BRATISLAVA. To, že oproti prvému kolu percento zúčastnených občanov vzrástlo zo 43,63 na 51,67 percenta, je znakom toho, že sledujú politiku a vedia sa zmobilizovať, nazdáva sa.
Reagoval tak na predbežné výsledky zverejnené Štatistickým úradom SR, podľa ktorých sa Ivan Gašparovič stal staronovým slovenským prezidentom. Ziskom 55,53 percenta platných hlasov zvíťazil nad svojou rivalkou Ivetou Radičovou. Tú podporilo 44,47 percenta občanov, ktorých hlasy boli platné.
Gašparovičovi Halecký gratuluje, no zároveň ocenil "profesionálny a dobre vedený boj" jeho protikandidátky. Takýto záver druhého kola voľby prezidenta sa však všeobecne očakával, doplnil.
Na margo kampane pred druhým kolom poslanec uviedol, že sa počas nej dosť nešťastne používali dve karty. "Jedna bola maďarská, čo neprospelo pani Radičovej. Nešťastné bolo aj delenie ľudí na slušných a neslušných, čo nie je vhodné, pretože každý človek, ktorý pristúpi k urne a má spoločenskú angažovanosť, je slušný," povedal pre TASR s dôvetkom, že je jedno, ktorý kandidát v ktorom momente ktorú z týchto kariet vytiahol. "Čo je však pre maďarskú kartu smutné je to, že ten, kto ňou hral, ju nevyložil na stôl otvorene, takže je skryté a neisté, kto ju pustil do éteru," doplnil Halecký.
Spolupráca Gašparoviča s predstaviteľmi ĽS-HZDS by podľa neho mala byť štandardná a dobrá. "Osobne očakávam, že v postojoch k niektorým personálnym návrhom bude ústretovejší ako v predchádzajúcom volebnom období," povedal Halecký. Prezidentov postoj voči nominantom ĽS-HZDS na niektorých postoch bol doteraz "opatrný a nie príliš ústretový", tvrdí.
Ako ďalej uviedol, v súvislosti z tohtoročnými prezidentskými voľbami je sklamaný z toho, že koalícia nedokázala postaviť jedného spoločného kandidáta. Neprospieva to ani strane Smer-SD ako najsilnejšiemu koaličnému subjektu. "Strana, ktorej preferencie sa blížia k 50 percentám, musí, je povinná, postaviť svojho originálneho kandidáta, a nie kandidáta, ktorého prevezme z tábora inej politickej strany. Toto nie je ten najlepší postoj podpory a výberu kandidáta," nazdáva sa poslanec. Pri podpore, ktorej sa Gašparovičovi dostalo od Smeru-SD, však úlohu mohla zohrať aj istá dávka prezidentovej servility voči tejto strane, pripustil Halecký.
Druhé kolo voľby prezidenta s pozitívnym výsledkom pre Gašparoviča očakával aj jeho stranícky kolega, podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. "Gratulujem víťazovi a rešpektujem vôľu občanov SR," reagoval pre TASR. Vyššiu účasť oproti prvému kolu označil za dobrý signál pre slovenskú demokraciu. "Bol prezidentom aj doteraz a existovali sme. A budeme existovať aj ďalšie roky," vyjadril sa k spolupráci ĽS-HZDS s Gašparovičom v prezidentskom kresle počas najbližších piatich rokov.