BRATISLAVA. Vyše 50-percentné rozdiely medzi Ivanom Gašparovičom a Ivetou Radičovou vo volebných okresoch na Kysuciach, Hornom Považí aj Hornej Nitre. Gašparovičovým podporovateľom taktika s maďarskou kartou vyšla. Potom, ako predseda SNS Ján Slota vyhlásil, že „je choré“, aby slovenského prezidenta zvolila maďarská menšina, sa najmä severné Slovensko vypälo k akcii.
Gašparovič síce včera vo všetkých diskusných reláciách odmietal hru s maďarskou kartou, voliči maďarskej národnosti si ho podľa politológa Lászlóa Öllősa zapamätajú ako prezidenta, ktorý vyjadrenia proti Maďarom nebrzdil.
Občania druhej kategórie
Predseda SMK Pál Csáky si myslí, že situácia je ešte vážnejšia. „Títo ľudia sa obávajú, že Gašparovič ich nevníma ako plnohodnotných občanov tejto krajiny,“ povedal.
Pritom až 70 percent občanov maďarskej národnosti pri poslednom prieskume Sociologického ústavu SAV povedalo, že sú hrdými občanmi Slovenska.
Podpredseda Smeru a vicepremiér pre menšiny Dušan Čaplovič odmietol názor, že pod výsledok volieb sa podpísala maďarská karta. Gašparovič už v kampani obvinil Radičovú, že ju vytiahla ona, keď súhlasila
s podporou SMK. Prezidentská kandidátka opozície sa obvineniam bránila a tvrdí, že takéto témy „patria niekde do minulého storočia“.
Komentáre k výsledku volieb z denníka SME:
Peter Morvay o maďarskej karte a novom rozdelení Slovenska
Fico a Slota nie sú až takí silní ako hovoria prieskumy. Komentár Mariána Leška
rady Lukáša Filu pre tých, ktorí trpia depresiou z porážky Radičovej
Stĺpček šéfredaktora Matúša Kostolného o lepších Slovákoch a láske Roberta Fica
Desať osobností komentuje voľby. V tomto článku
„Výsledky volieb dávajú určitý obraz o morálnom a mentálnom stave slovenskej spoločnosti a ten obraz nie je lichotivý,“ myslí si Csáky. Domnieva sa, že spôsob, akým Gašparovič voľby vyhral, si všimne aj Brusel. „Európska komisia monitoruje všetky voľby, predpokladám, že si urobí svoj obraz,“ povedal. Nepotvrdil, či budú
v tomto smere aj sami aktívni.
Zatiaľ čo politici Smeru sa včera snažili dávať maďarskú kartu bokom, Slota bol hrdý na to, že SNS v druhom kole zobudila voličov. „Napriek masívnej podpore pani Radičovej zo strany Maďarskej republiky a našich spoluobčanov maďarskej národnosti sa SNS podarilo vyburcovať Slovákov a spoločne sme prevalcovali lži a pokrytectvo,“ vyhlásil Slota.
Maďari v ďalších voľbách
SNS sa pritom pred druhým kolom prihlásila k inzerátom, ktoré klamlivo spájali Radičovú s prísľubom autonómie Maďarom výmenou za podporu. Inzerátmi sa už má zaoberať aj prokuratúra.
Maďarskou kartou sa pritom nemuselo pri prezidentských voľbách hrať posledný raz v tomto roku. Öllős je presvedčený, že útok na Maďarov využije koalícia aj pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu či koncoročnými voľbami do samosprávnych krajov. Prostriedkom na víťazstvo môžu byť aj o rok v parlamentných voľbách.
Kto Maďara nepozná, uverí politikom
BRATISLAVA. Strašenie Maďarmi a autonómiou rezonuje najmä medzi voličmi zo severu krajiny, ktorí s občanmi maďarskej národnosti neprichádzajú do kontaktu. Odborníci si myslia, že práve u nich politici skôr dokážu zobudiť predsudky a vášne.
Politológ László Öllős hovorí o koncepcii nacionalizmu, vedome pestovanej v postkomunistických krajinách. „Vníma svet ako sústavný boj. Formálne hlása svoj národ za najvyššiu hodnotu, ktorou nie sú napríklad ľudské práva, ale národné záujmy,“ vysvetľuje Öllős.
Maďarská karta zaberá aj napriek tomu, že Slovensko je členom Európskej únie a NATO a stalo sa ním aj vďaka podpore Maďarska – aj napriek protimaďarským vášňam počas Mečiarovej vlády, ktorej súčasťou bola aj SNS.
Jediným riešením, ako maďarskú kartu dostať z predvolebných bojov, je podľa Öllősa slovensko-maďarské zmierenie. To by vraj pomohlo obom krajinám.

Beata
Balogová
