BRATISLAVA. Zástupcovia z osemnástich politických subjektov sa chcú v júnových voľbách uchádzať o miesto poslancov v Európskom parlamente (EP). Informovala o tom po dnešnom sľube zástupcov parlamentných a neparlamentných strán a hnutí v Ústrednej volebnej komisii (ÚVK) pre eurovoľby zapisovateľka komisie Lívia Škultétyová. O registrácii kandidačných listín rozhodnú členovia komisie v utorok, keď sa zídu na prvom rokovaní.
Medzi delegovanými zástupcami strán a hnutí do komisie dnes chýbal zástupca strany Misia 21 – Hnutie kresťanskej solidarity. „Úrad vlády hovorí, že ho nedelegovali, nemohli byť preto prizvaní,“ vysvetlila novinárom Škultétyová. Predseda Misie 21 Ivan Šimko však agentúre SITA povedal, že kandidačnú listinu odoslal na Úrad vlády SR ešte minulý týždeň vo štvrtok. „Naším kandidátom je Mikuláš Žemlička z Prešova. Neviem, či im to tam neprišlo. Ale ak nie, budem to reklamovať,“ povedal Šimko.
Šéfom volebnej komisie pre eurovoľby sa stal Andrej Trnovec zo Slovenskej ľudovej strany, podpredsedníčkou Dagmar Skačanová z občiansko-liberálnej strany Liga. Podľa šéfa ÚVK pre eurovoľby sa chýbajúci zástupca Misie 21 už do komisie nedostane. „Ide o uzavretú vec,“ uviedol. Skačanová potvrdila, že jedna strana žiadneho člena do ÚVK nenominovala. „Predpokladám, že to nebude možné,“ zareagovala na otázku, či by ešte chýbajú člen v komisii mohol pribudnúť.
Trnovec zatiaľ nechcel povedať, na čo si budú členovia komisie dávať pozor pri práci v ÚVK pre eurovoľby. „Uvidíme, ako sa vyvinie situácia,“ zdôvodnil. Veľký boj medzi politickými subjektmi neočakáva, skôr „nízku účasť voličov“. Členovia ÚVK sa opäť stretnú v utorok predpoludním, začať by mali najskôr s registráciou kandidačných listín, v ktorých budú skúmať, či sú splnené zákonné a ústavné podmienky. Potom vyžrebujú číslo každej listiny, s ktorým bude jednotlivý subjekt vystupovať na verejnosti a odpovedia aj na ďalšie organizačné otázky, dodala Škultétyová.
Právo voliť do europarlamentu majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, a občania iných členských štátov Európskej únie, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú povolený na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Voliť tiež môžu občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a nemajú trvalý pobyt na území SR a ani na území iného členského štátu EÚ, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území SR. Voliť do Európskeho parlamentu v tých istých voľbách možno len v jednom členskom štáte Európskej únie.
Kandidátku najsilnejšej vládnej strany Smeru-SD povedie trojica Boris Zala, Vladimír Maňka a Monika Flašíková Beňová. Na čele kandidačnej listiny SDKÚ-DS sú Eduard Kukan, Peter Šťastný a Milan Gaľa. Lídrom SNS do eurovolieb je podpredseda SNS Dušan Švantner. Na kandidátke sú napríklad aj bývalý minister školstva Jaroslav Paška, súčasný štátny tajomník ministerstva vnútra Vladimír Čečot či poslanci NR SR Štefan Zelník a Rafael Rafaj. Líderkou SMK je súčasná europoslankyňa Edit Bauer. Za ňou nasleduje bývalý veľvyslanec SR vo Švédsku Lajos Mészáros a zástupca mládežníckej organizácie strany Attila Lancz. KDH do volieb povedie Martin Fronc, Ján Hudacký a Anna Záborská. ĽS-HZDS postavilo kandidátku na súčasných europoslancoch Sergejovi Kozlíkovi, Petrovi Bacovi a Irene Belohorskej.
Voľby europoslancov budú 6. júna, Slovensko bude v europarlamente zastupovať 13 poslancov, v súčasnosti ich je o jedného viac. Eurovoľby na Slovensku budú stáť takmer 7,5 milióna eur. Na voľbách v roku 2004 sa zúčastnilo 16,96 percenta slovenských voličov.