LUXEMBURG. Slovensko súhlasí s tým, že je potrebné riešiť otázku americkej väznice v Guantáname, ale musí sa pritom postupovať tak, aby sa neohrozili občania v Európskej únii a teda ani na Slovensku. Uviedol to dnes slovenský minister vnútra Robert Kaliňák na zasadnutí Rady EÚ pre vnútro, ktorá sa zaoberá touto otázkou.
Po tom, ako americký prezident Barack Obama zverejnil svoje plány na zatvorenie väznice, USA minulý týždeň požiadali EÚ o spoluprácu pri umiestňovaní niektorých väzňov. Podľa slovenského ministra však zostávajú ešte stále nedoriešené viaceré body, vrátane viny alebo neviny väzňov. Kaliňák nenamieta proti tomu, ak sa niektorá členská krajina rozhodne vziať vinnú osobu na svoje územie, kde bude pokračovať trestný proces. Problémom sú však dôvodne podozrivé osoby, ktoré by sa po presune do Európy mohli voľne pohybovať v rámci schengenského priestoru.
"Pre mňa je nevyhnutné, aby sme na Slovensku nemali voľne sa pohybujúce osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z terorizmu, taký problém sme už na Slovensku mali v inom prípade. Pre mňa je dôležitá bezpečnosť občanov SR a tá musí byť zachovaná a toto bude naše stanovisko aj pri prerokúvaní tejto otázky," vyhlásil Kaliňák.
Český minister vnútra Ivan Langer pred začatím rokovaní jednoznačne odmietol možnosť, že by Česká republika zobrala niektorého z väzňov na svoje územie. Rovnako aj rakúska ministerka vnútra Maria Theresia Fekterová povedala jasné nie.
"Máme pocit, že USA sa snažia vyriešiť svoj problém v Európe, že vyvážajú svoj vlastný problém a toto nemôžeme akceptovať," zdôraznila šéfka rakúskeho rezortu vnútra.
Viedeň podľa nej nechápe, prečo by mali prísť do Európy osoby, ktoré sú nebezpečné pre USA, pretože v tom prípade sú nebezpečné aj pre EÚ. Okrem otázky bezpečnosti je nevyriešenou aj otázka viny týchto osôb, ako aj otázka Schengenu, pripomína Fekterová.
Rovnako aj Kaliňák požaduje, aby sa vyriešili všetky tieto tri body. Súčasne si však myslí, že prijatie väzňov na Slovensko by bolo "prázdnym gestom", pretože by na Slovenskom území na 99,9 percent nezostali vzhľadom na problematickú integráciu do spoločnosti.
"Ako vždy hovoríme, osoby, ktoré sú umiestnené v Guantáname, sú národnosti a orientácie, ktorá nemá na Slovensku veľkú infraštruktúru, to znamená, nemajú tu rodiny, známych alebo vlastnú komunitu, s ktorou by sa mohli spojiť a vytvoriť si nový životný priestor, v ktorom by mohli žiť," argumentoval minister pripomínajúc, že aj doterajšie pokusy o umiestnenie utečencov alebo prenasledovaných osôb na Slovensku boli z dôvodu odlišnej kultúry problematické.