BRATISLAVA. Mobilizačná kampaň pred druhým kolom prezidentských volieb zjavne trafila do živého. Spomedzi ľudí, ktorí v prvom kole nevolili, odovzdali najviac hlasov obyvatelia okresov na juhu a na severe, teda v zemepisne i ideologicky veľmi vzdialených koncoch Slovenska.
Dunajská Streda, Komárno, Galanta, Čadca, Nové Zámky, Kysucké Nové Mesto – v každom z týchto okresov šlo v sobotu voliť od 20 do 36 percent obyvateľstva, ktoré si ešte dva týždne predtým urobilo voľno. A väčšina z nich veľmi dobre vedela, koho ide voliť. Prezident Ivan Gašparovič bodoval na severe, Iveta Radičová na juhu.
Kampaň v poslednom týždni pred voľbami ovládla maďarská karta a zburcovala oba tieto tábory. Tých, ktorým bola určená predvolebná výzva SNS na mobilizáciu, i tých, proti ktorým bola namierená – obyvateľov maďarskej národnosti.
Platí princíp akcie a reakcie
SNS týždeň pred druhým kolom volieb vyzvala na znemožnenie „diktátu bohatej Bratislavy a menšiny maďarskej národnosti“. „Ako sa to dopočuli na severe, tak sa to dopočuli aj na juhu,“ hovorí Pavel Haulík z agentúry MVK. To, čo nasledovalo, prirovnáva k futbalovému zápasu. „Keď súper nasadzuje nové praktiky alebo hráčov, tak to vyvoláva reakciu.“
Najviac sa to prejavilo v okrese Dunajská Streda. Z jeho obyvateľov, ktorí si dovolili vynechať prvé kolo, sa teraz do volebnej miestnosti unúval najmenej každý tretí.
Na Orave karta nezaberá
V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto sa zmobilizovala pätina „spiacich“ voličov. Oproti prvému kolu si tu síce polepšila aj Iveta Radičová, ale Ivan Gašparovič dostal oveľa viac nových hlasov. Tak ako vo väčšine ostatných okresov Slovenska. Jedine na Oravu a časť východného Slovenska táto kampaň neurobila dojem.
V okresoch Tvrdošín, Dolný Kubín a Námestovo sa na druhé kolo vybralo iba od päť do osem percent obyvateľstva, ktoré v prvom kole nevolilo. Na východe ide o okresy Levoča, Gelnica a Košice III. Podstatnú časť ich obyvateľstva tvoria Rómovia.

Beata
Balogová
