AKTUALIZOVANÉ 01:22

Voľby minúta po minúte. Pozrite sa, ako to prebiehalo

Na Slovensku v sobotu prebehlo finálové kolo prezidentských volieb. Viac než štyri milióny voličov v nich rozhoduje, či sa do čela štátu prvý raz v histórii krajiny dostane žena.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Uzavretím volebných miestností o 22:00 sa skončili prezidentské voľby, zvíťazil Ivan Gašparovič vyhral.

Minúta po minúte v prezidentských voľbách

2.30 Podľa Eduarda Kukana strana podcenila kampaň, Iveta Radičová by podľa neho nemala napriek dobrému výsledku byť predsedníčkou SDKÚ.

1:23 Belousovová chce vedieť, skadiaľ mala Radičová peniaze na kampaň. Podpredsedníčka SNS tvrdí, že strana má na víťazstve "leví podiel".

0:52 Premiér odišiel potichu. Niektorí novinári sa ešte pokúšali odchytiť Gašparoviča. Väčšina sa už balila. Novozvolený prezident rozkrojil tortu. Zo separé salónika sa začalo hlasné ozývať „Trenčín dolíínééčkáááá".

0:50 Ešte pred pol jednou hlavní hostia z Gašparovičovej volebnej párty odišli. Jediný, ktorý novinárom odpovedal, bol Pavol Paška. SME povedal, že tlačové médiá robili účelovú kampaň.

0:50 Sčítané aj posledné hlasy. Gašparovič získal 55,5 percenta, 44,5 % Radičová.

0:49 Dzurinda naznačil aj to, že chyba mohol byť aj Radičovej príliš nekonfrontačný tón v kampani.

0:41 Potenciál Radičovej využijeme, hovorí predseda SDKÚ Dzurinda. V kampani boli aj podpásovky, dodáva.

0:20 Budeme sa musieť venovať novinárom, lebo ak niekto prehral v týchto voľbách, tak je to tlač. Za všetky tie špinavosti, povedal Fico.

0:19 Do Limbachu prišiel aj premiér Fico. "Teší ma rozhodnutie voličov, pretože v ťažkých časoch, ktoré nás čakajú, sa budem môcť oprieť o najlepšieho prezidenta."

0:11 Dôvodom neúspechu bolo podľa Radičovej to, že bola opozičnou kandidátkou.

00:10 Po prezidentskom súboji bude súboj o slušnú politiku v tejto krajine, povedala Radičová v prejave.

00:07 "Skoro milión hlasov," povedala Iveta Radičová po zrátaní 98 percent hlasov. "Chcem vás ubezpečiť, že podporu toľkých občanov vnímam ako záväzok ako výzvu, ako nový začiatok," povedala stojac na stoličke. "Gratulujem víťazovi týchto volieb a vy so mnou, rešpektujem výsledky týchto volieb," dodala.


00:00 Vo volebnom štábe Ivety Radičovej vládne veľké sklamanie. Pri slovách Ivana Gašparoviča, ktorý už oslavoval svoje víťazstvo, sa mnohí usmievali.

00:00 Ivan Gašparovič ohlasuje víťazstvo. Fico je na ceste.

23:39 V Radičovej štábe sú stále ľudia, ktorí veria, že ich kandidátka Ivana Gašparoviča predbehne. Politológovia a sociológovia, ktorí tu sú, to už skôr nepredpokladajú.

23:26 Počkajme do posledných čísiel, hovorí Radičová.

23:20 SME.sk oznamuje: Gašparovič zostáva do roku 2014

23:17 Iveta Radičová sleduje priebežné výsledky na obrazovke. Zatiaľ sa pre ňu nevyvíjajú pozitívne. Na hodnotenie je podľa nej ešte priskoro.

22:30 Gašparovič prišiel do hotela Limbach

22:28 Nový čas a časopis .týždeň nedostali akreditáciu do štábu Gašparoviča

22:03 Radičová zorganizovala aj spoločnú fotografiu, na ktorej je ona a s ňou všetci traja lídri opozície Hrušovský - Csáky - Dzurinda a ďalší opoziční poslanci.

22:02 Zatiaľ čo sa v bratislavskej volebnej centrále Ivety Radičovej už novinári s kandidátkou stretli, v Limbachu na Ivana Gašparoviča len čakajú.

22:00 Volebné miestnosti sa uzavreli.

21:51 Vo Vrábľoch v okrese Nitra údajne roznášali noviny, ktoré propagovali jedného z dvoch prezidentských kandidátov.

21:41 K Radičovej prišli aj ďalší opoziční politici. Predseda SMK Pál Csáky priniesol správy, že voličov maďarskej národnosti prišlo k urnám viac. Spolu so skupinkou z SDKÚ analyzovali, koľko voličov musí prísť, aby Radičová vyhrala.

21:30 Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že výsledky "budú tesné. Bol by som rád, keby to bolo 51 percent pre Ivetu Radičovú a 49 pre Ivana Gašparoviča. Či to tak naozaj bude, neviem, ale za týmto tipom sú aj moje osobné sympatie. Účasť tipujem do 50 percent."

21:06 Voliť chcela aj chorvátska občianska s trvalým pobytom v Bratislave. Keďže jej chýbalo slovenské občianstvo, nemohla.

20:40 Volebná komisia stretla hravého medveďa.

20:39 Iveta Radičová dorazila do svojho volebného štábu do City Hotela v Bratislave. Má biele sako a dobrú náladu. Hovorí, že dnes to bude pre ňu nový začiatok tak či tak.

20:30 Milan Melník, ktorého predstavila HZDS. vo večerných hodinách ešte nevedel či pôjde voliť, ako uviedol, rozhodne sa po večeri. Hovorkyňa KDS Mária Majdová potvrdila, že František Mikloško sa v druhom kole volieb nezúčastnil. Nevolila ani nezávislá kandidátka na prezidenta z prvého kola Dagmara Bollová.

19:45 Kuriozita z obce Tesáre: muž chcel svojmu favoritovi odovzdať dva hlasy. V prvom kole som nevolil, argumentoval. Neprešlo mu to.

19:35 Prvý odhad účasti z volebnej komisie: voliť prišlo o tri až šesť percent viac ľudí, účasť možno presiahne 50 percent.

19:00 Voľby nezaujali bezdomovcov v Petržalke. Vytvorili pre nich zvláštny okrsok, z 350 ľudí ale prišlo len 11.

18:12 Odvolil už aj Gašparovič. Do volebnej miestnosti prišiel priamo z letiska.

17:38 Ďalší príliš akčný starosta sa našiel v obci Rapovce. Ovplyvňoval voličov a tak ho vykázali.

17:33 Prvý vážny problém vo voľbách: kupovanie rómskych hlasov v obci Čemerné. Platia sa tri eurá za hlas pre Gašparoviča, správny krížik škrtá za Rómov niekto iný. Bonusom je hostina.

16:50 Kolega Mikuláš Jesenský reportuje z Luníku IX. Aj Radičovej aj Gašparovičov tím odmieta, že si hlasy voličov na tomto prevažne rómskom sídlisku kupovali.

16:42 V ženskom väzení dúfajú, že nový prezident bude znamenať amnestiu. Asi zbytočne.

16:40 Účasť príjemne prekvapuje, hovorí Dušan Dugáček, predseda Ústrednej volebnej komisie. Väčšie problémy okrsky nehlásia.

15:38 V Rimavskej Sobote bolo zrejme porušené volebné moratórium. Pred budovou gymnázia, kde je volebná miestnosť, niekto vyvesil plagát - SNS volí Gašparoviča.

15:23 Rómom z Jarovníc sa veľmi voliť nechce. Účasť je zatiaľ nízka, ako v prvom kole. Rómovia z Chminianskych Jakubovian chodia voliť po skupinkách.

15:11 Chalupárov z kopaníc volí viac. Svorne tvrdia: Moja povinnosť, moje právo, jediný deň, kedy máme naozaj demokraciu.

15:09 Pri Štrbskom Plese sa snažili voliť skoro ráno, aby si potom mohli užiť pekné počasie.

13:44 Druhé kolo volieb si nenechala ujsť ani 100-ročná Košičanka Mária Meluchová (na fotografiách nižšie). V Lehote pri Nitre volila 102-ročná Anna Zaujecová, ktorá si doteraz nenechala ujsť ani jedny voľby.

meluchova1.jpg

13:34 Obec Liptovská Teplá motivuje ľudí k voľbám zabíjačkou.

13:19 Pred dvoma týždňami zomrel počas volieb člen volebnej komisie, v inej volebnej miestnosti takmer horelo. Teraz je priebeh volieb pokojnejší.

13:15 V Bratislave odvolil v spoločnosti manželky premiér Robert Fico.

fico.jpg

12:39 Predseda SNS Ján Slota hlasoval v Žiline. Pred voľbou si zalietal nad Tatrami. Nad Lomnickým štítom si pomyslel - daj Bože, aby zvíťazil zdravý slovenský rozum.

radicova1.jpg

radicova2.jpg

12:34 Kandidátka na prezidentku Iveta Radičová odvolila v spoločnosti partnera Jána Riapoša. Zvyšok dňa strávi s blízkymi na grilovačke.

dzurinda1.jpg

12:20 Odvolil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Od volieb si praje zmenu. Hodnotiť kampaň zatiaľ nechce.

12:02 Voliť boli aj gréckokatolícke sestry redemptoristky. Na opustenie kláštora dostali od matky predstavenej výnimku. Ich bežný život je naplnený modlitbami, rozjímaním a prácou. Prezidenta budú voliť aj mnísi z Kremnických Baní.

11:37 Ústredná volebná komisia odhaduje vyššiu účasť, než bola v prvom kole volieb. V prvom kole hlasovania pred dvoma týždňami prišlo do volebných miestností viac ako 43 percent voličov.

11:36 Predseda SMK Pál Csáky odvolil v Podunajských Biskupiciach.

csaky.jpg

11:08 V kysuckej Korni zváža osadníkov k voľbám mikrobus obecných hasičov.

10:50 Predseda KHD Pavol Hrušovský odvolil v Nitre. Výsledok bude podľa neho tesný. Volebnú účasť odhaduje na 50 percent.

hrusovsky.jpg

10:42 Trnavčanka pre voľby prezidenta precestovala 1 600 kilometrov.

10:36 Pre pekné počasie očakávajú v Žiline nával do volebných miestností až večer.

10:32 Na košickom rómskom Luníku IX pred druhým kolom prezidentských volieb dostávali Rómovia chlieb a ovocie, aby prišli voliť.

10:17 Pre druhé kolo volieb si občania vybrali 69 222 voličských preukazov. Môžu teda voliť aj mimo miesta svojho trvalého bydliska.

7:00 Volebné okrsky otvorili svoje volebné miestnosti.

V košickej mestskej časti Krásna sa okrem volieb koná aj referendum o tom, či občania súhlasia s postavením nového pamätníka v podobe dvojkríža na mieste archeologického náleziska.

6:02 Na Štrbskom Plese zaznamenali prvých voličov s príchodom zubačky. Môžu voliť od šiestej.

6:00 O hodinu skôr, než zvyšok Slovenska, začali občania voliť v obci Harmanec v okrese Banská Bystrica, v Kožuchove v okrese Trebišov, v obci Rudná v okrese Rožňava a v Štrbe v okrese Poprad.

volby2_tasr.jpg

sme.sk
Ivan Gašparovič

gasparovic_profil.jpgDátum a miesto narodenia: 27. marca 1941 v Poltári

Vzdelanie: vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave

Výber zamestnaní:

 • 1964 - Okresná prokuratúra v Martine, Mestská prokuratúra v Bratislave
 • 1990 - 1992 - generálny prokurátor Českej a Slovenskej federatívnej republiky v Prahe
 • 1992 - predseda Slovenskej národnej rady
 • 1994 - 1998 predseda Národnej rady Slovenskej republiky
 • 2004 - prezident Slovenska

Politická podpora: Smer-SD, SNS

Volebný zisk v prvom kole: 46,71 percenta hlasov
Silnú podporu súčasnej hlave štátu vyjadrili voliči najmä vo volebných obvodoch Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica a Prievidza. V čadčianskom volebnom obvode vyhral Gašparovič s počtom hlasov 18.310, kým Radičová tu získala 3911 hlasov oprávnených voličov. Podobná situácia bola v topoľčianskom volebnom obvode, kde Gašparoviča volilo 17.138 oprávnených voličov a Radičovú 5527. Silnú pozíciu má súčasný prezident aj v ďalších volebných obvodoch na severe a východe Slovenska, napríklad v Žiline, Humennom alebo Bardejove.

Iveta Radičová

radicova_profil.jpgDátum a miesto narodenia: 7. decembra 1956 v Bratislave

Vzdelanie: vyštudovala odbor sociológia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1975-1979)

Výber zamestnaní:

 • 1979 - 1989 Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied
 • 2005 - 2006 ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny
 • 2006 - poslankyňa Národnej rady

Politická podpora: SDKÚ-DS, SMK, KDH

Volebný zisk v prvom kole: 38,05 percenta hlasov
Dominovala najmä vo volebných obvodoch na južnom Slovensku a v Bratislave. V obvode Dunajská Streda získala 37.663 hlasov, kým Gašparovič 2663. Radičová zvíťazila v Bratislave, kde jej odovzdalo hlas 100.738 voličov, Gašparovičovi 55.599 hlasov. Vyhrala aj v obvode Košice a Košice - okolie a tesne aj v banskobystrickom obvode. O jej víťazstve tu rozhodol rozdiel 29 hlasov.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 2. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 3. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 6. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 7. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 8. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 9. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 10. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 457
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 385
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 383
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 7 010
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 917
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 088
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 991
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 519
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 907
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 545

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

Neprehliadnite tiež

Diabetická noha izoluje od spoločnosti

O živote pacienta s diabetickou nohou sa denník SME rozprával s viceprezidentkou Zväzu diabetikov Slovenska ANNOU LALIKOVOU.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Kotlebov galavečer v Rimavskej Sobote nebude, vyhlásil primátor

Kotlebovci chystali podujatie v deň vzniku slovenského vojnového štátu.

Zmeny vo fungovaní zdravotnej služby môžu podľa Slovak Business Agency ušetriť milióny

Úprava legislatívy má znížiť náklady malým a stredným podnikateľom vrátane živnostníkov so zamestnancami v prvej a druhej kategórii prác.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop