CHRŤANY. V Chrťanoch na juhu, neďaleko Veľkého Krtíša, žije viac ako 140 domácich a jeden Francúz.
Prezidentské voľby tu ľudia berú vážne. Starosta Pavel Hriň spokojne hovorí, že mávajú 60 až 70 percentnú účasť. V sobotu okolo pol ôsmej večer mali limit takmer splnený a volebná komisia komisia čakala už len na oneskorencov. V prvom kole získal Ivan Gašparovič viac ako polovicu hlasov a vyhral nad Ivetou Radičovou o 28 hlasov.
"Ešte niekto príde, krčma je otvorená," hovorila členka volebnej komisie a priložila poleno do pece, ktorá vyhrievala miestnosť kultúrneho domu.
S neplatnými hlasmi majú konštantný problém
Problémom Chrtian nie je volebná účasť, ale chybné označovanie prezidentských kandidátov. Chrťany mali v prvom kole takmer desať percent neplatných hlasov. Viac mali len v niekoľkých obciach na východnom Slovensku. „Chrťany výsledky prezidentských volieb neovplyvnia," reaguje členka miestnej komisie na zmienku o vysokom percente neplatných hlasov. Prečo Chrťančania nedokázali správne označiť kandidáta nevedia.
"Asi to urobili naschvál," myslí si starosta Hriň. "Nik nevie, prečo. Možno prišli voliť, ale nemali koho," dodáva.
Niekoľko sekúnd pred desiatou hodinou večer. Prezidentské voľby končia. Členka komisie vyšla pred volebnú miestnosť, či niekto náhodou nechce vhodiť posledný hlas a zamkli dvere.
Členovia komisie stoja nad prázdnym stolom a čakajú na obálky. Zloženie je pestré. Predsedníčka za SDKÚ ešte nemá ani 20 a čiperná pani za komunistov bude o tri roky atakovať osemdesiatku.
Plusy, krúžky, aj zvislé čiarky
Takmer 70 obálok je na stole. Na chvíľu vládne v komisii napätie. Jedna obálka chýba. Keď ju predsedníčka našla zachytenú na dne volebnej urny, začínajú počítať. Kôpka Gašparovič 52, Radičová 11, štyri hlasy vyradili. Na lístkoch sa znovu objavili plusy, krúžky, dokonca aj dve zvislé čiary. Všetky patrili Gašparovičovi. O osude niekoľkých hlasov ešte komisia diskutovala. Evidentné krížiky, ktoré však nespájali protiľahlé rohy, uznali. Platný zostal aj hlasovací lístok, ktorý jeden z členov komisie roztrhol pri otváraní obálok.
Úradujúci prezident si oproti prvému kolu polepšil o desať hlasov, Radičovej tri hlasy ubudli.
Komisia v druhom kole volieb upozorňovali znova voličov a za plentu dali vzor s krížikom. Aj napriek tomu znova označovali zle. „To viete, starí ľudia, Rómovia...Čítať neviem, ale písať hádam vedia," diskutovali medzi sebou v komisii a vyratávali po jednom, kto sa vie len podpísať.
Dedinu nezachránil ani Francúz, postupne vymiera
Chrťany ležia vo vinárskej oblasti, ale vinič už nepestujú. Vraj ešte niekedy v 90. rokoch boli v okolí vinohrady, spomínajú miestni. V obci žijú prevažne starí ľudia a mladí odchádzajú. Až na predsedníčku komisie. Tá prišla do obce nedávno. A ešte Francúz. Prisťahoval sa do dediny pred približne dvomi rokmi. Kúpil tri domy a získal trvalý pobyt. V prvom kole volil prezidenta, druhé nestihol.
"Francúz? Nejako sa s ním rukami dohodneme. Najprv chodil s dvomi slovníkmi. Teraz už dačo vie a niečo si domyslíme," hovoria v chrťanskej komisii.
Dedina postupne vymiera. V minulom roku sa narodili dve deti, a to bol úspech. Rok predtým nepribudol nik. Ako sa žije v Chrťanoch? Starosta Hriň hovorí, že pokojne. V dedine pracujú štyria piati ľudia. Niektorí odišli za prácou do Čiech. Slovenské Chrťany majú oficiálne dvoch Rómov. Reálne ich podľa starostu žije v obci viac ako tretina a postupne pribúdajú. Budúcnosť? Starosta Hriň hovorí, že obec bude asi ďalej stagnovať.
Neplatné hlasy neskončia v koši
Ani druhé kolo sa nezaobišlo bez neplatných hlasov. O výsledku volieb by však nerozhodli.
BRATISLAVA. V druhom kole prezidentských volieb si obálku a hlasovací lístok prevzalo 2 242 162 obyvateľov Slovenska. Vyše 18tisíc z nich však svoje volebné právo nezužitkovalo.
Väčšina týchto ľudí urobila chybu pri hlasovaní. Až 17 767 voličov nedokázalo vpísať „X“ do rámčeka pred priezviskom vybraného kandidáta alebo takto označilo aj druhého kandidáta. Z toho dôvodu sú ich hlasy neplatné.
Ostatní nezvládli finiš – obálku neodovzdalo rovných 800 osôb. Namiesto toho, aby ju hodili do volebnej urny, si ju nechali alebo ju zničili.
Viac neplatných hlasov
Oproti prvému kolu je počet neplatných hlasov o čosi vyšší. Rozdiel však predstavuje iba 727 hlasov, čo je pri podstatne vyššej volebnej účasti pozitívny výsledok. Ide iba o 0,8 percenta všetkých odovzdaných hlasov.
Napriek tejto skutočnosti nie je jasné, čo konkrétne komisiám na lístkoch prekážalo. Či to najčastejšie bolo „X“, ktoré presahovalo okraje rámčeka, alebo boli voliči nadmieru kreatívni a používali iné značky.
Lístky sa archivujú
Zákon o spôsobe voľby prezidenta hovorí, že o platnosti hlasu „s konečnou platnosťou“ rozhoduje okrsková volebná komisia.
Čo je a čo už nie je „X“, je teda len vecou úsudku členov komisie. Napríklad v prvom kole jedna v okrese Lučenec uznala aj plusko.
Použité hlasovacie lístky sa musia archivovať. Aj neplatné lístky sa osobitne zabalia, zapečatia a uschovajú na úradoch.
O výsledku týchto volieb by však nerozhodli. Rozdiel medzi Ivanom Gašparovičom a Ivetou Radičovou predstavuje 245 979 hlasov.
Jozef Čavojec
Autor: Foto SME - Ján Krošlák

Beata
Balogová
