BRATISLAVA. Slovensko predložilo svoju kandidatúru do Výkonnej rady UNESCO na roky 2009 až 2013, pričom sa uchádza o jedno z troch miest, ktoré sa uvoľní v rámci druhej volebnej skupiny, ktorej je členom.
Tá je zložená z 25 štátov strednej a východnej Európy. V súčasnosti sú známi ďalší traja kandidáti, ktorými sú Uzbekistan, Bielorusko a Čierna Hora. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR nevylučuje, že ich bude viac, keďže podľa pravidiel UNESCO môže štát kandidatúru predložiť kedykoľvek, aj bezprostredne pred voľbami. Tie sa uskutočnia na 35. zasadnutí Generálnej konferencie v jej sídle v Paríži v októbri tohto roka.
"Pôsobenie vo Výkonnej rade UNESCO bude príležitosťou na presadzovanie zahraničnopolitických záujmov SR a umožní priamu účasť na prijímaní rozhodnutí v konkrétnych oblastiach pôsobnosti organizácie," upozorňuje rezort diplomacie v materiáli, o ktorom bude najbližšiu stredu (8.4.) rokovať vláda SR. Ako ďalej dodáva, presadzovanie kandidatúry nebude mať vplyv na výdavkovú časť štátneho rozpočtu.
Podľa MZV sa bude Slovensko opierať o svoje predchádzajúce členstvo vo Výkonnej rade v rokoch 19951999 a 20012005, o skúsenosti z nestáleho členstva v Bezpečnostnej rade OSN, z vedenia Výboru ministrov Rady Európy a z aktuálneho pôsobenia v Rade OSN pre ľudské práva. Expertnú podporu poskytnú predovšetkým slovenskí odborníci pôsobiaci v orgánoch tejto medzinárodnej organizácie. V súčasnosti je Marta Kollárová v poradnom orgáne generálneho riaditeľa UNESCO pre bioetiku a za Slovensko pôsobí v Medzivládnom bioetickom výbore UNESCO. Podpredsedom rady Medzinárodného hydrologického programu UNESCO je Pavol Miklánek a Július Oszlányi je členom Medzivládnej koordinačnej rady programu UNESCO "Človek a biosféra". Členom právneho výboru organizácie je veľvyslanec a stály delegát SR pri UNESCO Igor Grexa.
Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru je jedinou medzinárodnou organizáciou systému OSN, ktorá má mandát na rozvoj kultúrneho a intelektového potenciálu svetového spoločenstva, kultúry, vedy a vzdelávania. Má 193 členských a šesť pridružených krajín.
Vo Výkonnej rade je 58 členov volených na štvorročné obdobie. V záujme zabezpečenia kontinuity je každé dva roky volená len jedna tretina členov. Slovensko je zaradené do druhej volebnej skupiny zo šiestich existujúcich regionálnych skupín.