PREŠOV. V bezprostrednej blízkosti obce Vislava (okres Stropkov) má na ploche 33 600 metrov štvorcových vyrásť regionálna skládka komunálne odpadu pre mesto Svidník a okolie. Obyvatelia spísali petíciu a samospráva podala žalobu na Krajský súd v Prešove.
Spoločnosť AGB Ekoservis Košice má vo vrecku stavebné povolenie a je len otázkou času, kedy začne opäť stavať.
Malý Pezinok
Investor začal s výstavbou skládky za milión euro (30 miliónov Sk) v druhej polovici roku 2007 bez stavebného povolenia. Spoločnosť AGB Ekoservis zaplatila pokutu a súhlas si dodatočne vybavila. Integrované stavebné povolenie vydal Inšpektorát životného prostredia v Košiciach, rozhodnutie potvrdilo aj Ústredie Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Bratislave.
„Je to taký malý Pezinok," porovnáva kauzu dedinky s 234 obyvateľmi právny zástupca obce Martin Kirňak.
Obec podala žalobu na Krajský súd v Prešove. Žiada zrušiť rozhodnutie SIŽP a vrátiť vec na nové konanie. Argumentuje nevysporiadanými pozemkami, na ktorých má skládka vyrásť, a absenciou geologického posudku lokality.
„Na Okresnom súde vo Svidníku sú tri žaloby týkajúce sa majetkovo-právnych vzťahov. Podľa nášho názoru inšpekcia mala s vydaním právoplatného povolenia počkať, kým ich neuzavrie," myslí si Kirňak.
Čítajte viac:
Skládka podľa pezinského modelu. Komentár Mariána Leška
Pezinok má zaplatiť pokutu kvôli odpadu
Ohrozený zdroj
Starosta obce Milan Haňak je vo funkcii prvé volebné obdobie. Ako uviedol, obyvatelia sa dozvedeli o výstavbe skládky až po územnom konaní. Oficiálny súhlas obce vraj vydala jeho predchodkyňa bez vedomia zastupiteľstva a poza chrbát občanov.
„V blízkosti dediny sú úž dve skládky. Máme opodstatnené obavy, že ďalšia by výrazným spôsobom ohrozila životné prostredie, najmä zdroje pitnej vody, pre ktoré platí druhý stupeň ochrany."
Obec nechala na vlastné náklady vypracovať geologický posudok. Súdny znalec z odboru hydrogeológie okrem iného upozorňuje na nevhodné podložie. „Náchylnosť na zosúvanie územia je z hľadiska výstavby akýchkoľvek odpadov nebezpečná", píše sa v posudku.
Petícia
Hladina spodnej vody vo Vislave je v hĺbke necelých troch metrov. „V obci nemáme vodovod, jediným zdrojom sú studne," upozorňuje starosta.
Starosta Haňak je spoluvlastníkom pozemkov, na ktorých má skládka vyrásť. Kúpil ich po nástupe do funkcie: „Keď som sa chcel stať účastníkom konania a zabrániť výstavbe, neostávalo mi nič iné." Skládku totiž budujú v katastri susednej obce Šemetkovce.
Proti sa postavili aj občania. Petíciu podpísali takmer tri štvrtiny dospelých obyvateľov. „Zásadne nesúhlasíme s umiestnením skládky. Výstavba ohrozí ďalší rozvoj obce. Kto by u nás žil, keď ostaneme bez pitnej vody?" - pýta sa predseda petičného výboru Peter Sekeľ
Konateľ spoločnosti AGB Ekoservis Milan Dobňák ubezpečuje, že skládka bude bezpečná a a v žiadnom prípade neohrozí kvalitu spodnej vody. „Vo výstavbe budeme pokračovať, akonáhle nám to umožní počasie."

Beata
Balogová
