SME

Sedem naj tohtoročnej prezidentskej kampane

Aká bola kampaň? Určite výnimočná. Aj výsledok je historický. Slovensko síce nemá prvú prezidentku, ale Iveta Radičová sa dostala ďaleko. Ivan Gašparovič je na druhej strane prvým slovenským prezidentom, ktorý obhájil mandát.

Aká bola tohtoročná kampaň? Mnoho analytikov tvrdí, že nudná. Nemyslím si to. Vlastne máloktorá prezidentská kampaň zaujala Slovákov ako táto. Dokazuje to fakt, že tím Ivana Gašparoviča siahol po negatívnej taktike a videli sme rekordný počet televíznych debát a televíznych špeciálov.

Aj výsledok je historický. Slovensko síce nemá prvú prezidentku, ale Iveta Radičová sa dostala ďaleko. Ivan Gašparovič je tiež prvým slovenským prezidentom, ktorý obhájil mandát.

1. Maďarská karta a špinavá kampaň Najzaujímavejším momentom tohtoročnej kampane bol import amerických prvkov. Na strane Ivana Gašparoviča a ešte viac jeho spojencov to bola výrazne negatívna kampaň. Vždy keď sa operuje so strachom voličov alebo sa vám podarí dostatočne pošpiniť súpera, volič vás odmení. Niekedy to nemusí byť ani pravda, stačí, že nálepka drží. Radičová autonómiu pre maďarskú menšinu síce nikdy nesľubovala, ale aj tak si dnes veľa Slovákov myslí opak. Pomohla tomu kampaň.

SkryťVypnúť reklamu

Michael Dukakis, ktorého v roku 1988 Bush starší obvinil, že je zodpovedný za prepustenie zločinca-recidivistu alebo John Kerry, u ktorého kampaň Busha mladšieho spochybnila jeho hrdinstvá z vojny vo Vietname, o tom vedia hovoriť svoje. Na Slovensku sa však znížila na nebezpečne nízku úroveň: hrala na národnostno-etnickú strunu. Na druhej strane, vo voľbách sa počíta iba víťazstvo, strieborná medaila neexistuje.

2. Okopírovanie fungujúcej kampane zo zahraničia Je to on alebo je to ona? Iveta Radičová naozaj pripomínala Baracka Obamu - aspoň z hľadiska kampane. Prvýkrát v histórii volieb u nás tak jeden kandidát okopíroval takmer celý úspešný kampaňový koncept zo zahraničia. „Yes We Can!" bol na Radičovej plagáte „Dokážeme to". Black Eyed Peas (spevák Will.i.am) bol u nás Laco Lučenič. Obamovi inšpiratívna kampaň pomohla. Pomohla aj Radičovej?

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Radičovej reklama

VIDEO: Obama 2008

3. Prvá kampaň, kde internet, blogy a Facebook zohrávali úlohu Tento volebný rok je aj na Slovensku o webe. Každé relevantné médium poskytlo vlastný volebný portál (a nás, samozrejme, teší, že volby.sme.sk je z nich najpopulárnejší). Dokonca aj Nový Čas vytvoril vlastnú volebnú stránku. Blogovali Mikloškovci, Gašparovičovci, Martinákovci a hlavne Radičovci. Iveta Radičová síce nemala na Facebooku toľko priaznivcov ako Obama, ale percentuálne valcovala súpera ako jej americký kolega.

Keď v Amerike už minulý rok 33 percent ľudí určilo internet ako kľúčový zdroj pre politické informácie, aj Slovensko ide práve týmto smerom. Aj vďaka prezidentskej kampani 2009.

4. Blízkosť k voličovi Je to tiež kampaň, keď kandidáti navštívili každé krajské mesto a podaktorí možno aj okres. Stretli ste ich na zabíjačke, autogramiádach, prednáškach, mítingoch, koncertoch... Kampaň ide priamo k občanovi. Zuzana Martináková dokonca klopala občanom na dvere. Veď kandidáti chcú byť práve Vašim prezidentom.

SkryťVypnúť reklamu

5. Slovensko 2009 - žiadne prieskumy, žiadne exit polls.... Voľby v modernej Európe bez exit polls a prieskumov? Áno na Slovensku. Aj pre toto prečudesné správanie médií a volebných tímov (ktoré ich odmietli spolufinancovať) a do menšej miery aj agentúr (ktoré bez externých peňazí do rizika radšej nešli), vlastne nevieme ako to o dve hodiny dopadne. Nevieme či maďarská karta účinkovala alebo či zabralo Radičovej inkluzívne posolstvo. Aby sa neurobil ani jediný prieskum, tak to by bolo zvláštne možno aj v Moldavsku.

Ani v prvom ani v druhom kole sme nevideli exit polls - anketu z volebného dňa spred volebných miestností, ktorá by nám demograficky ukázala, kto volil Gasparoviča a kto Radičovú (mladí, starí, Maďari, Slováci, vzdelaní, robotníci...).

SkryťVypnúť reklamu

Preferencie pred prvým kolom: Najpresnejší prieskum v agentúre Polis, najviac sa sekli v štátnom ÚVVM.

6. Najviac televíznych debát Najprv sme sa báli, že Ivan Gašparovič debaty odignoruje. Najprv bol jasným favoritom a možno si to aj mohol dovoliť. Zrejme pre relatívne tesný výsledok v prvom kole sa rozhodol hneď pre niekoľko televíznych debát. Slovenský divák ho mal možnosť spoznať ako nikdy predtým. Od breptov v TA3 a nepoznajúceho Google po argumentačne silného politika v De Facto, ktorý udržal súperku v defenzíve azda celú diskusiu. A Radičová až neskoro pochopila, že stratégia podanej ruky musí ísť v konfrontačnom dueli pred kamerou stranou. Vedel to predsa aj Obama, keď sa Johnovi McCainovi v televíznej debate nedal.

Zaujímavé bolo, že Daniel Krajcer tiež nevyzeral byť vo forme ako v minulosti (keď aj jeho otázky v debate vyšachovali z prezidentského súboja Magdu Vášaryovú či Eduarda Kukana). V každom prípade - desať prezidentských debát, to je rekord.

SkryťVypnúť reklamu

7. Pohreb moratória a novelizácia volebného zákona? A zrejme sme tiež zažili poslednú kampaň podľa archaického zákona. Moratórium je na ústupe na celom svete (lebo nemá zmysel) a vlastne ho už aj málokto úplne dodrží. Tiež limitovať kampaň na 133-tisíc eur na kandidáta je nezmysel. O päť rokov potom možno uvidíme ešte dramatickejšiu a zaujímavejšiu kampaň ako tento rok.

VIDEO (na záver): Volebný spot Ivana Gašparoviča

Autor: autor študoval politický marketing, komunikáciu na University of Leeds v Británii

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 675
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 219
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 480
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 422
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 992
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 672
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 499
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zasadnutie v Košiciach v roku1945, kde sa prijal tzv. Košický vládny program.

Priniesol výrazný politický posun doľava.


TASR

Z drogy by sa dalo pripraviť 17 dávok.


1
Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


13

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší 1

Sportnet

Zdratovný stav Terezy Novej sa zlepšuje

Tereza Nová verí, že opäť bude chodiť a možno aj lyžovať.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
SkryťZatvoriť reklamu