BRATISLAVA. Ústav pamäti národa (ÚPN) dnes zverejnil mená ľudí, ktorí v čase komunizmu pracovali pre Štátnu bezpečnosť (ŠtB) vo východoslovenskom kraji. Okrem samotných mien ústav na internete informuje aj o štruktúre ŠtB v Košiciach v rokoch 1981 až 1989. ÚPN, ktorý dokumentuje zločiny komunistického a fašistického režimu, už predvlani zverejnil podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia kontrarozviedky Bratislava.
"Občania môžu zistiť informácie o tom, aká štruktúra ich sledovala, zakladala na nich zväzky a zhromažďovala o nich osobné údaje," povedal novinárom riaditeľ sekcie dokumentácie Ľubomír Morbacher.
Košická pobočka vychovala čelných predstaviteľov ŠTB
Na internete sú prístupné mená kmeňových zamestnancov ŠtB, ktorí vedome zložili služobnú prísahu a pracovali pre komunistickú tajnú službu. "Ide o ľudí, ktorí nesú najväčšiu zodpovednosť za prenasledovanie pre vtedajší režim nepohodlných ľudí," doplnil Morbacher.
Košická pobočka ŠtB vychovala podľa ÚPN čelných predstaviteľov vtedajšej tajnej služby. Príkladom je Miroslav Chovanec, ktorý sa koncom 80. rokov minulého storočia stal zástupcom náčelníka II. správy federálneho ministerstva vnútra, a teda centrály ŠtB. Zároveň získavala informácie o predstaviteľoch pravice, cirkví, siekt, ukrajinských nacionalistoch či voľnej mládeži, ktorá počúvala punk, zaujímala sa o západnú kultúru a životný štýl.
Agenti aktívne pôsobili vo výrobe a v podnikoch
Príslušníci ŠtB Košice sa zameriavali tiež na ochranu socialistickej ekonomiky. "Ich práca spočívala hlavne v tom, že v podnikoch vytvárali evidencie nepriateľských osôb, pravicových oportunistov, ktorých preverovali a nasadzovali na nich tajných spolupracovníkov," uviedol Morbacher.
Ústav, ktorý vznikol počas vlády predchádzajúceho kabinetu Mikuláša Dzurindu, v minulosti zverejnil napríklad mená spolupracovníkov a príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti, či zoznamy ľudí odvedených do gulagov.