20:39 Iveta Radičová dorazila do svojho volebného štábu do City Hotela v Bratislave. Má biele sako a dobrú náladu. Hovorí, že dnes to bude pre ňu nový začiatok tak či tak.

20:30 Milan Melník, ktorého predstavila HZDS. vo večerných hodinách ešte nevedel či pôjde voliť, ako uviedol, rozhodne sa po večeri. Hovorkyňa KDS Mária Majdová potvrdila, že František Mikloško sa v druhom kole volieb nezúčastnil. Nevolila ani nezávislá kandidátka na prezidenta z prvého kola Dagmara Bollová.

19:45 Kuriozita z obce Tesáre: muž chcel svojmu favoritovi odovzdať dva hlasy. V prvom kole som nevolil, argumentoval. Neprešlo mu to.

19:35 Prvý odhad účasti z volebnej komisie: voliť prišlo o tri až šesť percent viac ľudí, účasť možno presiahne 50 percent.

19:00 Voľby nezaujali bezdomovcov v Petržalke. Vytvorili pre nich zvláštny okrsok, z 350 ľudí ale prišlo len 11.

18:12 Odvolil už aj Gašparovič. Do volebnej miestnosti prišiel priamo z letiska.

17:38 Ďalší príliš akčný starosta sa našiel v obci Rapovce. Ovplyvňoval voličov a tak ho vykázali.

17:33 Prvý vážny problém vo voľbách: kupovanie rómskych hlasov v obci Čemerné. Platia sa tri eurá za hlas pre Gašparoviča, správny krížik škrtá za Rómov niekto iný. Bonusom je hostina.

16:50 Kolega Mikuláš Jesenský reportuje z Luníku IX. Aj Radičovej aj Gašparovičov tím odmieta, že si hlasy voličov na tomto prevažne rómskom sídlisku kupovali.

16:42 V ženskom väzení dúfajú, že nový prezident bude znamenať amnestiu. Asi zbytočne.

16:40 Účasť príjemne prekvapuje, hovorí Dušan Dugáček, predseda Ústrednej volebnej komisie. Väčšie problémy okrsky nehlásia.

15:38 V Rimavskej Sobote bolo zrejme porušené volebné moratórium. Pred budovou gymnázia, kde je volebná miestnosť, niekto vyvesil plagát - SNS volí Gašparoviča.

15:23 Rómom z Jarovníc sa veľmi voliť nechce. Účasť je zatiaľ nízka, ako v prvom kole. Rómovia z Chminianskych Jakubovian chodia voliť po skupinkách.

15:11 Chalupárov z kopaníc volí viac. Svorne tvrdia: Moja povinnosť, moje právo, jediný deň, kedy máme naozaj demokraciu.

15:09 Pri Štrbskom Plese sa snažili voliť skoro ráno, aby si potom mohli užiť pekné počasie.

13:44 Druhé kolo volieb si nenechala ujsť ani 100-ročná Košičanka Mária Meluchová (na fotografiách nižšie). V Lehote pri Nitre volila 102-ročná Anna Zaujecová, ktorá si doteraz nenechala ujsť ani jedny voľby.

meluchova1.jpg

13:34 Obec Liptovská Teplá motivuje ľudí k voľbám zabíjačkou.

13:19 Pred dvoma týždňami zomrel počas volieb člen volebnej komisie, v inej volebnej miestnosti takmer horelo. Teraz je priebeh volieb pokojnejší.

13:15 V Bratislave odvolil v spoločnosti manželky premiér Robert Fico.

fico.jpg

12:39 Predseda SNS Ján Slota hlasoval v Žiline. Pred voľbou si zalietal nad Tatrami. Nad Lomnickým štítom si pomyslel - daj Bože, aby zvíťazil zdravý slovenský rozum.

radicova1.jpg

radicova2.jpg

12:34 Kandidátka na prezidentku Iveta Radičová odvolila v spoločnosti partnera Jána Riapoša. Zvyšok dňa strávi s blízkymi na grilovačke.

dzurinda1.jpg

12:20 Odvolil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Od volieb si praje zmenu. Hodnotiť kampaň zatiaľ nechce.

12:02 Voliť boli aj gréckokatolícke sestry redemptoristky. Na opustenie kláštora dostali od matky predstavenej výnimku. Ich bežný život je naplnený modlitbami, rozjímaním a prácou. Prezidenta budú voliť aj mnísi z Kremnických Baní.

11:37 Ústredná volebná komisia odhaduje vyššiu účasť, než bola v prvom kole volieb. V prvom kole hlasovania pred dvoma týždňami prišlo do volebných miestností viac ako 43 percent voličov.

11:36 Predseda SMK Pál Csáky odvolil v Podunajských Biskupiciach.

csaky.jpg

11:08 V kysuckej Korni zváža osadníkov k voľbám mikrobus obecných hasičov.

10:50 Predseda KHD Pavol Hrušovský odvolil v Nitre. Výsledok bude podľa neho tesný. Volebnú účasť odhaduje na 50 percent.

hrusovsky.jpg

10:42 Trnavčanka pre voľby prezidenta precestovala 1 600 kilometrov.

10:36 Pre pekné počasie očakávajú v Žiline nával do volebných miestností až večer.

10:32 Na košickom rómskom Luníku IX pred druhým kolom prezidentských volieb dostávali Rómovia chlieb a ovocie, aby prišli voliť.

10:17 Pre druhé kolo volieb si občania vybrali 69 222 voličských preukazov. Môžu teda voliť aj mimo miesta svojho trvalého bydliska.

7:00 Volebné okrsky otvorili svoje volebné miestnosti.

V košickej mestskej časti Krásna sa okrem volieb koná aj referendum o tom, či občania súhlasia s postavením nového pamätníka v podobe dvojkríža na mieste archeologického náleziska.

6:02 Na Štrbskom Plese zaznamenali prvých voličov s príchodom zubačky. Môžu voliť od šiestej.

6:00 O hodinu skôr, než zvyšok Slovenska, začali občania voliť v obci Harmanec v okrese Banská Bystrica, v Kožuchove v okrese Trebišov, v obci Rudná v okrese Rožňava a v Štrbe v okrese Poprad.

volby2_tasr.jpg

sme.sk
Ivan Gašparovič

gasparovic_profil.jpgDátum a miesto narodenia: 27. marca 1941 v Poltári

Vzdelanie: vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave

Výber zamestnaní:

 • 1964 - Okresná prokuratúra v Martine, Mestská prokuratúra v Bratislave
 • 1990 - 1992 - generálny prokurátor Českej a Slovenskej federatívnej republiky v Prahe
 • 1992 - predseda Slovenskej národnej rady
 • 1994 - 1998 predseda Národnej rady Slovenskej republiky
 • 2004 - prezident Slovenska

Politická podpora: Smer-SD, SNS

Volebný zisk v prvom kole: 46,71 percenta hlasov
Silnú podporu súčasnej hlave štátu vyjadrili voliči najmä vo volebných obvodoch Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica a Prievidza. V čadčianskom volebnom obvode vyhral Gašparovič s počtom hlasov 18.310, kým Radičová tu získala 3911 hlasov oprávnených voličov. Podobná situácia bola v topoľčianskom volebnom obvode, kde Gašparoviča volilo 17.138 oprávnených voličov a Radičovú 5527. Silnú pozíciu má súčasný prezident aj v ďalších volebných obvodoch na severe a východe Slovenska, napríklad v Žiline, Humennom alebo Bardejove.

Iveta Radičová

radicova_profil.jpgDátum a miesto narodenia: 7. decembra 1956 v Bratislave

Vzdelanie: vyštudovala odbor sociológia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1975-1979)

Výber zamestnaní:

 • 1979 - 1989 Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied
 • 2005 - 2006 ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny
 • 2006 - poslankyňa Národnej rady

Politická podpora: SDKÚ-DS, SMK, KDH

Volebný zisk v prvom kole: 38,05 percenta hlasov
Dominovala najmä vo volebných obvodoch na južnom Slovensku a v Bratislave. V obvode Dunajská Streda získala 37.663 hlasov, kým Gašparovič 2663. Radičová zvíťazila v Bratislave, kde jej odovzdalo hlas 100.738 voličov, Gašparovičovi 55.599 hlasov. Vyhrala aj v obvode Košice a Košice - okolie a tesne aj v banskobystrickom obvode. O jej víťazstve tu rozhodol rozdiel 29 hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 17 912
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 176
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 361
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 825
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 832
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 079
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 937
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 152
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 632
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 2 408
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cyklista ide po ceste počas sneženia v Bratislave.

Najvyššia denná teplota dosiahne -1 až 4 stupne Celzia.


SITA 20m

Sovietskym vojakom sa z Československa príliš nechcelo.


a 1 ďalší 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu