BRATISLAVA – Eduard Kukan priznáva, že SDKÚ-DS podcenila volebnú kampaň. „Ja si myslím, že razantnejšie bolo treba vystupovať a vyhraniť sa proti pánovi prezidentovi. Oni boli úspešnejší v podpásových úderoch a zákerných ťahoch. Nemôžem si pomôcť,“ priznal pre SITA neúspešný prezidentský kandidát z volieb v roku 2004 Eduard Kukan. Volebnému tímu Ivety Radičovej vyčíta, že „pokojným hlasom“ neupozorňovala na minulosť Ivana Gašparoviča. Podľa neho najmä prvovoličom sa malo pripomenúť, že Gašparovič bol druhým mužom Vladimíra Mečiara, jeho účinkovanie v zlomových situáciách z rokov 1994 až 1998 a kauzu Gaulieder. „To sme prakticky nerobili,“ kritizuje Kukan.
Iveta Radičová podľa Kukana nemôže byť predsedníčkou SDKÚ-DS. „Hádam sa Ivetka neurazí, ale ja si ju vôbec neviem predstaviť na stoličke predsedníčky SDKÚ-DS. Byť populárny, dokázať strhnúť ľudí, a byť lídrom strany, to sú dve rôzne veci,“ domnieva sa Kukan. Podľa neho obe veci nemusí zvládať na výbornú jeden človek. Pripomína, že Radičová získala v parlamentných voľbách v roku 2006 viac preferenčných hlasov ako Mikuláš Dzurinda a vtedy nikto nehovoril, že by sa mala stať šéfkou strany. Od SDKÚ-DS očakáva, že vymyslí spôsob, ako využiť voličský potenciál Radičovej a „pretaví ho do reálnej politiky“.
V budúcich prezidentských voľbách bude mať opozícia vyššie šance uspieť. Podľa Kukana bude výhodné, že Gašparovič už nebude môcť kandidovať. Za jeho prirodzenú výhodu v týchto voľbách považuje, že už pôsobil v prezidentskom úrade. Kukan si myslí, že dôležité bude, aby sa opozícia znova dohodla na spoločnom kandidátovi a nedopustila trieštenie hlasov
Hort: Je to osobný názor Kukana
Názor podpredsedu SDKÚ-DS Eduarda Kukana, podľa ktorého bola Iveta Radičová mimoriadne silná prezidentská kandidátka, ale na poste predsedu SDKÚ-DS si ju nevie predstaviť, bol jeho osobný. "Rešpektujem ho. Eduard Kukan je zrelý politik, ktorý sa dokonca sám mohol stať prezidentom Slovenskej republiky, je to človek so skúsenosťami z domácej aj zahraničnej politiky," povedal pre TASR podpredseda SDKÚ-DS Milan Hort.
Zároveň ale upozornil, že priame spájanie témy prezidentských volieb s personálnymi otázkami v SDKÚ-DS by zbytočne dehonestovalo zápas, ktorý všetky opozičné strany spolu so svojou kandidátkou zviedli v prezidentských voľbách. "Boli to naozaj prezidentské voľby, nebolo to referendum o straníckych lídroch," dodal Hort.
Potenciál takmer milióna hlasov, ktoré Radičová vo voľbách získala, by podľa Horta mala opozícia dôsledne využiť. SDKÚ-DS o tom bude rokovať na úrovni prezídia v utorok 7. apríla. "Pokiaľ ide o ďalšie výzvy k voľbám, či už do Európskeho parlamentu, VÚC, alebo parlamentným, máme inštitút primárnych volieb, ktorý je výsostne vnútrostraníckou záležitosťou SDKÚ-DS," uzavrel Hort.
Hrušovský: Nie je to úplná prehra
Predseda KDH Pavol Hrušovský vníma volebný výsledok v prezidentských voľbách ako neúspech. „Je to neúspech v prezidentských voľbách, ale nie je to totálna prehra,“ povedal pre SITA Hrušovský. Čo opozícia podcenila vo volebnej kampani, nechcel komentovať. Podľa neho treba čas na vyhodnotenie. Za problém považuje, že nešlo o súťaž dvoch prezidentských kandidátov, ale dvoch politických táborov – koalície a opozície.
Od znovuzvoleného prezidenta Ivana Gašparoviča očakáva, že sa vyhne zneužívaniu maďarskej karty. Podľa Hrušovského by mal priznať, že ju zneužil na prilákanie voličov. „Prezident používal tieto spojenia ako volebný trik, proste na získanie hlasov voličov terajšej vládnej koalície... Pokiaľ by mal pokračovať v tomto trende, že bude vyslovene straníckym prezidentom, bolo by to veľmi zlé do budúcnosti,“ uviedol Hrušovský.
Predseda SMK Pál Csáky si myslí, že Iveta Radičová dobre zvládla svoju úlohu, hoci na ňu vytiahli zákernú formu kampane. Podľa neho výsledok volieb vypovedá o nelichotivom stave spoločnosti. „Niektorí sú sklamaní, ale ja si myslím, že to bola pekná politická hra,“ vyhlásil pre SITA Csáky s tým, že opozíciu spojila spoločná prezidentská kandidátka a opozičná spolupráca má „silný potenciál pre budúcnosť“. Csáky sa obáva ďalšieho zneužívania maďarskej karty zo strany koalície. „Zdá sa, že Slovensko sa posunulo o 12 – 13 rokov v čase dozadu,“ dodal šéf SMK.
Ak koalícia zistí, že sa jej osvedčila maďarská karta, podľa Csákyho ju zneužije znova. „Slovensko sa teraz rozdelilo na dve časti, vnímam to ako isté nebezpečenstvo,“ povedal s tým, že ak sa situácia bude zhoršovať, všimnú si to partneri z EÚ a NATO.