SME

Haulík: Smer musí počítať so silnejšou opozíciou

Voľby prezidenta budú mať podľa riaditeľa agentúry MVK a sociológa Pavla Haulíka ďalšie dopady na budúce fungovanie politiky. Odhalili množstvo menej viditeľných pohľadov na slovenskú politiku.

BRATISLAVA. Voľby prezidenta budú mať podľa riaditeľa agentúry MVK a sociológa Pavla Haulíka ďalšie dopady na budúce fungovanie politiky. "Odhalili množstvo menej viditeľných pohľadov na slovenskú politiku," skonštatoval dnes pre agentúru SITA Haulík.

Podľa neho sa ukázalo, že za "bezzubosťou opozície" je aj to, že opozícia neponúka dostatok dôveryhodných lídrov. "Práve skoro milión hlasov pre Ivetu Radičovú je signálom, že tie šance s inými tvárami by mohli byť väčšie," uviedol Haulík. Na druhej strane, sa podľa sociológa ukázalo, že koaličným stranám, hlavne premiérovi pravdepodobne vyhovuje ten stav, ktorý tu doteraz bol.

Smer má obavy zo silnejšej opozície

Podľa aktivít, ktoré predseda vlády a Smer-SD vyvíjal v priebehu týchto volieb naznačujú, že má obavu, že by im mohla vyrásť silnejšia opozícia než tá dnešná, myslí si Haulík. "Súčasný stav, keď (premiér) bojuje proti menej dôveryhodným politikom opozičných strán mu vyhovuje a zrejme by bol rád, keby to tak ostalo," vysvetlil.

Ivan Gašparovič vstúpil do tohto volebného súboja s veľmi dobrým východiskom z hľadiska podpory verejnosti, myslí si sociológ. "A to sa nedá celkom pripísať kampani alebo podpore Smeru, lebo už aj v čase zhruba pred dvoma rokmi, keď nebolo vôbec jasné, koho podporí Smer a kto bude kandidovať, tak už v tom čase mal Ivan Gašparovič výrazný náskok pred všetkými ďalšími kandidátmi," zhodnotil Haulík.

Nekonfliktný prezident bol pre verejnosť prijateľnejší

Ako príčinu tohto náskoku vidí sociológ v tom, že Gašparovič v prvom funkčnom období vystupoval nenápadne, menej aktívne. "Nevstupoval do vecí, do ktorých priamo vstupovať nemusel. Vyhýbal sa konfliktom, jednak programovo, ale mal aj svojím spôsobom na to podmienky, lebo v období, kedy vykonával tento úrad, neboli už na Slovensku také konflikty, aké boli napríklad v čase, keď bol prezidentom Michal Kováč," uvažuje Haulík.

Ako ďalej dodal, typ ľudového a nekonfliktného prezidenta je vo verejnosti prijateľnejší ako typ aktivistického či vizionárskeho, ktorý chce vstupovať nielen do legislatívnych, ale aj do exekutívnych procesov. Týmto viac trafil to, čo verejnosť od prezidenta očakáva. "Samozrejme, tá podpora Smeru, ktorá prišla v momente, kedy sa mali rozhodnúť či postavia vlastného kandidáta, sa ukázala ako dôležitá, ale nevidím to ako jediný dôvod," dodal Haulík.

Posledné prezidentské voľby sa od predchádzajúcich líšili hlavne tým, že o víťazovi sa rozhodlo de facto až v druhom kole, myslí si to sociológ. "Zmena je aj v tom, že to boli skôr voľby straníckych blokov, ako konkrétnych kandidátov," povedal Haulík. Zmeny vidí sociológ aj v kampani pred druhým kolom prezidentských volieb, predovšetkým v mobilizácii k účasti. "Mobilizácia k účasti sa týkala predovšetkým druhého kola. A podľa toho, ako sa odlišovala skutočná účasť od prognózovanej v prieskumoch, tak zdá sa, že tá mobilizácia bola celkom úspešná," zhodnotil sociológ.

Mesežnikov: Gašparovič nebude nadstraníckym prezidentom

Novozvolený prezident Ivan Gašparovič nebude nadstraníckou hlavou štátu, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov.

Podľa neho Gašparovič prehral voľby v morálnej rovine. "Akceptoval metódy, ktoré nemajú nič spoločné s férovým zápasom. De facto akceptoval podvrhy, ktoré vypracovali strany, ktoré ho podporovali a dosť vsadil na rozdeľovanie občanov, na Slovákov a Maďarov, na žijúcich v hlavnom meste, vo väčších sídlach a vo zvyšku krajiny," povedal pre SITA Mesežnikov. Za zlé považuje, že voľby umožnili víťaziť aj podpásovými metódami.

Podľa Mesežnikova Gašparovič pred druhým kolom volieb dal jasne najavo, že je v službách dvoch vládnych strán Smer-SD a SNS, ktoré podporovali jeho opätovnú kandidatúru. Podľa neho všetci občania sa nemusia stotožniť s tým, že hlavou štátu bude opäť Gašparovič. Tvrdí, že ho diskvalifikovalo zneužitie maďarskej karty vo volebnej kampani. "Nemôže byť vnímaný maďarskými občanmi ako prezident, ktorý reálne zastupuje ich záujmy," dodal politológ.

Gašparovičova negatívna kampaň bude pokračovať

Prezident Ivan Gašparovič úspešne obhájil svoju funkciu, ale spokojná môže byť aj Iveta Radičová, keďže rozdiel medzi ňou a protikandidátom bol v porovnaní s predvolebnými prieskumami omnoho menší. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal politológ László Öllös.

"Čo sa týka budúcnosti, metódy, ktoré boli použité v terajšej kampani, sa budú opakovať - to bude znamenať dosť veľký problém na Slovensku," zhodnotil Öllös. Podľa neho bude pokračovať negatívna Gašparovičova kampaň, "čiže šírenie lživých informácií, ktoré nie sú pravdivé a bude sa používať aj maďarská karta". Öllös kritizuje prezidentov prístup k médiám, keďže do svojej centrály v sobotu nevpustil redaktorov Nového času a Týždňa. Politik musí akceptovať aj takú tlač, ktorá je voči nemu kritická, dodáva.

Po sobotňajších prezidentských voľbách sa podľa Öllösa prejaví užšia spolupráca so Smerom. Tieto ambície novozvoleného prezidenta odhalili médiá už tesne pred voľbami a voliči to neodmietli. "Prezident pôsobil ako súčasť vlády a vlastne ako stranícky prezident, takže voliči na Slovensku to prijali a bude to taký prezident," dodal Öllös.

Slabiny Radičovej kampane vidí politológ v dvoch momentoch. Keď proti nej vytiahli maďarskú kartu, urobila chybu, že netematizovala nič, čo by pre ňu bolo výhodnejšie. V posledných televíznych diskusiách zároveň nebola dostatočne energická, ale pasívna. Rovnako v debatách do veľkej miery prenechala priestor Ivanovi Gašparovičovi a nepriniesla vlastné témy.

Víťaz má štvrtinovú legitimitu oprávnených voličov
Víťaz volieb má štvrtinovú legitimitu oprávnených voličov, upozornila sociologička Zuzana Kusá po skončenom druhom kole prezidentských volieb, v ktorých podľa predbežných výsledkov vyhral Ivan Gašparovič. Podľa Kusej by sa práve táto skutočnosť mala stať predmetom nasledujúcich politických diskusií. Mobilizácia voličov bola podľa sociologičky vyššia v druhom ako v prvom volebnom kole, napriek tomu však voliť išla len približne polovica oprávnených voličov.

"Tieto voľby boli symbolickým zápasom, ktorý môže byť zaujímavý pre stredné zabezpečené vrstvy," uviedla Kusá. Podľa sociologičky je však na Slovensku vidieť aj rezignáciu na možnosti politiky a sľuby politikov, aj v prezidentskej kampani väčšina sľubov presahovala možnosti úradu. Skupina rezignovaných voličov podľa Kusej nespája svoj životný úspech s tým, kto z politikov bude sedieť v akom politickom kresle.

Regionálne rozdiely vo volebnej účasti sú podľa Kusej spôsobené tým, že na východnom Slovensku, kde bola nižšia volebná účasť, sa časť voličov dlhodobo nezdržiava. Ako príklady Kusá uviedla košický kraj, z ktorého časť obyvateľov pracuje na Západnom Slovensku a Prešovský kraj, z ktorého každý desiaty obyvateľ podľa údajov z minulého roka pracuje v zahraničí.

Podľa Zuzany Kusej sa dalo predvídať, že podobne ako v prvom kole bude mať Iveta Radičová veľkú podporu v regiónoch, kde žije obyvateľstvo maďarskej národnosti. Radičová zvíťazila aj v dvoch najväčších mestách - Bratislave a Košiciach. Banská Bystrica a Prešov zas patrili Gašparovičovi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu